"Калуш перетворюється на територію масштабного екологічного лиха", - фахівець

 

 

У 2016 році для вирішення екологічних проблем в Україні виділили близько 220 млн гривень.

Як зазначає колишній заступник міністра екології і природних ресурсів та діючий радник глави цього відомства Світлана Коломієць, коштів природоохоронного фонду не вистачить, аби тримати екологічні "гарячі точки" під контролем, передає 7 днів.info.


«В зв’язку з децентралізацією і тим, що надходження від екологічного податку перерозподілили між центральним та місцевими бюджетами: зараз 80% коштів залишаються на місцях і не завжди використовуються належним чином: брак досвіду, відсутність планування, - пояснює фахівець. - В центр йде лише 20%, на які, як і раніше, продовжують надходити численні запити від місцевої влади на мільярди гривень».


На територію масштабного екологічного лиха перетворюється Калуш.


«Необхідно терміново вирішувати проблему переповненого розсолами Домбровського кар'єру, який може призвести до забруднення джерел питної води і сусідніх річок, та подальшу долю підприємства з виробництва калійних добрив, - розповідає фахівець. – Раніше владою ухвалювалися певні рішення, запускалися програми відселення людей, посиленого екологічного моніторингу, які фінансувалися з державного бюджету. Однак останні два роки всі виплати за такими програмами заморожені. Коли я минулого року їздила в Калуш, щоб на місці ознайомитись з ситуацією, то екологічний комітет ВРУ ухвалив рішення рекомендувати розглянути питання про відновлення фінансування цих програм, але грошей так і не було виділено».


Потребує вирішення і екологічна проблема у закарпатському Солотвино, де через відпрацьовані соляні шахти утворюються карстові провалля і, як наслідок, будинки, а інколи і цілі квартали йдуть під землю, розповідає експерт.


Ще одна"гаряча точка" на мапі екологічних проблем країни знаходиться у Сумській області, продовжує Світлана Коломієць. «Минулого року на травневі свята у Шостці стався розлив небезпечної речовини - гептилу, який був зібраний і зараз зберігається у спеціально визначених місцевою владою місцях, - розповідає фахівець. - Такого роду відходи, для утилізації яких в Україні немає ані технологій, ані потужностей, доведеться, очевидно, вивозити за кордон».
Крім того, потребують знешкодження чималі обсяги непридатних до використання пестицидів, які частково зберігаються в неналежних умовах, наголошує радник міністра екології, додаючи, що досі не вирішена й проблема й з побутовими відходами в Україні.


«Площі сміттєзвалищ вражаючі, а держава тільки починає робити певні кроки для того, щоб між потраплянням сміття в бачок і захороненням його на полігоні з'явилась проміжна стадія – переробка», - нарікає Світлана Коломієць.


Наразі моніторингом екологічної ситуації в Україні займається 11 різних суб'єктів. «Зараз головний спеціаліст в регіоні сидить та вбиває дані в табличку у "вордівському" файлі і пересилає до Мінприроди раз на квартал для узагальнення, - розповідає радник міністра екології. – Постає питання оперативності передачі даних, автоматизації їх збору та обробки - це не той підхід, який відповідає вимогам сьогодення».


Україні слід перейти на набір показників, що використовує європейська агенція з питань довкілля, впевнена екс-заступник міністра екології.


«Наприкінці своєї каденції в Мінприроди ми разом з експертами та представниками громадських організацій розпочали роботу з проектування автоматизованої системи збору та аналізу даних моніторингу від всіх суб’єктів, - говорить Світлана Коломієць. - Ми планували створення веб-порталу, на якому інформація з автоматизованої системи публікувалась би у доступному та зрозумілому для громадян вигляді, щоб кожен бажаючий зміг дізнатись стан повітря, якість води, стан ґрунтів у своєму місті/регіоні».


Сьогодні з шаленим недофінансуванням стикнулось Державне водне агентство, нарікає радник міністра екології. «Навіть найбільш необхідні речі по протипаводковому захисту не були профінансовані в достатньому обсязі, - підкреслює фахівець. – А про такі речі, як розвиток мінерально-сировинної бази, проведення геологічної розвідки, визначення перспективних родовищ для розробки, вже й мова не йде». 


22.05.2016 670 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

357
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

656
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1941
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3419
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1254
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1259

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1409

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

402

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1055

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1221
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24184
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

433
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2592
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

473
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1427
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

623
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15291
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

423
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

58
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1134 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

559
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

461