Івано-Франківськ - місто для класу інноваторів

 

Для того, щоби визначити правильний напрям для руху Івано-Франківська в майбутнє, ми повинні чітко усвідомити – а у якому майбутньому ми з вами хочемо жити? Якщо ми не хочемо залишитись в пострадянському минулому, де формальна ротація кнопкодавів у парламентах (національних та місцевих) лише прикриває відсутність громадянського суспільства, то ми маємо стати на рейки цивілізованого світу.

Якщо місто стане привабливим для інноваторів, воно заявить про себе як про діючий і перспективний урбаністичний простір. Якщо ж творчим людям в Івано-Франківську буде незручно – місто за 20-30 років деградує до рівня населеного пункту-придатка до «Буковеля» та інших об’єктів рекреаційної зони Карпат.

При тому місто-придаток не зможе прогодувати більше 150 тисяч мешканців. Це глухий кут. Майбутній міській владі варто було б поставити за мету – Івано-Франківськ має стати містом для тих, хто заробляє на креативі та інноваціях.

Що подобається у сучасному Франківську творчим людям?

Спробуємо перерахувати:

1) Пристойна, як на українські мірки, екологія та близькість Карпат;

2) Поєднання міських зручностей та спокійного курортного ритму життя;

3) Помірні (з точки зору людини, що заробляє у валюті) ціни;

4) Відносно толерантні до творчих людей силові структури;

5) Низький рівень злочинності (по вулицях можна ходити уночі);

6) Велика кількість студентської молоді;

7) Наявність незанятих ніш у креативній сфері;

8) Залишки старої європейської архітектури;

9) Компактність, «європейськість», близькість до Європи;

10) Добрий, як для України, стан розитку громадянського суспільства та низової громадської ініціативи (волонтерських згромаджень, культурологічних Фундацій,«Теплого міста» та багатьох інших).

 

Що не подобається у Франківську творчим людям?

Перераховуємо лише дещо:

1) Погане транспортне сполучення (розбиті дороги, повільні поїзди (до Львова – дві з половиною години!!!), практично непрацюючий аеропорт через відсутність якраз того самого класу, який і може створити попит на авіаперевезення (замкнуте коло!), хоча останнім часом там ніби-то починаються зрушення на краще);

2) Часто некомпетентна та корумпована місцева бюрократія;

3) Примітивність та запущеність міської інфраструктури (розбиті тротуари, брудні автобуси, брак вуличного освітлення та автомобільних стоянок тощо);

4) Дещо архаїчне ставлення населення до нетрадиційних, креативних та експериментальних форматів у побуті;

5) Відсутність будь-якої системи підтримки стартапів та інновацій;

6) Крайня заполітизованість суспільного життя та надмірна присутність представників радикальних політичних угрупувань в органах самоврядування;

7) Відсутність вільної зони вай-фай у центрі міста;

8) Естетично бридкі новобудови.

 

Треба сказати, що деякі позитивні і негативні сторони взаємопов’язані. Наприклад, «курортний» ритм життя серед іншого є наслідком того, що Франківськ не є транспортним вузлом як, скажімо, Львів або Тернопіль. А низький рівень вуличної злочинності визначається, зокрема, суспільною архаїкою. Щоправда, в останні роки негативні тенденції відчутно перемагають позитив.

Нам необхідно прискореними темпами розвивати позитивні сторони Франківська. Однієї відремонтованої Набережної недостатньо. Потрібні комплексні програми розвитку, системні інвестиції. А їх не буде до того часу, поки на чолі міста не стане адекватний менеджмент. Люди, відкриті світовим тенденціям, не стурбовані набиванням власного гаманця та гаманців своїх бізнес-партнерів.

Зрозуміло, що не все впирається в ротацію влади. Є ще колосальна інерція звичного сонного та вузько орієнтованого на дрібні проблеми і дрібні заробітки життя.

Але потрібно з чогось почати. І почати потрібно з і створення «локомотивної групи» управлінців, які візьмуть на себе відповідальність за майбутнє Івано-Франківська.

А поки що чуємо з владних трибун дивні пасажі про крайню необхідність поміняти усі англомовні вивіски і подібне.


08.01.2015 Леся Федорук 2158 1
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2330
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1497 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3593
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5359
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1629
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2009

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

60

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

134

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

391

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

413
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

733
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2426 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

416
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

828
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4880
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

697
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

569
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

514
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

365
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

683
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

848 2