Івано-Франківськ стане першим «вільним» від ртуті містом: що відомо

Івано-Франківськ стане першим «вільним» від ртуті містом. У громаді впроваджують пілотний проєкт утилізації ртутьвмісних речовин. Грант на реалізацію програми отримала академія Івана Золотоустого.

Про це повідомила пресслужба Руслана Марцінківа, пише Фіртка.

Мета проєкту «Комплексний підхід до інформування та зміни поведінки населення для організації «вільного» від ртуті міста» - зменшення забруднення довкілля хімічними речовинами. 
«Дуже тішить, що є міжнародні проєкти, і що наша Українська греко-католицька церква, і громадські організації активно включилися в цей проєкт, і це дозволить нам частково подолати цю проблему.
Найголовніше – це навчити населення, як себе поводити в таких ситуаціях, коли є загроза життю, загроза екології, загроза громаді.
Ця проблема не є надуманою, ми час від часу, на жаль, маємо такі випадки, і дуже хочеться, щоби цей проєкт допоміг дійсно франківській громаді правильно поступати у таких випадках», - резюмував Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків. 
За словами керівника проєкту Романа Завійського, один звичайний термометр містить близько двох грамів ртуті. Якщо розбитий термометр викинути у загальний смітник, ці 2 грами ртуті забруднять близько 6-ти тисяч кубометрів повітря. Окрім того, ртуть потрапляє у грунт та грунтові води, а це катастрофічні наслідки для довкілля.
А ще ми користуємось у буденному житті добрим десятком предметами, які містять або ртуть, або сполуки ртуті. І це барометри, термостати, прилади для вимірювання тиску, акумулятори, батарейки, плоскі екрани телевізорів та монітори. Якщо ці предмети вийшли з ладу, їм точно не місце на смітнику.  
«Наш проект направлений на те, щоби проінформувати широкі маси про, власне, ці палітри предметів і допомогти муніципалітетам перейняти найкращі західноєвропейські практики зберігання та утилізації ртутьмістких речовин.
І в рамках ми з одного боку створимо інформаційне поле, інформаційний портал, який буде наповнений відеоконтентом, графічним контентом, яке допоможе широкому загалу ознайомитися з цією проблематикою», - розповідає про програму керівник проєкту Роман Завійський. 
Проєкт розрахований на 3 роки. За цей час пересічні громадяни мають переглянути своє користування та зберігання ртутьвмісних речовин, зробити його більш усвідомленим. 

Щороку в Івано-Франківську утилізують приблизно 300-400 кг речовин з ртуттю, розповів під час прес-конференції начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло. Франківці активніше здають на утилізацію використані батарейки. Спеціальні ящики розташовані не лише у закладах торгівлі, їх надзвичайники встановили і в закладах освіти. 

 «Практично в кожній школі є спеціальні тумби, де зберігаються батарейки, лампочки. І після того як вони там наповнюються, Департамент освіти та науки сповіщає і передає нам для зберігання і в подальшому ми потім це все веземо на утилізацію.
Завдання управління – це щоби населення міста не викидало в смітник, не викидали десь на вулицю, а зберігали.
І кожен день управлінням здійснюється прийом в робочі дні і люди приходять, здають нам», - розповів начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло. 

Реалізовуватиме проєкт «Комплексний підхід до інформування та зміни поведінки населення для організації «вільного» від ртуті міста» Івано-Франківська Академія Івана Золотоустого. Ректор закладу каже, питання екології завжди на часі. А завдання Академії полягає радше в освітньому моменті. Планують навчити, передати, показати.
«У 2015 році Папа Франциск видав прекрасну енцикліку, де говорить про проблематику екології як такої. Як ми маємо зберегти землю, як ми маємо передати це наступним поколінням, і що цікаво, що після нас мають прийти ті, які можуть пити чисту воду, мати чисте повітря.
Тому цей проект радо академія підтримує, сприяємо», - розповідає ректор Академії Івана Золотоустого о. Олег Каськів. 
Одним з перших кроків у реалізації проєкту депутат міської ради Роман Харук пропонує провести SWAT-аналіз по екологічній ситуації у нашій громаді. 
«Провести новий SWAT-аналіз для того, щоби подати міському голові і міській раді наші пропозиції щодо цього, яким чином покращувати екологічну ситуацію в нашій територіальній громаді. Тому що як ми будемо оберігати природу, таким і буде наше життя», - впевнений депутат міської ради Роман Харук. 
Івано-Франківськ став першим містом в Україні, де впроваджуватимуть на практиці досвід європейських країн у поводженні з ртутьвмісними речовинами. За словами керівника проєкту, це будуть методичні рекомендації і створення дорожньої карти для «вільного» від ртуті міста. 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На випадок блекауту: де в Івано-Франківській громаді можна зігрітися

 


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2215
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1459
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3570
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5330
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1614
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1985

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

100

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

380

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

819

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1595
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

387
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

722
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2413 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

386
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

810
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4861
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

678
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

540
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

476
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

348
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

668
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

831 2