Калуш може втратити водозабірну станцію, яка забезпечує водою 90% споживачів

Калуська міська рада спрямувала звернення до Кабінету Міністрів України щодо екологічної ситуації.

Указом Президента України від 10.02.2010 №145 та Законом України від 12.02.2010 №1885-VI року територію міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації, йдеться у зверненні Калуської міської ради, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

Об’єкти, які негативно впливають на екологічну ситуацію та становлять значну небезпеку, а саме: Домбровський кар’єр, відвали розкривних порід №1, №4, хвостосховища №1,№2, рудники «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь» є власністю АТ «Оріана» та ТзОВ «Оріана-Еко», однак дані підприємства не вживають жодних заходів щодо вирішення екологічних проблем, тому Калуська міська рада стурбована існуючою екологічною ситуацією на даних об’єктах, бо вони розташовані на території Калуської міської територіальної громади та несуть загрозу життю та здоров’ю мешканців, інформують народні обранці Кабмін.

У 2018 році відповідно до запиту Калуської міської ради за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (1800,0 тис грн) згідно з договором з ТзОВ «Інститут Гірхімпром» розроблено проєктно-кошторисну документацію з ліквідації джерел забруднення підземних вод та рекультивації порушених земель на території гірничо-технологічних об’єктів колишнього Калуського калійно-магнієвого виробництва (Домбровський кар’єр із зовнішніми відвалами розкривних порід №1 та №4, хвостосховище № 1, хвостосховище №2, шламонакопичувач. Однак роботи згідно з проєктом не було виконано, оскільки власником (АТ «Оріана») не було подано відповідного запиту про виділення коштів з Державного бюджету на виконання даних робіт.

"Екологічна ситуація на даних територіях продовжує погіршуватися та має всі передумови до переростання у техногенно-екологічну та соціальну надзвичайну ситуацію транскордонного характеру", — йдеться у зверненні Калуської міської ради.

В межах території Калуської міської територіальної громади та її промислової зони (Калуського промвузла) знаходяться території, на яких відбуваються такі небезпечні явища, як зсуви земної поверхні, карстові явища, а також відбувається засолення водоносного горизонту, поверхневих та ґрунтових вод. Ареали засолення, що сформувалися внаслідок активного вимивання солей із хвостосховищ, солевідвалів, що витискається із затоплених шахтних виробок, розширюються. Розвиток таких процесів призвів до забруднення водоносного горизонту та загрожує втратою головної водозабірної станції «Добровляни» (90% водопостачання міста).

Зсувні процеси розвиваються над відпрацьованими шахтними полями солевидобувних рудників «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь», а також мікрорайонах Височанка та Хотінь, що знаходяться на території м. Калуша.

Такі процеси, крім погіршення умов проживання, загрожують також пошкодженням та руйнуванням житлових будівель, транспортних сполучень та інженерних комунікацій.      

За результатами геофізичних досліджень, проведених у попередні роки науково-дослідними інститутами було виділено ряд аномальних зон, в межах яких можна прогнозувати активізацію просадок та утворення провальних воронок. Процес зсуву земної поверхні буде тривалим, деформації матимуть нерівномірний характер і на деяких ділянках можуть виявитись критичними. У зону просідання потрапляють 1009 індивідуальних житлових будинків Калуської міської територіальної громади, а саме: м. Калуша, сіл Сівка-Калуська та Кропивник. Загальна кількість людей, що підлягають відселенню, становить 4238 осіб.

У листопаді 2015 року в м. Калуш, неподалік перехрестя вулиць Вітовського, Глібова та Мостиської, на північному каїнітовому полі рудника «Калуш» ДП «Калійний завод» ВАТ Оріана» утворилась провальна воронка №14а (провальна воронка №14 утворилась у 2008 році). Протягом 2017-2018 років дані провальні воронки було ліквідовано за кошти міського бюджету на загальну суму 1045,0 тис. грн.
У 2020 році активізувався процес просідання земної поверхні в с. Кропивник. Просідання площею близько 6 га, глибиною до 1м, яке відбулось за межами населеного пункту на відстані орієнтовно 300 м до житлових будинків заповнилось водами атмосферного походження.

Надзвичайна ситуація на території Калуського гірничопромислового району розвивається упродовж багатьох років через господарську діяльність державних підприємств із видобування калійних солей, що здійснювалось без проведення ефективних технічних і природоохоронних заходів.Дана ситуація викликає стурбованість та соціальну напругу серед місцевого населення та потребує негайного реагування та вирішення.

З огляду на вищевикладене, з метою розв'язання питання просідання земної поверхні, відселення мешканців, житлові будинки яких розташовані у небезпечній зоні та недопущення катастрофічних наслідків і нещасних випадків, Калуська міська рада просить Кабінет Міністрів України розглянути можливість створення міжвідомчої комісії з представників Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, науковців, представників центральних, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інших компетентних органів для виїзду до Калуської міської територіальної громади та вивчення питання на місці, з метою напрацювання пропозицій щодо шляхів розв'язання екологічних проблем Калуського гірничопромислового району.

Також просять розглянути можливість розроблення Державної Програми будівництва житлових будинків для відселення людей, які проживають у небезпечних зонах просідання.


Читайте також:

Калуська «Оріана» — в ТОП податкових боржників України

Проєкт з ліквідації джерел засолення в Калуші реалізувати неможливо (ВІДЕО)


15.12.2020 2255 1
Коментарі (1)

За 200 км вільний ЄС 2020.12.15, 13:16

І що робить сам Калуш для уникнення катачтрофи? Чому досі не продані Оріани і інші колись штучні банкроти під прихіатизацію? Що можна хотіти зарвз від них? Справді сподіваються знайти хто заплатить "борги" за недоотриману оренду і податки з банкрута? 

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2410
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1536 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3622
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5392
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1655
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2036

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

111

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

860
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

445
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

752
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2441 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

459
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4898
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

714
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

613
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

551
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

703
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

864 2