Калуська райрада не прийняла рішень про ремонт доріг і залишила сільради без зарплати

5 липня відбулося пленарне засідання сесії Калуської районної ради, яке стало рекордно непродуктивними для цього депутатського скликання. З 16-и питань порядку денного депутати спромоглися розглянути лише половину, причому останнє, восьме питання – про внесення змін до районного бюджету на 2018 рік – на голосування не поставили, бо на той час у сесійній залі був відсутній кворум.

Лише по трьох питаннях порядку денного – з внесення змін до районних соціальних програм було досягнуто консенсусу і вони в цілому затверджені. Усі решта проекти рішень не пройшли, інформують "Вікна".

Проміжний підсумок роботи депутатів: у Калуському районі не будуть ремонтувати дороги, адже відповідна районна програма і зміни до бюджету не затверджені. Невідомо як має запрацювати інклюзивно-ресурсний центр, адже гроші на зарплату не виділені, а діти з особливими освітніми потребами мають отримати висновки цієї установи до вересня, щоб мати можливість приступити до навчання. Крім того, мешканці Калуського району, які постраждали від пожежі, не отримають допомогу, а деяким сільським радам не буде чим платити зарплату.

Депутатський корпус розділило вже перше питання порядку денного – про передачу видатків на виконання повноважень між Калуською районною радою та Новицькою, Тужилівською, Сівко-Калуською сільськими радами у 2019 році. Йдеться про фінансування навчально-виховних комплексів у цих селах.

Цього року, як і у попередні, три НВК фінансувалися окремо – за рішенням районної ради частину освітньої субвенції, дотації та видатків районного бюджету на освіту передавали сільським бюджетам, які утримували НВК на своїй території. Решта закладів освіти району фінансувалися зі спільного казана – через відділ освіти. Проти такого порядку була Калуська райдержадміністрація. Голова РДА Наталія Бабій назвала таке рішення незаконним і таким, що суперечить Бюджетному кодексу.

Минулого року аргументи адміністрації не спрацювали, депутати захищали своє рішення і мотивували його тим, що кошти, які виділяють через сільради витрачаються більш раціонально, заклади мотивовані економити, і один з ключових аргументів – на освіту йде найбільше бюджетних коштів і РДА зацікавлена в тому, щоб не втрачати свій вплив і можливості розпоряджатися ними. Торік в інтересах відділу освіти Калуська місцева прокуратура подала позов до суду про внесення змін у рішення районної ради щодо фінансування НВК. Справу розглядав Івано-Франківський окружний адміністративний суд і, як повідомив на останній сесії керуючий справами виконавчого апарату районної ради Сергій Твардовський, судом встановлено законність рішення районної ради. Тому таку ж схему фінансування депутатам було запропоновано продовжити і на наступний рік.

Однак цього разу вже депутати не були такими одностайними. Зокрема, депутат від «Батьківщини» Іван Кавчакзауважив, що у зв’язку з вступом у дію нового Закону про освіту районна рада має розробити новий порядок фінансування шкіл, припинити практику надання привілеїв одним закладам, а поставити усіх в рівні умови. Його підтримала і голова фракції Ольга Сікора, яка зазначила: погоджуюся з аргументами (адміністрації. – Авт.), це суперечить законодавству. За її словами, НВК в системі освіти взагалі не передбачені.

Наталія Бабій повідомила: адміністрація буде приводити навчальні заклади у відповідність до законодавства. Натомість, голова районної ради Михайло Срібняк вважає, що, оскільки ще не прийнято закон про середню освіту, рада може приймати рішення про фінансування НВК через сільські ради. Депутат від КУНу, директор Новицького НВК Богдан Дадяк, захищаючи проект рішення, зазначив: чим більше коштів передається на рівень, де надають освітню послугу, тим ефективніше вони витрачаються. За його словами, ніхто не забороняє іншим школам робити так само.

Щоправда, домагатися окремого фінансування вигідно лише великим навчальним закладам. Бо субвенцію та видатки рахують відповідно до кількості класів. І у такому разі малі школи отримали б настільки мізерне фінансування, що його б не вистачило на зарплату і енергоносії. Ситуація коли і великі і малі школи фінансуються централізовано дозволяє маневрувати і за рахунок великих закладів утримувати менші.

У підсумку за проект рішення проголосували 14 депутатів з необхідних 18-ти. Це означає, що наступного року фінансування навчально-виховних комплексів у Новиці, Тужилові і Сівці Калуській буде відбуватися централізовано, через відділ освіти Калуської РДА.

Після того депутати не підтримали пропозиції РДА. Наталя Бабій назвала це шантажем.

До речі, у Калуші з нового року школи отримали фінансову і господарчу автономію: централізовану бухгалтерію ліквідували, кожна школа самостійно веде свої фінансові справи.

Щодо Калуського району, то цього року освітня субвенція для нього становить 66,4 млн гривень, з них близько 12 млн гривень передали трьом сільським радам для фінансування НВК. Крім того, з районного бюджету їм передбачили близько 3 млн гривень додаткової дотації з держбюджету на утримання закладів освіти і 4,3 млн гривень – з районного бюджету. Сумарно майже 20 млн гривень. Відділу освіти на дошкільну і загальну середню освіту у районному бюджеті передбачено майже 83 млн гривень.


06.07.2018 1081
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

8537
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1440
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1069
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2094
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3608
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1361

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1724

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

527

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1155

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1329
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

527
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24275
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

520
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

481
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

639
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1528
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

696
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6907
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

637
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1624 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

630
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

543