Калуська райрада не прийняла рішень про ремонт доріг і залишила сільради без зарплати

5 липня відбулося пленарне засідання сесії Калуської районної ради, яке стало рекордно непродуктивними для цього депутатського скликання. З 16-и питань порядку денного депутати спромоглися розглянути лише половину, причому останнє, восьме питання – про внесення змін до районного бюджету на 2018 рік – на голосування не поставили, бо на той час у сесійній залі був відсутній кворум.

Лише по трьох питаннях порядку денного – з внесення змін до районних соціальних програм було досягнуто консенсусу і вони в цілому затверджені. Усі решта проекти рішень не пройшли, інформують "Вікна".

Проміжний підсумок роботи депутатів: у Калуському районі не будуть ремонтувати дороги, адже відповідна районна програма і зміни до бюджету не затверджені. Невідомо як має запрацювати інклюзивно-ресурсний центр, адже гроші на зарплату не виділені, а діти з особливими освітніми потребами мають отримати висновки цієї установи до вересня, щоб мати можливість приступити до навчання. Крім того, мешканці Калуського району, які постраждали від пожежі, не отримають допомогу, а деяким сільським радам не буде чим платити зарплату.

Депутатський корпус розділило вже перше питання порядку денного – про передачу видатків на виконання повноважень між Калуською районною радою та Новицькою, Тужилівською, Сівко-Калуською сільськими радами у 2019 році. Йдеться про фінансування навчально-виховних комплексів у цих селах.

Цього року, як і у попередні, три НВК фінансувалися окремо – за рішенням районної ради частину освітньої субвенції, дотації та видатків районного бюджету на освіту передавали сільським бюджетам, які утримували НВК на своїй території. Решта закладів освіти району фінансувалися зі спільного казана – через відділ освіти. Проти такого порядку була Калуська райдержадміністрація. Голова РДА Наталія Бабій назвала таке рішення незаконним і таким, що суперечить Бюджетному кодексу.

Минулого року аргументи адміністрації не спрацювали, депутати захищали своє рішення і мотивували його тим, що кошти, які виділяють через сільради витрачаються більш раціонально, заклади мотивовані економити, і один з ключових аргументів – на освіту йде найбільше бюджетних коштів і РДА зацікавлена в тому, щоб не втрачати свій вплив і можливості розпоряджатися ними. Торік в інтересах відділу освіти Калуська місцева прокуратура подала позов до суду про внесення змін у рішення районної ради щодо фінансування НВК. Справу розглядав Івано-Франківський окружний адміністративний суд і, як повідомив на останній сесії керуючий справами виконавчого апарату районної ради Сергій Твардовський, судом встановлено законність рішення районної ради. Тому таку ж схему фінансування депутатам було запропоновано продовжити і на наступний рік.

Однак цього разу вже депутати не були такими одностайними. Зокрема, депутат від «Батьківщини» Іван Кавчакзауважив, що у зв’язку з вступом у дію нового Закону про освіту районна рада має розробити новий порядок фінансування шкіл, припинити практику надання привілеїв одним закладам, а поставити усіх в рівні умови. Його підтримала і голова фракції Ольга Сікора, яка зазначила: погоджуюся з аргументами (адміністрації. – Авт.), це суперечить законодавству. За її словами, НВК в системі освіти взагалі не передбачені.

Наталія Бабій повідомила: адміністрація буде приводити навчальні заклади у відповідність до законодавства. Натомість, голова районної ради Михайло Срібняк вважає, що, оскільки ще не прийнято закон про середню освіту, рада може приймати рішення про фінансування НВК через сільські ради. Депутат від КУНу, директор Новицького НВК Богдан Дадяк, захищаючи проект рішення, зазначив: чим більше коштів передається на рівень, де надають освітню послугу, тим ефективніше вони витрачаються. За його словами, ніхто не забороняє іншим школам робити так само.

Щоправда, домагатися окремого фінансування вигідно лише великим навчальним закладам. Бо субвенцію та видатки рахують відповідно до кількості класів. І у такому разі малі школи отримали б настільки мізерне фінансування, що його б не вистачило на зарплату і енергоносії. Ситуація коли і великі і малі школи фінансуються централізовано дозволяє маневрувати і за рахунок великих закладів утримувати менші.

У підсумку за проект рішення проголосували 14 депутатів з необхідних 18-ти. Це означає, що наступного року фінансування навчально-виховних комплексів у Новиці, Тужилові і Сівці Калуській буде відбуватися централізовано, через відділ освіти Калуської РДА.

Після того депутати не підтримали пропозиції РДА. Наталя Бабій назвала це шантажем.

До речі, у Калуші з нового року школи отримали фінансову і господарчу автономію: централізовану бухгалтерію ліквідували, кожна школа самостійно веде свої фінансові справи.

Щодо Калуського району, то цього року освітня субвенція для нього становить 66,4 млн гривень, з них близько 12 млн гривень передали трьом сільським радам для фінансування НВК. Крім того, з районного бюджету їм передбачили близько 3 млн гривень додаткової дотації з держбюджету на утримання закладів освіти і 4,3 млн гривень – з районного бюджету. Сумарно майже 20 млн гривень. Відділу освіти на дошкільну і загальну середню освіту у районному бюджеті передбачено майже 83 млн гривень.


06.07.2018 1057
Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

523
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5378
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1438
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1314
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2592
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3972

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

361

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1202

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1036

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

954
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

268
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5660
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1434
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

324
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

224
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

579 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883