Івано-Франківщина: В умовах відсутності сироватки лікарі шукають вихід самотужки

 

/data/blog/84532/51da9d19dba14fc9b1af3787b38af8c8.jpg

 

До відділення реанімації та інтенсивної терапії Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні (ІФОДКЛ) 27 липня привезли трирічного малюка, якого двічі вкусила змія.

 

Дитину доставили менше ніж за годину після нещасного випадку. Проте ввести протизміїну сироватку, яка конче потрібна в такому складному випадку, лікарі не змогли.

 

Причина проста — запаси сироватки проти зміїних укусів у лікарні вичерпалися, а нових препаратів придбати немає можливості. Про те, як діють медики у такій непростій ситуації, «ВЗ» запитало в завідувача відділення реанімації та інтенсивної терапії ІФОДКЛ Олега Курташа.

 

ВЗ Як часто до лікарні звертаються пацієнти з укусами змій?

— Від початку сезону це вже 9-й випадок. Дітей доправляють у різному стані, переважно тяжкому і середнього ступеня тяжкості. Обов’язково госпіталізуємо їх для запобігання загрозливим станам, навіть за відсутності шоку.

ВЗ Яка методика проведення специфічної антидотної терапії в медичних закладах третинного рівня надання допомоги?

— Це загальноприйнятий комплекс заходів інтенсивної терапії щодо виведення з організму токсинів. На сьогодні є лише затверджений МОЗ протокол надання допомоги при укусах змій на догоспітальному рівні. Тому в нашій лікарні склали внутрішній локальний протокол надання меддопомоги постраждалим дітям на госпітальному етапі.

Насамперед визначаємо ступінь тяжкості стану потерпілого — візуально та за допомогою опитування. Тут усе важливо. Наприклад, якщо дитина бігала після укусу — це зумовить системну абсорбцію отрути. Локальним протоколом передбачено комплекс клініко-хімічних обстежень, динамічне спостереження за процесом наростання набряку, проведення інфузійної терапії, введення антибактеріальних, десенсибілізуючих і седативних препаратів, а також засобів, які регулюють зсідання крові.

Отрута змії — це біологічна рідина із суміші кількох токсичних білків і ферментів, які дають різної складності фармакологічні ефекти. В організмі людини вона поширюється лімфатичною системою, а в разі потрапляння у кров — кровоносним руслом. Тож проводимо заходи з видалення її з кровотоку.

vz_31-32_2015_Страница_14_Изображение_0004

Барокамера ОДКЛ — єдина діюча в області

 

На Івано-Франківщині поширена так звана карпатська гадюка — Viperidae. Її отрута не є смертельною, але спричиняє місцеве ушкодження м’яких тканин, крововилив і гемоліз. За характером укусу встановлюємо вік гадюки. Що ширша відстань між проколами шкіри, то старший плазун. Сила отрути залежить і від пори року — найтоксичніша вона ранньої весни.

Доцільність введення антитоксичної сироватки визначаємо індивідуально в кожному конкретному випадку, враховуючи місце укусу та стан хворого. Скажімо, цього року її вводили лише трьом із дев’яти потерпілих дітей після значного поширення набряку. Сироватка особливо потрібна при тяжких формах інтоксикації з множинними крововиливами та пухирями, розвитком лімфангоїту, при збільшенні лімфатичних вузлів і тромбозі відвідних судин, що проявляються геморагічним просочуванням м’язової тканини, синюшністю кінцівок.

ВЗ Але ж зараз в області, як і скрізь по країні, відсутня полівалентна сироватка від зміїної отрути…

— Така ситуація вже була кілька років тому: тоді сироватку не закупили з тих самих причин, що й нині, — через брак коштів у місцевому бюджеті. Вітчизняних антидотів немає, тому раніше ми користувалися сироватками російського виробництва, хоча, чесно кажучи, особливого впливу цього засобу на перебіг захворювання не спостерігали. Із червня 2014 р. до кінця червня нинішнього року використовували антидоти польського виробництва. Наша лікарня закупила їх по 1200 грн — ще за старими цінами. Нині запаси сироватки в нашому закладі повністю вичерпані.

Звісно, сироватка дуже потрібна, адже Прикарпаття — гірський регіон, де поширені гадюки, і пацієнтів з укусами у нас найбільше. Можливо, варто було б скооперуватися з медзакладами сусідніх областей, закупити певну кількість доз і ділитися ними за потреби. Та в нинішній ситуації відсутності полівалентної протизміїної сироватки (як і багатьох інших важливих препаратів для належного лікування хворих) мусимо самотужки шукати вихід, щоб не залишати дітей без допомоги.

vz_31-32_2015_Страница_14_Изображение_0003

Рідкісний випадок, коли змія вкусила двічі

 

ВЗ Яким чином?

— У нашій лікарні є єдина діюча в області барокамера. Це дає нам змогу використовувати такий потужний засіб, як гіпербарична киснева терапія. Суть методики гіпербаричної оксигенації — лікування чистим киснем під високим тиском. Унаслідок укусу (у 99% — нижньої кінцівки) у потерпілого розвивається набряк, а отже — здавлюються судини.

Дитину поміщаємо до барокамери, викачане з неї повітря замінюємо на стовідсотковий кисень, підвищуємо його тиск до двох атмосфер. Лікувальний ефект переривчастої баротерапії створюється завдяки диханню киснем під підвищеним тиском й одночасному підвищенню парціального тиску в організмі пацієнта. Таким чином, кількість кисню, розчиненого в рідкій фракції крові, збільшується вдвічі, і це запобігає некрозу тканин.

Цьогорічне спекотне літо сприяє розмноженню змій у дикій природі та появі їх навіть у найнезвичніших місцях — поблизу міст і біля людського житла. Неодноразово гадюки нападали на людей навіть на їх власному подвір’ї. Усього ж за півтора літні місяці зареєстровано 44 випадки укусів гадюк. Серед потерпілих — 43 жителі області й 1 турист.

Ось уже півтора року на Івано-Франківщині, так само як і в інших регіонах України, фахівці констатують нестачу сироватки проти зміїної отрути. Торік заклади охорони здоров’я нашої області закупили 45 доз протизміїної сироватки, а цього року — ще жодної. Станом на 27.07.2015 р. в області наявні всього 3 дози цього препарату.

Зважаючи на проблеми із забезпеченням україн­ського ринку імунобіологічними препаратами для боротьби зі зміїною отрутою, високою вартістю імпортних протизміїних сироваток, на Івано-Франківщині вже давно відпрацьовано алгоритм надання медичної допомоги і дітям, і дорослим, на яких напали змії. Успішність дій алгоритму підтверджується тим, що протягом останніх чотирьох років в області не зареєстровано жодного летального випадку внаслідок укусу гадюк.

 

Людмила СТРАЖНИК, власкор «ВЗ», Західний регіон


19.08.2015 958 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

1852
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18879
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1694
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1180
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2225
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3802

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1924

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

653

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1270

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1425
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

339
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

855
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24364
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

581
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

586
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

722
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1614
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7962
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

371
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

743
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2006 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

709