Урочисто, під звуки оркестру та бризки новорічного шампанського кафедра “міжнародних відносин» Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відзначила свій перший ювілей – п’ять років.
У приміщенні інституту запрацювало одразу десять посольств. Польща, Іспанія,Грузія, Угорщина, Фінляндія, Молдова, Німеччина, Франція, Росія, Великобританія, Іспанія, - у форм ділової гри відбулась презентація не лише дипустанов України, але й самих студентів-міжнародників, що мали можливість попрацювати в ролі дипломатичних представників, консулів,послів, продемонструвати свою високу професійність, мовну підготовку та відповідальність до обраної професії.
Кафедра міжнародних відносин була створена на базі Інституту історії і політології за ухвалою Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника у 2007 р. з ініціативи українських дипломатів - Надзвичайного та Повноважного Посла України, кандидата історичних наук, завідувача кафедри, професора Петра Сардачука та доктора політичних наук, професора Ігоря Цепенди та займає гідне місце серед факультетів міжнародних відносин України. Потреба в її створенні зумовлювалася тим фактом, що Івано-Франківська область є однією з шести областей України, яка межує з кордоном Європейського Союзу, та входить до складу Карпатського Єврорегіону. Аналіз співпраці з країнами-сусідами, які отримали членство в Європейському Союзі, засвідчує потребу підготовки висококваліфікованих фахівців, які мали ґрунтовні знання в галузі міжнародних відносин, зокрема, з проблем актуальної зовнішньої політики країн Центральної Європи, що сприятиме налагодженню партнерських взаємин на двосторонньому рівні та запозиченню євроінтеграційного досвіду цих країн з метою поглиблення економічних та суспільних реформ в Україні.
"За цей корткий час, - розповідає ректор університету Ігор Цепенда,- вдалося реалізувати складний і дуже важливий проект: налагодити підготовку бакалаврів, спеціалістів та магістрів, організувати навчання за двома паралельними програмами, які дають можливість студентам по закінченню вузу отримати два дипломи: Прикарпатського та Варшавського університетів, відкрити аспірантуру, у науковому плані сформувати групу експертів, які щороку проводять українсько-польські зустрічі за участю не лише науковців, а й дипломатів обох країн".
Важливим елементом міжнародних відносин є й те, що спільно з Міністерством закордрнних справ вдалося випустити досить серйозне й фундаментальне видання про міжнародні відносини України і Польщі, яке охоплює весь період державності України після отримання незалежності. "Воно потрібне не лише студентам та аспірантам, але й дипломатам і науковцям",-запевняє Ігор Ципенда. Другий такий документальний збірник, але вже під назвою "Міждержавні взаємини України і Чеської республіки" планується випустити в наступному році.
П’ятиріччя кафедри – це не просто ювілей, але й перший випуск молодих фахівців. В рамках презентації кафедри та святкування Дня працівника дипломатичної служби України, першим випускникам – магістрам кафедри «міжнародні відносини» вручили відповідні сертифікати. Відрадно, що окрім спеціальності «політолог, міжнародник», випускники кафедри отримують ще й диплом референта-перекладача. Така повноцінна освіта забезпечує непогану професійну кар’єру.
Майбутні дипломати кажуть – навчання на кафедрі було цікавим і насиченим. «Свою кар’єру планую пов’язати з дипломатичною службою, оскільки за п’ять років навчання проходила практику в посольства і консульствах різних держав». - каже випускниця Христина Дяків.
Кафедра міжнародних відносин є однією з найбільш професійних в Україні. Навчання відбувається за американською системою, коли досвідчені дипломати навчають молодих дипломатів не лише основ дипломатичного протоколу та теорії міжнародних відносин, але й передають практичний досвід, здобутий під час перебування на дипломатичній службі в тій чи іншій державі.
Не випадково, на кафедрі працюють чотири колишні посли. Так, завідувач кафедрою П.Д.Сардачук працював на посадах заступника міністра закордонних справ України, Надзвичайного і Повноваженого Посла України в Словацькій Республіці, в Республіці Польща та Республіці Фінляндія, професор кафедри, проректор з міжнародного співробітництва І.Є.Цепенда - другим, першим секретарем, радником з політичних питань Посольства України в Республіці Польща, Тимчасовим повіреним в справах України в Республіці Польща, професор кафедри С.В.Волковецький - Надзвичайним і Повноважним Послом України в Грузії; Надзвичайним і Повноважним Послом України в Азербайджанській Республіці.
Слід відзначити, що кафедра міжнародних відносин ефективно співпрацює із Міністерством закордонних справ України, Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень НАН України імені І. Ф. Кураса, Інститутом міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка, факультетом міжнародних відносин Львівського національного університету імені І. Я. Франка та Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Сучавським університетом (Румунія), Варшавським університетом (Польща), Ягелонським університетом (Польща), Університетом Миколи Коперника в Туруні (Польща), Католицьким університетом в м. Сальта (Аргентина), а також із видавництвами, громадськими організаціями, зокрема «Україна – світ» тощо.
"Попереду в колективу кафедри - непросте завдання: створення відповідних наукових лабораторій з продовження досліджень проблем європейської інтеграції. Викресталізовується німецький напрям, але головний акцент робиться на дослідження центрально-східної Європи, - каже Михайло Нагорняк.- Вже навіть готують дисертації і є заявка на докторантуру з досліджень Словаччини. Будемо досліджувати проблеми співпраці і з Росією".