Івано-Франківськ - місто для класу інноваторів

 

Для того, щоби визначити правильний напрям для руху Івано-Франківська в майбутнє, ми повинні чітко усвідомити – а у якому майбутньому ми з вами хочемо жити? Якщо ми не хочемо залишитись в пострадянському минулому, де формальна ротація кнопкодавів у парламентах (національних та місцевих) лише прикриває відсутність громадянського суспільства, то ми маємо стати на рейки цивілізованого світу.

Якщо місто стане привабливим для інноваторів, воно заявить про себе як про діючий і перспективний урбаністичний простір. Якщо ж творчим людям в Івано-Франківську буде незручно – місто за 20-30 років деградує до рівня населеного пункту-придатка до «Буковеля» та інших об’єктів рекреаційної зони Карпат.

При тому місто-придаток не зможе прогодувати більше 150 тисяч мешканців. Це глухий кут. Майбутній міській владі варто було б поставити за мету – Івано-Франківськ має стати містом для тих, хто заробляє на креативі та інноваціях.

Що подобається у сучасному Франківську творчим людям?

Спробуємо перерахувати:

1) Пристойна, як на українські мірки, екологія та близькість Карпат;

2) Поєднання міських зручностей та спокійного курортного ритму життя;

3) Помірні (з точки зору людини, що заробляє у валюті) ціни;

4) Відносно толерантні до творчих людей силові структури;

5) Низький рівень злочинності (по вулицях можна ходити уночі);

6) Велика кількість студентської молоді;

7) Наявність незанятих ніш у креативній сфері;

8) Залишки старої європейської архітектури;

9) Компактність, «європейськість», близькість до Європи;

10) Добрий, як для України, стан розитку громадянського суспільства та низової громадської ініціативи (волонтерських згромаджень, культурологічних Фундацій,«Теплого міста» та багатьох інших).

 

Що не подобається у Франківську творчим людям?

Перераховуємо лише дещо:

1) Погане транспортне сполучення (розбиті дороги, повільні поїзди (до Львова – дві з половиною години!!!), практично непрацюючий аеропорт через відсутність якраз того самого класу, який і може створити попит на авіаперевезення (замкнуте коло!), хоча останнім часом там ніби-то починаються зрушення на краще);

2) Часто некомпетентна та корумпована місцева бюрократія;

3) Примітивність та запущеність міської інфраструктури (розбиті тротуари, брудні автобуси, брак вуличного освітлення та автомобільних стоянок тощо);

4) Дещо архаїчне ставлення населення до нетрадиційних, креативних та експериментальних форматів у побуті;

5) Відсутність будь-якої системи підтримки стартапів та інновацій;

6) Крайня заполітизованість суспільного життя та надмірна присутність представників радикальних політичних угрупувань в органах самоврядування;

7) Відсутність вільної зони вай-фай у центрі міста;

8) Естетично бридкі новобудови.

 

Треба сказати, що деякі позитивні і негативні сторони взаємопов’язані. Наприклад, «курортний» ритм життя серед іншого є наслідком того, що Франківськ не є транспортним вузлом як, скажімо, Львів або Тернопіль. А низький рівень вуличної злочинності визначається, зокрема, суспільною архаїкою. Щоправда, в останні роки негативні тенденції відчутно перемагають позитив.

Нам необхідно прискореними темпами розвивати позитивні сторони Франківська. Однієї відремонтованої Набережної недостатньо. Потрібні комплексні програми розвитку, системні інвестиції. А їх не буде до того часу, поки на чолі міста не стане адекватний менеджмент. Люди, відкриті світовим тенденціям, не стурбовані набиванням власного гаманця та гаманців своїх бізнес-партнерів.

Зрозуміло, що не все впирається в ротацію влади. Є ще колосальна інерція звичного сонного та вузько орієнтованого на дрібні проблеми і дрібні заробітки життя.

Але потрібно з чогось почати. І почати потрібно з і створення «локомотивної групи» управлінців, які візьмуть на себе відповідальність за майбутнє Івано-Франківська.

А поки що чуємо з владних трибун дивні пасажі про крайню необхідність поміняти усі англомовні вивіски і подібне.


08.01.2015 Леся Федорук 2085 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

921 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

818
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1632
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2268
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4243 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3249

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

235

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

470

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

412

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

877
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

653
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

694
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

979
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1106
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

692
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6277
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1768
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31787 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1577
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

782 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

742