Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги відзначає п'ятиріччя

Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, як і інші місцеві центри по всій Україні розпочав свою діяльність 1 липня 2015 року.

Щоб краще дізнатися про роботу Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД поспілкуємося з директором Віталієм Стусяком.

Що таке безоплатна правова допомога?

Це правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, які не заборонені законом. Безоплатна правова допомога може бути первинною або вторинною.

Хто має право на безоплатну первинну правову допомогу?

Отримати безоплатну правову допомогу можуть громадяни України та іноземні громадяни, особи без громадянства, біженці, чи особи, які потребують додаткового захисту, які перебувають під юрисдикцією України.

Повний перелік категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу передбачений статтею 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17#n85

Скільки громадян звернулося до Вас для отримання правової допомоги?

За 5 років існування Місцевого центру до нас звернулося 27 028 осіб, з них: 23 458 осіб отримало роз’яснення, консультацій з правових питань та 3 570 особам призначено адвоката чи працівника Місцевого центру для складення процесуальних документів та представництва інтересів в судах.

Чи пам’ятаєте ви найпершого клієнта, найпершу справу?

О, цікаві були часи. На початку роботи, ми навіть не мали власного приміщення. Тоді місцевий центр розміщувався у приміщенні  Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області.

В день відкриття, 1 липня 2015 року, першим клієнтом системи була жіночка пенсійного віку. Вона звернулася до місцевого центру з метою отримання безоплатної вторинної правової допомоги з житлового питання. Та першому клієнту ми змушені були відмовити в наданні БВПД, оскільки сукупний дохід її сім’ї був більшим за суму прожиткового мінімуму для непрацездатної особи.

Що можете сказати про найцікавішого клієнта?

Найцікавіший клієнт за категорією суб’єктів права на БВПД – жінка, якій надали почесне звання України "Мати-героїня", вона є матір’ю 12-ти дітей.

Як налагоджена співпраця з адвокатами?

За 5 років не мало адвокатів залучені до співпраці з Місцевим центром, тобто взяли зобов’язання  надавати безоплатну вторинну правову допомогу особам, які мають право на таку допомогу.  Тобто, 78 адвокатів (які пройшли відбір і включені до реєстру адвокатів, які мають право надавати БВПД) виявили бажання співпрацювати з системою і ми надали їм таку можливість.

За роки діяльності адвокатам видано 2395 доручень для надання БВПД клієнтам системи. Приємно, що адвокати (призначені коштом держави) стоять на сторожі інтересів клієнтів. Ми маємо більше ніж 30% успішних справ, тобто задоволено повністю або частково позовні вимоги у справах з якими клієнти звертаються  до МЦ.

А як щодо працівників Місцевого центру? Вони також можуть представляти інтереси осіб в судах?

Так звичайно, наших фахівців успішна практика. Наведу один із прикладів: клієнт звернувся до Місцевого центру з питання щодо виплати одноразової грошової допомоги внаслідок отриманого захворювання. Працівником Місцевого центру Лесею Майкович було підготовлено адміністративний позов та направлено до Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Рішенням суду першої та апеляційної інстанції зобов’язано  Міністерство оборони України призначити та виплатити клієнтові  одноразову грошову допомогу у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення йому ІІІ групи інвалідності. Сума понад 450 тисяч була виплачена клієнтові.

Які справи є найскладнішими?

Основна мета нашої роботи - якісне надання правової допомоги клієнту, тому всі справи для нас важливі. Серед типових питань, з якими клієнти звертаються до Місцевого центру є розірвання шлюбу, стягнення аліментів на утримання дітей, поділ майна подружжя, захист прав УБД, затоплення житлового приміщення, а також справи що стосуються пенсійного забезпечення. От саме такі справи і є найскладнішими. До складних, також віднесемо, і справи щодо спорів з фінансово-кредитними установами, оскільки для їх вирішення потрібно залучати спеціаліста, який компетентний саме в цій галузі. На щастя, в нас такі є.

Яка у вашому Місцевому центрі була максимальна кількість клієнтів за один день?

Зазвичай буває по різному, але в середньому в день до Місцевого центру звертається 10-15 осіб. А бувають дні, коли звертається велика кількість осіб. От наприклад, у 2019 році максимальна кількість клієнтів за один день становила – 26 осіб, у 2020 – 28 осіб. І це не враховуючи тих осіб, які відмовляються надавати свої контактні дані для реєстрації, а таких людей багато.

Яка максимальна кількість справ була в одного клієнта?

Рекордсменом по максимальній кількості справ є клієнт, який звернувся за правовою допомогою до Місцевого центру 48 раз протягом року.

Чи приходять до МЦ клієнти поспілкуватися «про життя», не маючи нагальних правових проблем?

Так, і неодноразово. Є дуже багато клієнтів, які до нас приходять «просто так», щоб поговорити, поділитися своїми проблемами, які не потребують правового вирішення.

А є і такі клієнти, які «живуть» разом з нами з моменту створення Місцевого центру, приходять періодично до нас «в гості», діляться своїми цікавими історіями з життя, своїми переживаннями та радощами. Зрозуміло, що ми не можемо весь час приділити їм, оскільки основна робота цього не дозволяє, тому за можливості та наявності вільної хвилинки працівники спілкуються з такими клієнтами.

Які у вашому МЦ склалися традиції? Чи є «талісман» або «ритуал», щоб день пройшов вдало?

Пріоритетом при формуванні колективу для мене, як керівника, є злагоджена команда. У нас, у Місцевому центрі, є власний стиль – позитивний клімат спілкування, це спільна цінність, яку усі поділяють. Кожен мій колега є харизматичним, професійним, знавцем своєї справи. Кожен по своєму підсилює роботу команди.

Важливою умовою становлення та розвитку нашого місцевого центру є традиції, вони згуртовують. За 5 років у нас сформувалося їх чимало.

Так, щороку ми сплавляємось по Дністру, підкорюємо карпатські вершини, купаємось в ополонці на Водохреще. Разом з дітками працівників центру ми кожного року розписуємо писанки, готуємо новорічні прикраси.

У нас не тільки фахово, а і весело.

Нагадуємо, щоб скористатися правом на безоплатну правову допомогу, Ви можете звернутись до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4, тел. (0342) 559-066, (096) 138-82-89.

Додатково функціонує контакт-центр системи безоплатної правової допомоги за номером: (0800) 213-103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України безкоштовні).


01.07.2020 2751 1
Коментарі (1)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1257
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1655 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2431
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2278 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7544
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15258 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

318

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1040

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1106

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1889
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

285
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

660
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

901
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3128
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

921
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1953
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1007
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35158 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

267
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

484
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

631
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

949