…По трасі за Надвірною зв'язок є, однак біля Делятина і в самому селищі зв'язок працює нестабільно як МТС так і Київстар, кожну хвилину розмови звязокзривається і треба передзвонювати. Напевно це невигідно людям, але операторам додаткові прибутки за нове включення.
За Делятином зв'язок пропадає взагалі і трохи відновлюється аж перед самим Яремче, в зоні видимості вежі з гори Маковиця. Дивно бачити працівників ДАІ, які кумедно ходять навколо посту ДАІ шукаючи місце зв’язку .
В’їжджаємо в місто, зупиняємось біля автостанції. Картина цікава, здається не має жодного пасажира, водія автобуса, таксистів, які вдивляються в монітори мобільників, що вони в них шукають – відомо. Підходимо до водія автобуса із Закарпаття, Ласло розгублено пояснює що не може передати інформацію про завантаженість. Пояснюємо йому що мобільний зв'язок тут і в центрі не працює, вихід в нього є – або повернутись в сторону Надвірної або проїхати Яремче і там з’явиться зв'язок….. Ласло висловлюється у виразах, які тут процитувати ми, нажаль, не можемо…
На автостанції розмовляємо з Василем, гідом-екскурсоводом, який чекає автобус із школярами з Києва. Він встиг попередити вчителів, що зв’язку немає, тому для розмов дітей з батьками водій зробив вимушену зупинку за Надвірною. Вчителі також попередили всіх батьків не хвилюватись в разі відсутності зв’язку з дітьми. Для екстреного випадку дав телефон гарячої лінії міськвиконкому Яремчі (03434) 2-23-27. Найнеприємніше, що він не знає де зараз автобус, напевне скоро під’їде, бо не в зоні зв’язку, а значить в Делятині або в Яремчі.
Бачимо щасливого пасажира, який додзвонився по мобільному до когось, всі біжать до нього і просять допомоги або інформації. Він додзвонився через МТС за сьомим разом, але зв’язок раптово перервався, пробує ще раз - не може. Пробуємо поговорити з таксистом, Ігор знає про ситуацію, про це вже говорили давно. Каже що просто жах, практично всі його колеги готові «порвати» мерію і депутатів. Але найбільше їх цікавить «ініціативна група» про яку говорять як про законспіровану мафію, яка управляє Яремчем, хоча всі кажуть, що нібито затіяли цю «громадську ініціативу» Іван Симчич – директор Делятинського лісгоспу та його сусід Любко Ільчук, два сусіди з далекої вулиці на горі. А влада? Понабирались землі в Карпатах, а тепер не мають що дати операторам, щоб перенести базові станції і антени… - далі знову слова, які друкувати «не можна»..
Їдемо в центр - зв’язку не має ні по МТС, ні по Київстар. Люди з телефонами біля вуха, пробують щось шукати, місцеві розуміють і вже не дуже стараються, туристи ще «не в курсі». Заходимо на сувенірний базар біля мосту справа, продавець сувенірів, просить не називати її ім’я, бо власник базарутакий собі пан Квітчук є депутатом і членом «ініціативної групи» - то ж, може зразу і вигнати з базару. Хоча продавці вже обговорюють звернення до нього з вимогою знизити їм орендну плату, бо без звязку бізнес стає все менш ефективним.
Далі ресторан Гуцульщина, адміністратор при вході стурбований відсутністю можливості приймати замовлення по телефону, кухня не може працювати ефективно без завозу свіжих продуктів, від відвідувачів постійні прохання дозволу подзвонити по робочому телефону, загалом від такого «зв’язку» одні збитки. Знаменитий Яремчанський водоспад, за ним сувенірний базар, трохи працює Київстар, туристи шукають точки зв’язку та щось домовляються. Продавець Люба все розуміє, каже чоловік їде на гору за Яремче і там робить телефоном замовлення на нові сувеніри, плюється, нервується, бензин дорогий , згадує незлим тихим словом якогось «Любка».
Поруч житель міста хоче щось добавити, сідаємо пити чай і чуємо деякі подробиці мобільної епопеї: «Хочете вірте хочте ні, - каже Микола – все це гроші і боротьба за владу в місті, це вже підготовка до виборів. Квітчук хоче бути мером, Ільчук секретарем міста, Симчич чорним кардиналом і т.д. Міський голова боїться їм щось заперечити, а вони піаряться. А ще проблема землі, попробуй виділи шматок в центрі на горбі, а вперті оператори певне замало дають. Ми пробуємо заперечити, рішення сесії є і його потрібно виконувати, на що отримуємо відповідь, яка .….. Хто ці депутати, хай вийдуть по одному до людей, а то разом руки підняли і сховались за колективне рішення. Мобільні оператори також трохи мляві і «дебільні» - чому не йдуть до людей, де їхня ініціативна група, вони що думають, ми так гинемо їх захищати. Хай ставлять палатку в центрі міста і збирають підписи, буде багато підписів за зв’язок».
На цьому ми розпрощались, що тут скажеш, винним залишиться голова міста, бо влада мусить бути відповідальною. Напевно в рішенні сесії останнім пунктом мало бути «виділити земельну ділянку для перносу антен операторів», а так питання залишається відкритим. І ше, люди кажуть, що влада всю землю вже «подерибанили», що і нема куди пернести станції мобільного звязку….