Калуська ТЕЦ офіційно ще не перейшла у комунальну власність міста

Минулого тижня на пленарному засіданні чергової сесії Калуська міська рада розглянула проект рішення про заборону передачі прав щодо цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль – нова».

Так згідно із Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» міська рада після того як отримала майновий комплекс ТЕЦ у комунальну власність, не може його відчужувати. Проте законодавство не забороняє вчиняти інші кроки щодо цього майна – передавати ТЕЦ у концесію, управління тощо, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

Саме для того, щоб уникнути натяків щодо можливої підготовки подібних сценаріїв, на сесію підготували проект рішення такого змісту «Встановити заборону на вчинення правомочностей (правочинів) щодо відчуження чи передачі третім особам будь-яких прав щодо володіння чи користування (оренда, безоплатне користування, концесія, позичка, управління та ін.) переданого у власність територіальної громади м. Калуша цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-нова» за адресою Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. Промислова, 1»

Таким чином міська влада мала намір взяти на себе публічні зобов’язання та обмеження, які не передбачені законодавством. Проте, як з’ясувалося, процес зміни юридичної особи Калуської ТЕЦ ще не завершено, зараз це державне підприємство. А тому в ході обговорення питання проект рішення називали некоректним і передчасним.

Зокрема депутати фракції партії «Свобода» заявили, що не підтримають проект рішення, оскільки об’єкт не належить до власності громади міста і саме рішення має декларативний характер. Депутат Олег Савка, який у раді представляє Народний рух України зазначив: місто не має оформленого права власності на ТЕЦ, тож приймати рішення щодо майна – некоректно.  Негативним було і рішення постійної депутатської комісії з питань власності, житлово-комунального господарства і екології, яке озвучила її голова Ольга Єланіна.

У підсумку проект рішення міська рада не підтримала – «за» проголосували всього 15 депутатів.

Як пояснив міський голова Ігор Матвійчук, на даному етапі є передавальний баланс, відбувається  інвентаризація та процес переоформлення майна. На наступному етапі буде створено юридичну особу – комунальне підприємство. Його можна буде зареєструвати лише після того, як міська рада затвердить статут. Міський голова зазначив:

«Винесемо на сесію статут і почнеться  процес оформлення нового комунального підприємства. Процес іде і він буде нешвидким. Головне щоб не зірвали роботу – ліцензії, контракти на постачання вугілля, продаж електроенергії і пари»

Між тим, з 1 липня в Україні запрацював ринок електроенергії. І це, виявляється, може становити загрозу для Калуської ТЕЦ.

Як зазначив на сесії головний інженер поки що державного підприємства Богдан Гетьман, 80-85% собівартості електричної енергії, яку виробляє ТЕЦ – це вартість палива. Досі тариф встановлювала НКРЕКП, з 1 липня у зв’язку зі вступом у дію Закону про ринок електроенергії  - ТЕЦ буде виходити на усі п’ять ринків, які є в Україні. Ключове і поки що відкрите питання – наскільки Калуська ТЕЦ буде конкурентоздатною.  За словами Богдана Гетьмана, ТЕЦ працює в межах Бурштинського енергоострова і саме Бурштинська ТЕС є її головним конкурентом.  Головний інженер вважає, що конкурувати буде важко», оскільки Бурштинська ТЕС знаходиться у складі ДТЕК — найбільшої вертикально-інтегрованої енергетичної компанії України, яка має своє вугілля, сонячну генерацію тощо.  

Зараз Калуська ТЕЦ купує вугілля за ціною 2 500 гривень за тонну і щодоби використовує 1000-1200 тонн цього палива. При такій ціні вугілля собівартість електричної енергії становить 2,35 гривень за кіловат. Тож для того, щоб витримати конкуренцію з Бурштинською ТЕС, потрібно зменшувати собівартість електроенергії.  

За словами Богдана Гетьмана, на Калуській ТЕЦ за останні дев’ять місяців вже знизили витрати умовного палива на кіловат електроенергії.  А окрім того, підприємство претендує на  державну підтримку для проведення реконструкції на понад 1,4 мрдр гривень. 

27 травня проект рішення про виділення коштів для реконструкції ТЕЦ розглянув профільний урядовий комітет, його мають винести на затвердження уряду найближчим часом.  Після реконструкції, яку заплановано  розбити на п’ять етапів, суттєво зросте потужність ТЕЦ, а також суттєво знизяться витрати палива на одиницю електроенергії. Зокрема проектом реконструкції передбачена зміна четвертої турбіни на потужнішу, заміна електротехнічного обладнання з новим трансформатором і новою лінією, встановлення  електрофільтрів і  зниження викидів до європейських норм,  реконструкція градирні для охолодження води та  протипожежні заходи – відкриття невеликого пожежного депо на території станції.

Затрати на реконструкцію, якщо звичайно, уряд прийме позитивне рішення про виділення коштів Калуській ТЕЦ, будуть повертати за рахунок надбавки до тарифу.

Нагадаємо, 22 травня цього року на засіданні уряду було затверджено розпорядження Кабінету Міністрів про передачу цілісного майнового комплексу державного підприємства «Калуська ТЕЦ-Нова» у комунальну власність міста Калуш. Вже за тиждень, 29 травня було підписано передавальний акт і розпочався  процес переоформлення підприємства з державної в комунальну власність.

Нагадаємо, минулого року "Прикарпатський міністр" Ігор Насалик протягував реконструкцію рідної ТЕЦ за 1,4 мільярда перед її приватизацією.

Калуська ТЕЦ - це досить великий об’єкт електроенергетики і фактично єдиний об’єкт генерації та єдиний покупець вугілля у Бурштинському острові/на Західній Україні, який не належить компанії ДТЕК, принаймні поки що.


Читайте також:

Калуська міськрада запевняє, що не віддаватиме ТЕЦ у приватні руки


05.07.2019 1643
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

342
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13893 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1588
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6157
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1473

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

666
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5930
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13700
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

557
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2