Івано-Франківськ - місто на могилах

 

Кожна будова починається з котловану. Буває, разом із землею екскаватор піднімає людські кістки. Тоді у кращому разі кличуть археологів, а в гіршому — тихо закопують і працюють далі. Чи багато у Франківську будинків на кістках? Трохи є.

 

Католицький цвинтар Станиславова

У 1999 році робили реконструкцію майдану Шептицького із відбудовою барокової дзвіниці. Під час риття котловану, на глибині 2 м, виявили залишки людських поховань. Археолог Марія Вуянко почала вивчати знахідки. На 10 м траншейної стінки було виявлено 11 поховань. Усе вказувало на те, що знайшли старий цвинтар, який тягнувся від дзвіниці уздовж західної стіни Художнього музею.

 

При будівництві дому на вул. Мельничука також знайшли людські поховання

 

Історичні дослідження це підтвердили. У XVII столітті у Станиславові жили чотири етнічні спільноти — поляки, українці, вірмени, євреї. Кожна громада мала свій цвинтар, який (крім єврейського) розміщувався біля конфесійного храму. Першим спорудили дерев’яний римо-католицький костел і саме перед ним ховали поляків. Коли ж у 1703 році звели мурований храм (тепер — Музей мистецтв Прикарпаття), то старий розібрали. Земля у середмісті була надзвичайно дорогою, тому не виключено, що цвинтар розширили за рахунок знесеної будівлі. У 1744 році побудували дзвіницю. Через брак вільної площі вона захопила найдавнішу ділянку цвинтаря.

Коли Галичину зайняли австрійці, то вони з санітарних міркувань позакривали всі некрополі у центрі міста та заснували новий християнський цвинтар на околиці. Це сталося в 1782 році.

 

 

Біля синагоги

У моєму архіві є газетна вирізка 17 липня 1992 року. Там йдеться про те, що будівельники рили котлован на вулиці Мельничука та знайшли череп, кістки, рештки домовини. Сьогодні там стоїть триповерхівка.

Через вісім років, коли будували торговий центр на вулиці Страчених, також відкопали труну з кістками. Археологи з’ясували, що все це — залишки одного цвинтаря, який тягнувся на 50 м між цими вулицями.

У 1669 році Андрій Потоцький виділив руській (українській) громаді Станиславова ділянку під парафіяльну церкву. Наступного року українці побудували дерев’яний храм Воскресіння, що був на місці сучасної синагоги. Поруч — невеличкий цвинтар. Його закрили австрійці, церква завалилася у 1815 році, ділянка довго стояла незабудованою, аж поки євреї не звели там поступову синагогу. Цікаво, що тодішні газети писали про знайдення закладного каменя української церкви та великої кількості людських кісток під час риття котловану.

Неподалік стояв вірменський костел, який також мав свій цвинтар. Не виключено, що він ме­жував з українським.

За межами мурів

У середмісті жили найбагатші городяни. Простіші мешкали в передмістях, яких було два — Галицьке й Тисменицьке. Останнє тягнулося вздовж сучасної вулиці Незалежності та мало кілька дерев’яних храмів.

Колись тут була церква святої Варвари. І цвинтар

 

Католики молились у костелі святого Йосипа, що стояв на місці нинішнього Укрексімбанку. Там же був цвинтар. На початку ХІХ століття у костел влучила блискавка, й він згорів. Пізніше ділянку забудували, але власникам споруд з того часу, м’яко кажучи, не дуже щастить.

Зовсім недалеко стояла українська церква. Одні джерела називають її храмом Успіння Пресвятої Богородиці, інші — церквою святої Варвари. Краєзнавець Михайло Головатий вважає правильними обидві назви. Просто в церкві Успіння була каплиця з популярною іконою святої Варвари, тому храм отримав відповідну народну назву. Містилась та церква в районі будинку на Січових стрільців, 44б (тепер — господарська споруда біля музичної школи). У міжвоєнний період там був філіал Сестер Служебниць. Марія Вуянко у книжці «Археологія середньовічного Івано-Франківська (Станиславова)» наводить спогади колишніх монахинь: «При побудові цього дому тяжко ми працювали, носячи цеглу, воду, копаючи землю та осушуючи, бо це був цвинтар з багнами».

Про що розповів архітектор Мюльн?

Історик Алоїз Шарловський у праці «Станиславів та Станиславівський повіт…», що побачила світ у далекому 1887 році, пише: «Невідомо місце, де стояла та церква. Найправдоподібніше — там, де знаходиться новозбудований дім п. Вежейського та маєток п. Сєраковського при вулиці Заболотівській. Доказом того могла слугувати наступна річ: піднесення місця, кістки людські, виявлені під час будівництва фундаментів, і традиція усна про знаходження церкви в тій стороні. Чув від Мюльна, архітектора міського, що в тім місці, де кістки знайдено, цілий шар землі дуже відрізнявся, що може походити від численних перегнилих трунв».

Це про українську церкву села Заболоття, на землях якого закладено Станиславів. Називалась вона Введення й була збудована ще на початку XVII століття. Пізніше село з’єдналося з містом і стало Заболотівським передмістям. Краєзнавець Михайло Головатий визначив, де стояв дім того п. Вежейського. Сьогодні тут будинок на Грушевського, 40, де на першому поверсі розташований магазин мінеральних добрив. А колись був сільський цвинтар.

Єврейський слід

То була найбільша громада старого Станиславова. Андрій Потоцький виділив їм під кладовище територію при Тисменицькій дорозі. Кілька поколінь корінних мешканців міста знайшли притулок на старому окопиську. Після німецької окупації ховати вже не було кого, і цвинтар стояв закинутий. У 1963 році там побудували кінотеатр «Космос». Відтоді плити з єврейського цвинтаря можна побачити у різних місцях Івано-Франківська. З них робили фундамент пам’ятника чекістам на Валах, бордюри на вулиці Короля Данила, у скверику за «Космосом» досі інколи трапляються їхні залишки.

У 1942 році на цьому місці німці розстріляли 1000 єврейських заручників

 

Ще одне масове єврейське поховання знаходиться під дорогою, яка з’єднує вулиці Бельведерську і вже згадану Короля Данила. Поруч стоїть цілий квартал новобудов. Під час німецької окупації ця місцевість називалася площа Вандлера. Влітку 1942 року за напад на українського поліцая фашисти стратили тут 1000 єврейських заручників. Очевидець тих подій Юліаш Фоєрман у своєму щоденнику описує стандартно страшну процедуру: євреїв роздягали наголо, вони лягали в яму, їх розстрілювали. Екзекуція тривала чотири години. Потім зверху висипали дві підводи негашеного вапна й закидали землею.

Холера під мостом

На початку 1970-х років на вулиці Радянській (Незалежності) почали будувати новий залізничний міст. Під час земляних робіт відкопали величезну кількість людських скелетів. Будівельники викликали міліцію, лікарів, архео­логів. Коли науковці прибули на місце, з ними ледь не стався нер­вовий напад. Виявляється, екскаватор розкопав рештки холерного цвинтаря 1831 року. Тоді ця місцевість вважалася околицею Станиславова, і померлих від страшної хвороби ховали якнайдалі від міста.

Ця історія могла закінчитись епідемією. Але за довгі роки в землі холерні бацили загинули. Все обійшлося.

Урізаний некрополь

Цвинтар за сучасним готелем «Надія» заснували ще австрійці. Тут ховали представників усіх християнських конфесій, як то українців, поляків, вірмен, німців. На початку 1980-х некрополь знищили, зробили сквер. Його межі позначили чорним залізним парканом. Але старожили стверджують, що колись цвинтар був знач­но більшим. Наприклад у 1970‑х роках від нього «відтяпали» знач­ний шмат задля розширення нинішньої вулиці Бандери. Фактично вся ліва смуга дороги проходить по старих могилах.

Із протилежного боку цвинтар майже впритул доходив до корпусів заводу «Промприлад». Тепер тут проклали вулицю Мельника. Уздовж неї тягнуться павільйони квіткового ринку. Під ними — поховання угорських солдат часів Другої світової. Але військові цвинтарі — окрема тема.



 

Під квітковим ринком покояться угорські солдати.

 

 

Іван БОНДАРЕВ,

Репортер


17.08.2012 Іван БОНДАРЕВ 2171 2
Коментарі (2)

Тарас 2012.08.19, 14:40
Справа від кінотеатру "Космос" у траві давно вже лежить єврейська надгробна плита. Ніхто не телиться, щоб її прибрати.
холмс 2012.08.20, 20:53
нащо прибирати? там її місце. швидше космос треба прибрати, і баню...
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1799
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1113
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1384 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3907 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33956
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2961

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

410

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

832

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1802

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1147
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1187
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

703
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

580
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2055
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12270
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1574
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1358
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

648
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

331
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

405
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

445
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1340