Івано-Франківськ. Не цікаво, або Втрачені перспективи

 Курс

 

Навколо суцільне гаркаве жлобство. Вічно стурбоване усякими бздурами й навіть не смішне...

 

Фото Ростислава Шпука.
Фото Ростислава Шпука.
 

Це така властивість потоку подій. Коли він занадто прискорюється, навіть важливе перестає привертати увагу, схиляти до аналізу та спонукати до висновків. Всі події зливаються у стомливий марафон однаковості та повторюваності. Все те, що ще рік тому здавалось важливим і доленосним, тепер викликає суміш байдужості з іронічним "так-так, звичайно". Можливо, так коригується шкала цінностей – подієве сміття скидає з себе машкару ілюзорної актуальності і стає для тебе тим, чим воно й має бути.

 

Десь арештовують корупціонерів та знімають з посад чиновників, ділять бюджет та збирають на форуми професійних балакунів. Не цікаво. Десь коливаються курси та зростають фінансові бульбашки. Не цікаво. Чорнороті політики закликають щось там негайно заборонити, а щось інше – безумовно підтримати. Не цікаво. В "зомбоящику" виникають з небуття, а потім туди ж зникають різноманітні пики. А за ними транслюють рекламу: якщо хочеш добре "как", не забудь про дупо-щось-там-кишково-брендове. Цікаво лише тим, в кого хронічний запор.

 

Поступово виникає нехіть до моніторів плюс бажання лінивого кайфу з книжкою. Або грішної ванни з гарячою подругою. Або ж пиятики у добрій компанії. У такій компанії, де не теревенитимуть про політику та інші речі, щойно прочитані у фейсбуці. Де можна відчути себе у зграї веселих динозаврів посеред лісу, що населений занадто теплокровними гризунами. Пасіонарними такими щуриками, які борзо соваються у пошуках грошових та кар’єрних "тем". Вони собі соваються, а ми їх вперто не бачимо. Ми ж динозаври. В нас довгі шиї, і нас приваблюють виключно верхні гілки дерев. Смачні такі свіжі гілочки.

 

Сідаємо за стіл, відкорковуємо пляшку й розпочинаємо ностальгійну динозаврячу тріскотню. Згадуємо старі часи у Франківську, коли у "Медівні" наливали коньячний сурогат під молдавським брендом, а середмістю та міському озеру не загрожувала забудова у бетонно-контейнерному стилі. Коли агресивна дикість ще не панувала у спілкуванні, а базарні бариги ще не вважали себе єдино можливою міською елітою. Стара знайома каже, що то було "дольче віта". Так-так, а тепер міське життя згірчилось. А ще накрилось чимось мідним. Адже тоді майбутнє начебто проглядалось, а тепер вже всі знають, що світло в кінці тунелю живиться від китайської батарейки.

 

Читаємо вірші і пліткуємо про жалюгідні залишки міського бомонду. Кожної зими того бомонду меншає. Ті, котрі доживають до весняних півників, опиняються на щораз вужчому майданчику. І колись того міста у місті була крапля, а тепер шукати треба з мікроскопом. Навколо суцільне гаркаве жлобство. Вічно стурбоване усякими бздурами й навіть не смішне. Дарма й казати, що не цікаве. Куди ж, врешті-решт, приведе нас ця тенденція до спрощення. Що там, під плінтусом? Неорустикальний світ, прикрашений фасадами з темного скла та підвальними розпивочними у габсбурзькому стилі? Або якийсь інший варіант жлобського некрополю? Або ж просто торговельний мурашник з претензіями на батьківщину слонів? Я випиваю ще півсклянки настоянки, і питання самі собою знімаються. Заповзають під віник і лягають там спати. Не цікаво.

 

Читаємо, читаємо, читаємо далі вірші і говоримо про втрачені перспективи. Зрештою, всі динозаврячі теревені сповзають на ці брудно-рожеві втрачені перспективи. На те, що зароджувалось, зароджувалось, але замість народження перднуло і зійшло на пси. Не всі ранкові хом’ячки добігли до обідньої перерви. І той подавав надії, і та була не без таланту. Й де вони тепер: ау-у-у! "Руїни духу в руїнах тіла", – як писали графомани наприкінці обнадійливих вісімдесятих. Вони тоді багато макулатури понаписували. Яка її доля? Звісно, що макулатурна. Ще трошки настоянки – й це також стає нецікавим. Зрештою, казано: нехай мертві ховають своїх мертвяків. А ми ще живі, і печінки наші ще не повністю на протекторах.

 

Ми живі-живісінькі, а от старе добре місто відійшло до краєзнавчих альбомів. Відійшло непомітно, проте впевнено. Замість нього виріс населений пункт, який – за великим рахунком – вже не врятує від метафізичного переродження жодна громадська активність.

 

Напевне, теплокровні пасіонарії з цим не погодяться. Теплокровні пасіонарії сприймуть все це за маразматичне бурчання. Адже за метафізичними розмірами цей населений пункт їм пасує. В ньому зручно прогризати хіднички та комори, ховати мишачі накопичення та облаштовувати теплі гніздечка. Все таке дрібненьке-зручненьке, солоденьке, фастфудне. Все досяжне та намацальне, все сліпе, немов морди мотаних відьмацьких подоб. Все мурчить мелодіями рінґтонів й просто мурчить (бо мурчаще). Й ніщо в межах пожлобленого некрополю не провіщає наближення урагану.

 

"Якого ще урагану? – недовірливо запитують власники хідничків і хазяйки комор. – Звідки?"

 

Без відповіді. Й не тому, що це якась там страшна таємниця. Якраз навпаки. Просто й це вже не цікаво.

 

Володимир Єшкілєв,

Курс


Коментарі (1)

Ivan Ivanov 2015.04.08, 14:54
Ну и надо было такое писать на первой странице? Кто, куда, зачем, о чем - непонятно. Сдается мне, заявления о "галицком феномене" в литературе сильно преувеличены. Разве нет у Франковска других лиц, кроме изображенных в опусе и на фото?
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

5541
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

483
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14678 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1721
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

992
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6409

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

770

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1585

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1378

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1264
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

625
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

771
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1676
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

704
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1000
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6053
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14350
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

370
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

672
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

587
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

907 2