
Фото: Стик
З 2016 року в Україні усі держзакупівлі здійснюватимуться через електронну систему. У зв'язку із цим, сьогодні в Івано-Франківську презентували систему електронних держзакупівель «ProZorro»
Над проектом працювали понад 300 волонтерів. Продукт розроблений за кошти приватних майданчиків та підтримується рядом донорів та закордонних фондів. Вартість системи оцінюють у 300 тис. дол.
«В нас вийшла нестандартна реформа. Вона ініційована громадянським суспільством, а не владою. Зараз наша реформа знаходиться серед 5 пріоритетних за оцінками Президента і КМУ. Зараз ми знаходимося на першому етапі – маємо продукт, який потрібно ґрунтовно доробляти. Отримали погодження плану реформи на усіх рівнях. Вийшли на те, що можемо говорити про зміни до законодавства. Перший законопроект був проголосований вчора ВРУ, але основне ще попереду. Звершується робота про законом про публічні закупівлі. Очікуємо, що до кінця цього місяця він потрапить до ВРУ. У ньому мають бути описані усі процедури, які відбуватимуться в електронному вигляді», - говорить проектний менеджер реформи державних закупівель Національної ради реформ при Президенті України Христина Гуцалова.
Як пояснюють ініціатори, лише за перший місяць роботи пілотної системи електронних державних закупівель, ProZorro зекономила державі близько 25 мільйонів гривень.
«Сьогодні це одна проста процедура – електронний аукціон. Передбачено, що буде аукціон за ціновими та неціновими критеріями. Є багато закупівельників, для яких важливо виписати критерії. Буде створюватися переговорна процедура і процедура переговорного діалогу. Ми все бачитимемо в Інтернеті – і пропозиції, і інформацію про закупівлі і підписані контракти з усіма умовами договору і так далі. Публікуватимуться і додаткові умови до договорів», - пояснив співкоординатор ProZorro від Transparency International Україна Віктор Нестуля.
Загалом, очікують, що з часом для учасників електронних аукціонів економія складатиме до 50 млр.грн.
Щодо електронних держзакупівель, то ініціатори сподіваються, що впродовж року система запрацює і на найнижчих рівнях. Однак, поки що кажуть, що на рівні областей і міст не поспішають до новооведень.
"На місцях все залежить від конкретно політичної волі. Наприклад, Луцька міська рада нещодавно ухвалила рішенням сесії міської ради такий перехід, Чернівецька готується, Львівська міська рада ухвалила ще раніше. Все залежить від міського голови, депутатів, членів працівників виконкому і чи вони мають бажання на практиці показати, що готові проводити чесно і відкрито державні закупівлі. Вони цей шанс вже мають. В Івано-Франківську поки що підготовлено проект рішення. Він поки що не ухвалений, але обговорений. Чекаємо, коли міський голова включить його у порядок денний виконкому і члени виконкому за нього проголосують. Наскільки я розумію, частина членів виконкому не дуже горять бажанням це робити", - зауважив громадський активіст Тарас Случик.
Також, про орнанізатори говорять і про те, що пора вже ставити конкретні запитання щодо зволікань і до обласної влади.
"Від президента було доручення до 1 листопада почати використоувати систему «ProZorro» хоча б у тестовому режимі. Поки що теж не бачимо кроків на зустріч. Часу залишилось не так багато", - говорить Христина Гуцалова.