Івано-Франківськ - місто для класу інноваторів

 

Для того, щоби визначити правильний напрям для руху Івано-Франківська в майбутнє, ми повинні чітко усвідомити – а у якому майбутньому ми з вами хочемо жити? Якщо ми не хочемо залишитись в пострадянському минулому, де формальна ротація кнопкодавів у парламентах (національних та місцевих) лише прикриває відсутність громадянського суспільства, то ми маємо стати на рейки цивілізованого світу.

Якщо місто стане привабливим для інноваторів, воно заявить про себе як про діючий і перспективний урбаністичний простір. Якщо ж творчим людям в Івано-Франківську буде незручно – місто за 20-30 років деградує до рівня населеного пункту-придатка до «Буковеля» та інших об’єктів рекреаційної зони Карпат.

При тому місто-придаток не зможе прогодувати більше 150 тисяч мешканців. Це глухий кут. Майбутній міській владі варто було б поставити за мету – Івано-Франківськ має стати містом для тих, хто заробляє на креативі та інноваціях.

Що подобається у сучасному Франківську творчим людям?

Спробуємо перерахувати:

1) Пристойна, як на українські мірки, екологія та близькість Карпат;

2) Поєднання міських зручностей та спокійного курортного ритму життя;

3) Помірні (з точки зору людини, що заробляє у валюті) ціни;

4) Відносно толерантні до творчих людей силові структури;

5) Низький рівень злочинності (по вулицях можна ходити уночі);

6) Велика кількість студентської молоді;

7) Наявність незанятих ніш у креативній сфері;

8) Залишки старої європейської архітектури;

9) Компактність, «європейськість», близькість до Європи;

10) Добрий, як для України, стан розитку громадянського суспільства та низової громадської ініціативи (волонтерських згромаджень, культурологічних Фундацій,«Теплого міста» та багатьох інших).

 

Що не подобається у Франківську творчим людям?

Перераховуємо лише дещо:

1) Погане транспортне сполучення (розбиті дороги, повільні поїзди (до Львова – дві з половиною години!!!), практично непрацюючий аеропорт через відсутність якраз того самого класу, який і може створити попит на авіаперевезення (замкнуте коло!), хоча останнім часом там ніби-то починаються зрушення на краще);

2) Часто некомпетентна та корумпована місцева бюрократія;

3) Примітивність та запущеність міської інфраструктури (розбиті тротуари, брудні автобуси, брак вуличного освітлення та автомобільних стоянок тощо);

4) Дещо архаїчне ставлення населення до нетрадиційних, креативних та експериментальних форматів у побуті;

5) Відсутність будь-якої системи підтримки стартапів та інновацій;

6) Крайня заполітизованість суспільного життя та надмірна присутність представників радикальних політичних угрупувань в органах самоврядування;

7) Відсутність вільної зони вай-фай у центрі міста;

8) Естетично бридкі новобудови.

 

Треба сказати, що деякі позитивні і негативні сторони взаємопов’язані. Наприклад, «курортний» ритм життя серед іншого є наслідком того, що Франківськ не є транспортним вузлом як, скажімо, Львів або Тернопіль. А низький рівень вуличної злочинності визначається, зокрема, суспільною архаїкою. Щоправда, в останні роки негативні тенденції відчутно перемагають позитив.

Нам необхідно прискореними темпами розвивати позитивні сторони Франківська. Однієї відремонтованої Набережної недостатньо. Потрібні комплексні програми розвитку, системні інвестиції. А їх не буде до того часу, поки на чолі міста не стане адекватний менеджмент. Люди, відкриті світовим тенденціям, не стурбовані набиванням власного гаманця та гаманців своїх бізнес-партнерів.

Зрозуміло, що не все впирається в ротацію влади. Є ще колосальна інерція звичного сонного та вузько орієнтованого на дрібні проблеми і дрібні заробітки життя.

Але потрібно з чогось почати. І почати потрібно з і створення «локомотивної групи» управлінців, які візьмуть на себе відповідальність за майбутнє Івано-Франківська.

А поки що чуємо з владних трибун дивні пасажі про крайню необхідність поміняти усі англомовні вивіски і подібне.


08.01.2015 Леся Федорук 2133 1
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

673
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1773 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

775
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2718
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1849
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3042

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

629

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

817

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1236

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1830
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

535
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

729
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1202
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

964
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

716
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

964
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7610
22.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

33159 1
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

803
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1407
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1173 1
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

1058