Календарне питання або коли святкувати Різдво Христове?

Останнім часом з наближенням зими в українському суспільстві серед християн східного обряду підіймається «календарне питання», а саме - дата святкування Різдва Христового: традиційно (за юліанським календарем) – 7 січня, чи за григоріанським календарем – 25 грудня.

У прихильників кожної дати свої аргументи. Прихильники святкування  Різдва 7 січня говорять що: 

1) 7 січня святкували наші діди прадіди, це наше українське;

2) 25 грудня, то польське або католицьке Різдво і воно нам  чуже.

Натомість серед прихильників святкування 25 грудня  є чимало людей, які роками працювали у Європі та не мали змоги святкувати 7 числа, тому святкували разом з європейцями 25-ого і в них свої аргументи:

  • досить святкувати в один день з московитами/росіянами,
  • потрібно святкувати з усім цивілізованим світом, і виходити з поля релігійного впливу росіян.

Останній аргумент зараз під час війни особливо авторитетний. Багато хто любить, особливо серед молоді зовнішній прояв святкування Різдва, яке припадає на 25-те число за його  зовнішній вияв розтиражований завдяки маркетологам та американському  кінематографі за твором Дікенса «Різдвяна пісня у прозі»,  дещо секуляризований де місце Христа зайняли «духи Різдва», чудеса та обмін   подарунками, світлини теплих камінів з панчохами для Санти, будинки в гірляндах та ін.

Процес переходу святкування на іншу дату складний і довготривалий, і потребує глибшого розуміння цієї справи. І, звичайно не обійдеться без плутанини. Але, щоб нами не керували емоції  звернімось до історичних фактів

Дата святкування Різдва Христового є доволі умовною, адже ми достеменно не знаємо коли саме народився Христос. Першопочатково християни святкували не Різдво, а Богоявлення.

А вже у 431 році у м. Ефес на III Вселенському соборі було вирішено святкувати Різдво Христове саме 25 грудня, а Богоявлення – 6 січня. Окреслити саме цю подію Різдва Христового слід було з певних причин. Зокрема, у той час  Церква протистояла єретичному вченню несторіанства про те, що Христос отримав свої божественні повноваження тільки у події Хрещення або Богоявлення.

Відтак, виникла необхідність розділити два свята – окремо Різдво та Богоявлення, щоб показати, що Христос – це Боголюдина. Він народився уже в Божественній природі. Встановлена рішенням Собору дата стала фіксованою та обов’язковою для всього християнського світу.

До 1582 р. увесь світ жив за юліанським календарем – запровадженим імператором  Юлієм Цезарем 1 січня 45 р. До н.е. Згодом  4 жовтня 1582 р. враховуючи неточності цього календаря папа Григорій XIII  запроваджує астрономічно більш точний календар, який ухвалений у світі як міжнародний стандарт.

Внаслідок цього, у 1582 році 5 жовтня стало 15-м числом та з цього моменту вести нове літочислення. Спершу різниця між календарями становила 10 днів, а з 1900 року – і взагалі 13.

Тож, як наслідок у наші дні Різдво припадає вже не на 25 грудня, а 7 січня. У Радянський час «григоріанський календар був введений урядом Леніна з 1 лютого 1918 року. Цей день став вважатися 14 лютого “за новим стилем”.

Однак, в церковному житті ніяких змін не відбулося: Церкви східного обряду продовжували жити та користуватися тим же самим юліанським календарем. Варто зазначити, що лише шість з п'ятнадцяти автокефальних Східних православних церков (ЄрусалимськаРосійськаСербськаГрузинськаПольська православні церкви та Православна церква України), а також одна східнокатолицька церква (Українська греко-католицька церква) відзначають свята за юліанським календарем. Цього року рішенням Синоду ПЦУ  дозволено за волевиявленням громади і настоятеля святкувати Різдво 25 грудня.

Як то кажуть, перейшли від розмов до дій. Більшість Східних православних церков  відзначають свята за новоюліанським календарем, який збігатиметься з григоріанським до 2800 року. У новоюліанському календарі нерухомі свята збігаються з григоріанським календарем, а рухомі (тобто Пасхалія) з юліанським календарем.

Слід взяти до уваги, що за зміною дати святкування Різдва Христового також змінять свої дати  свята, які напряму залежні від Різдва, назвемо їх різдвозалежними святами і якщо бути послідовними, то слід буде звикати до нових дат :

1) Богоявлення 6 січня.

2) Благовіщення Пресвятої Богородиці 7 квітня, а 25 березня.

3) Стрітення Господнє – 2 лютого, а не 15-ого.

4) Різдво Івана Хрестителя - 25 червня, а не 7 липня.

Нам потрібно виробити правильне ставлення до святкування Різдва Христового не зациклюючись на даті, а зосереджуючись на літургійності та молитовності. Недаремно, перед Різдвом Христовим триває піст, який повинен підготувати наші серця до розуміння величі тайни народження Богодитяти, а не об’їдання за столами  чи вечірок з  червоними капелюхами на головах. Отож, немає ніякого польського чи українського ,православного чи католицького Різдва є одне різдво – Різдво Христове.


04.11.2022 Роман Тадра 9990
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

882
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1916 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

874
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1887
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1