"Івано-Франківськводоекотехпром" хоче змусити споживачів платити за провірку лічильників

 

/data/blog/40268/2eb382ee4d4f7041a2d81f0c22c511be.jpg

 

В Івано-Франківську відбулися громадські слухання щодо внесення змін до рішення івано-Франківської міської ради від 15.09.2011р. «Про структуру, періодичність та строки надання та основні умови надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Івано-Франківську».

 

Метою цього регуляторного акту є врегулювання правовідносин з надання послуг з періодичної повірки, демонтажу, транспортування та монтажу після повірки квартирних засобів обліку води для населення в Івано-Франківську. За весь час діяльності КП «Івано-Франківськводоекотехпром» проводило повірку лічильників самостійно. Тепер же, як пише газета "Галичина", компанія-монополіст пропонує покласти витрати за повірку лічильників на споживачів, додавши плату за цю послугу до квартирної.



Колізія в законодавстві
Дискусія стосовно того, хто має платити за повірку лічильників води, триває вже багато років. Базовим у вирішенні цього питання є Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Ст. 28 п. 3 закону визначає, що «періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюють за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання». Здавалося б, таке тлумачення мало б раз і назавжди звільнити споживачів від потреби сплачувати за повірку лічильників. Однак у цьому ж пункті йдеться й про таке: «порядок подання фізичними особами, що не є суб’єктами підприємницької діяльності, — власниками засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов’язані з повіркою, встановлює Кабінет Міністрів України». З цього випливає, що послуги з повірки лічильників таки має хтось оплачувати, а порядок повинен розробити уряд. 1 червня 2011 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги». Відповідно до цього нормативно-правового акта «витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником, який виконує зазначені послуги, з розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховуються щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг». Як бачимо, відповідно до цієї постанови обов’язок щодо сплати за повірку лічильника перекладено на споживача послуг. Тобто виходить, що підзаконний акт Кабміну суперечить нормі закону «Про метрологію та метрологічну діяльність». Згідно з принципами права закон має вищу юридичну силу, ніж постанови Кабміну. Цю законодавчу колізію неодноразово намагалися розв’язати суди різних інстанцій. Однак у різних позовах суди приймали діаметрально протилежні рішення.



Крайнім зроблять споживача
Водопостачальні підприємства в різних регіонах намагаються нав’язати споживачам необхідність платити за планову повірку лічильників. Підприємства обррунтовують свої вимоги тим, що ця послуга потребує значних витрат, які хтось повинен компенсувати. Повірка лічильників справді дуже потрібна процедура, тим більше, що згідно із законодавством вона має загальнообов’язковий характер. Прилади обліку не є досконалими і з часом покази лічильників можуть перевищувати допустимі похибки. Як споживач послуг, так і надавач їх повинні бути зацікавленими у правильності роботи приладів обліку. Періодичність повірки лічильників залежить від його типу. Наприклад, в івано-Франківську лічильники води мають проходити періодичну повірку кожні чотири роки. У низці випадків повірка може відбуватись і позачергово, скажімо, коли споживач сумнівається в достовірності показів приладу. В цьому разі споживач звертається до водоканалу і повинен оплатити повірку за власні кошти.



Івано-Франківськ — на лічильнику
Як повідомив директор з комерційної діяльності КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Олександр Перестюк, в Івано-Франківську із 66 тисяч споживачів 92% встановили лічильники. Це свідчить про те, що іванофранківці загалом відгукнулися на заклики влади економити воду. Цьому сприяли завищені норми споживання за відсутності лічильника з розрахунку шість кубометрів води на місяць на особу. Споживачі швидко зрозуміли, що встановлення лічильника дозволить зменшити розмір платежів за воду в 2-3 рази. Як відомо, втрати води в КП «Івано-Франківськводоекотехпромі» становлять до 50%, тому споживачі, які не мають лічильників, фактично оплачують таку безгосподарність. В цьому аспекті варто розглянути ще одне питання. В країні склалася така практика, коли споживачі встановлюють лічильники води за власний рахунок. Такий підхід не відповідає європейським реаліям, коли компанія-монополіст повинна встановлювати прилади обліку за власні кошти. Постачальники газу та електроенергії вже так чинять , чому ж це не роблять водопостачальники? Важко собі уявити, щоб покупець приходив у магазин з власними вагами, але в питанні водопостачання якраз така ситуація. Якщо б лічильники належали «івано-Франківськводоекотехпрому», то питання повірки не виникало б у принципі, адже в цьому разі послугу оплачує власник приладу. В результаті населення фактично дотувало підприємство, оплативши встановлення лічильників власним коштом.


Непрозорі тарифи
Разом з обговоренням проекту регуляторного акта про внесення послуги повірки лічильників до квартирної плати, планувалось розглянути проект рішення «Про встановлення тарифів на проведення періодичної повірки, демонтажу, транспортування та монтажу після повірки засобів обліку води для населення». Відповідний проект навіть опублікували на сайті міськвиконкому, але в останній момент організатори скасували слухання. Як з’ясувалося, Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не поширюється на акти, якими встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги. Тобто такі акти не підлягають розгляду на громадських слуханнях. Як уже зазначалось, проект рішення про встановлення тарифів опубліковано, але додаток, в якому мали б вказати конкретні ставки тарифу, відсутній, хоча згадка про нього є в тексті рішення. Фактично цю інформацію від громадськості приховали. Як повідомив О. Перестюк, «Івано-Франківськводоекотехпром» оцінює вартість комплексу послуг з повірки лічильника води на рівні 92-94 гривень. До цієї вартості зараховують не лише саму повірку лічильника, а й демонтаж, транспортування його в лабораторію, назад до споживача, монтаж приладу. Учасники громадських слухань дійшли до висновку, що така сума завищена. За словами О. Перестюка, на підприємстві повіркою лічильників займалося четверо працівників, однак у результаті скорочення цей відділ буде розформовано. Відповідно питання про те, хто надаватиме послуги з повірки, залишається відкритим. За словами представника ГО «Комітет підприємців міста Івано-Франківська» Ігоря Метлюха, існує небезпека, що «івано-Франківськводоекотехпром» укладе угоду з приватною структурою, яка надаватиме ці послуги на основі договору з підприємством. Оскільки це вже буде угода між двома суб’єктами господарювання, то тарифи на цю послугу можуть встановлювати без погодження з органами місцевого самоврядування і їхній розмір може бути будь-яким. О. Перестюк частково підтвердив такі побоювання, заявивши, що «Івано-Франківськводоекотехпром» готовий позбутись цього виду діяльності, оскільки вона неприбуткова для підприємства. Громадські слухання визнали такими, що не відбулися, через низку процедурних порушень. Щоправда, підприємство знову планує виносити ці рішення на повторні слухання. У підсумку оцінку таким пропозиціям монополіста має дати міськвиконком. Цей орган і визначить, кому і скільки платити за повірку лічильників.


04.09.2013 2011 3
Коментарі (3)

Споживач 2013.09.04, 12:45
А як бути з Постановою КМУ від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» де сказано у п.9 У квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача. Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
123 2013.09.04, 12:59
А ще там є права споживача. Споживач має право на: 6) періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку; там є права спживача.
Марта 2013.09.04, 19:38
Проста націоналізація ЖКГ, вирішила б цю проблему, а то зараз приватники творять що їм заманеться, а в кінцевому результаті ми мовчи платимо, бо альтернативи не має.
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

448
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

741
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

548
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5466
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1454
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1334

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

380

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1215

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1054

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

971
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

284
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10661
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

363
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

632
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5673
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1448
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

340
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

242
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

595 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1033
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

899