Вчора голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк, голова обласної ради Олександр Сич, перший заступник голови ОДА Василь Плавюк, заступник Руслан Гусак та керівники ряду головних профільних управлінь облдержадміністрації - з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв'язків та інвестицій, економіки і фінансів – зустрілися з делегацією шведської агенції міжнародної співпраці та розвитку SIDA, яку очолює Марія Петерсон (керівник цієї організації).
Тепло привітавши гостей з дружнього для України і українців Королівства Швеція на Прикарпатті, Михайло Вишиванюк зазначив: «Нам потрібен ваш досвід з модернізації економіки, реформування житлово-комунального господарства, місцевого самоврядування. А те, що відома шведська компанія «Електролюкс» з виробництва сучасних пральних машин в цьому році запрацювала в Івано-Франківську, і має намір розширити своє виробництво, ще раз підтверджує те, що в нашу область сміливо може йти інвестор. Це свого роду добрий сигнал для інвесторів».
Голова облдержадміністрації озвучив «першу п'ятірку» проектів, в яких Івано-Франківська область готова якнайтісніше співпрацювати зі Швецією та її неурядовими організаціями. Зокрема, щодо ефективного використання теплової енергії Богородчанської газокомпресорної станції. За словами Михайла Вишиванюка, в середньому в рік ця станція накопичує 120 млрд. кубометрів тепла, які можна було б використовувати для опалення міст. Зокрема, обласного центру Прикарпаття. Цей майбутній спільний проект підтримав й Івано-Франківський міський голова. Віктор Анушкевичус запевнив, що богородчанське тепло з газокомпресорної станції, за умови його використання, буде на 20% дешевшим.
Цікавить нашу область і співпраця зі шведами з модернізації котелень та тепломереж, із заміни конструкцій (на енергозберігаючі) в бюджетних установах, техніко-економічне обгрунтування переробки твердих побутових відходів, а також проект щодо електронного врядування, чи не найкращий досвід якого має Естонія.
Михайло Вишиванюк наголосив на спільній з головою обласної ради Олександром Сичем зацікавленості у шведському досвіді щодо місцевого самоврядування. За його словами, «Ми повинні передати функції і повноваження місцевим громадам, аби ті не лише вимагали «зробіть». Влада має лише допомагати, переконаний Михайло Вишиванюк. - Бо демократія це, насамперед, відповідальність».
Про ймовірність участі у згаданих проектах шведської сторони детально поінформувала керівників обласної та івано-франківської міської влади очільник шведської агенції міжнародної співпраці та розвитку SIDA Марія Петерсон. За її словами, Королівство Швеції активно розглядає можливість приєднання України до «Шведської ініціативи» з підвищення енергоефективності та охорони навколишнього середовища у Східній Європі(Україні).
«Ми, маю на увазі Агенцію міжнародної співпраці та розвитку SIDA, як і обіцяли, повертаємось до праці з тими і саме туди, де є багато добрих ініціатив, - наголосила Марія Петерсон. – У вас ми зацікавлені у співпраці на регіональному рівні».
«Я вас запевняю, що в особі керівництва області ви маєте великих союзників, - запевнив учасників перемовин голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк. - Ми готові надавати допомогу усім, хто приходить в нашу область з інвестиціями та з добрими намірами».
Михайло Вишиванюк високо оцінив діяльність івано-франківського дозвільного центру, назвавши його кращим в Україні і порекомендував гостям з Швеції познайомитися з цим досвідом ближче.
Запропоновану співпрацю зі шведською агенцією міжнародної співпраці та розвитку SIDA підтримав і голова обласної ради Олександр Сич. Зокрема, щодо проекту електронного врядування, розширення повноважень місцевого самоврядування. Голова обласної ради гарантував «максимальне сприяння» майбутнім інвесторам з боку депутатів обласної ради, розповів про програми ради з розвитку місцевого самоврядування та співпраці зі ЗМІ на умовах підписаних угод.
Учасниками згаданої зустрічі в кабінеті голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка були також координатор проектів SIDA Ольга Тимошенко, менеджер проекту Ради Європи «Посилення місцевої демократії та підтримка реформ місцевого самоврядування в Україні» Олена Литвиненко, експерт з гендерного бюджетування Катаріна Шмідт і директор Академії Електронного врядування Естонії Арво Отт.