КП «Спецкомбінат» таки піде на банкрутство. А на його місці вже створюють нове комунальне підприємство – «Міська ритуальна служба». І саме зараз обговорюють, хто його очолить.
Як говорить заступник мера Микола Саєвич, загальні борги «Спецкомбінату» становлять 2,22 млн. грн. Із них: ПДВ – понад 700 тис. грн., податок з доходів фізичних осіб – 650 тис. грн., внески до Пенсійного фонду – майже 400 тис. грн. «При чому за 2011 рік уся кредиторська заборгованість тільки зростала, – продовжує віце-мер, – тому комісія зробила висновок про неефективну роботу керівника підприємства упродовж 2010-го та початку 2011 року».
Отже, вивчивши фінансовий стан підприємства, чиновники й депутати переконалися: підприємство збиткове та не здатне заробляти на себе. Відтак, борги так чи інакше довелося би покривати з міського бюджету. А доцільності вкладати гроші в підприємство, яке тільки те й робить, що нарощує борги, ніхто не бачив. Зрештою, каже Саєвич, і керівник «Спецкомбінату» Степан Савчук, не зміг знайти аргументів, аби переконати комісію та зберегти підприємство. Не довів, що може працювати нормально. Бо навіть кафе, яке є на балансі підприємства та призначене для поминок, і то було збитковим…
Руслан Марцінків каже, що фінансові показники «Спецкомбінат» показували, що вивести його на рівну дорогу (якщо нічого не міняти) не можна буде навіть через десять років. Бо немає тенденції до зменшення боргу. Натомість, створивши «Міську ритуальну службу» і надавши їй ті самі повноваження, є сподівання, що менеджмент буде покращено.
«Основні борги наростили протягом останніх п’яти років і на це було декілька причин, – говорить Марцінків. – Головне – незадовільний стан доходів від іншої діяльності. Бо можна залучати кошти за рахунок добровільних внесків, спонсорів, або заробляти на ритуальних послугах, домовинах, вінках. Але все це не давало заробітку підприємству і воно «жило» за рахунок дотацій з бюджету. Місто дотувало невчасно, тому борги зростали. Крім цього, були й менеджерські порушення, не було контролю з боку заступників начальника УЖКГ, які мали б не допускати до цього. А давати дотації – не вихід».
Правда, Степан Савчук наразі не говорить про дотації з бюджету. Каже, місто не платило підприємству їхні зароблені гроші. «Управління ЖКГ не оплачувало за виконані послуги, а якщо платило, то із запізненням, – стверджує він. – Зараз вони теж винні 300 тис. грн.». Савчук не збирається списувати все на свою безгосподарність. Каже, коли очолив підприємство, то воно вже мало борг 500 тис. грн. плюс чотиримісячна заборгованість із виплати зарплати. Потім, при вчасному фінансуванні, він зменшив борги до 38 тис. грн. Проте, коли бюджет знову почав недоплачувати, борги полізли вгору.
За словами Миколи Саєвича, нове положення про «Спецкомбінат» і так готувалося. Мовляв, закон все одно передбачає створення ритуальної служби. А із призначенням нового керівника новостворене підприємство може нормально запрацювати.
«Наразі нічого не змінилося, – говорить Руслан Марцінків. – Через місяць-другий має відбутися створення нового підприємства, призначення нового керівника, і відповідно переведення більшості працівників «Спецкомбінату» на роботу в інше підприємство».
Тим часом у кулуарах Білого будинку вже обговорюють кандидатури нового управлінця. Найбільше називають депутата міської ради від ВО «Свобода» Романа Микулу, який наразі від коментарів відмовляється. Каже, що з міським головою Віктором Анушкевичусом про це ще не говорив, хоч і не заперечує, що така розмова має відбутися.
А от Степан Савчук переконує – про те, що обговорюється нова кандидатура, довідався від «Репортера». «Вперше чую, – каже він. – Я і про створення нової ритуальної служби дізнався, коли вони вже прийняли на сесії. Що робиться – нічого не знаю».