Івано-Франківськ стане першим «вільним» від ртуті містом: що відомо

Івано-Франківськ стане першим «вільним» від ртуті містом. У громаді впроваджують пілотний проєкт утилізації ртутьвмісних речовин. Грант на реалізацію програми отримала академія Івана Золотоустого.

Про це повідомила пресслужба Руслана Марцінківа, пише Фіртка.

Мета проєкту «Комплексний підхід до інформування та зміни поведінки населення для організації «вільного» від ртуті міста» - зменшення забруднення довкілля хімічними речовинами. 
«Дуже тішить, що є міжнародні проєкти, і що наша Українська греко-католицька церква, і громадські організації активно включилися в цей проєкт, і це дозволить нам частково подолати цю проблему.
Найголовніше – це навчити населення, як себе поводити в таких ситуаціях, коли є загроза життю, загроза екології, загроза громаді.
Ця проблема не є надуманою, ми час від часу, на жаль, маємо такі випадки, і дуже хочеться, щоби цей проєкт допоміг дійсно франківській громаді правильно поступати у таких випадках», - резюмував Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків. 
За словами керівника проєкту Романа Завійського, один звичайний термометр містить близько двох грамів ртуті. Якщо розбитий термометр викинути у загальний смітник, ці 2 грами ртуті забруднять близько 6-ти тисяч кубометрів повітря. Окрім того, ртуть потрапляє у грунт та грунтові води, а це катастрофічні наслідки для довкілля.
А ще ми користуємось у буденному житті добрим десятком предметами, які містять або ртуть, або сполуки ртуті. І це барометри, термостати, прилади для вимірювання тиску, акумулятори, батарейки, плоскі екрани телевізорів та монітори. Якщо ці предмети вийшли з ладу, їм точно не місце на смітнику.  
«Наш проект направлений на те, щоби проінформувати широкі маси про, власне, ці палітри предметів і допомогти муніципалітетам перейняти найкращі західноєвропейські практики зберігання та утилізації ртутьмістких речовин.
І в рамках ми з одного боку створимо інформаційне поле, інформаційний портал, який буде наповнений відеоконтентом, графічним контентом, яке допоможе широкому загалу ознайомитися з цією проблематикою», - розповідає про програму керівник проєкту Роман Завійський. 
Проєкт розрахований на 3 роки. За цей час пересічні громадяни мають переглянути своє користування та зберігання ртутьвмісних речовин, зробити його більш усвідомленим. 

Щороку в Івано-Франківську утилізують приблизно 300-400 кг речовин з ртуттю, розповів під час прес-конференції начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло. Франківці активніше здають на утилізацію використані батарейки. Спеціальні ящики розташовані не лише у закладах торгівлі, їх надзвичайники встановили і в закладах освіти. 

 «Практично в кожній школі є спеціальні тумби, де зберігаються батарейки, лампочки. І після того як вони там наповнюються, Департамент освіти та науки сповіщає і передає нам для зберігання і в подальшому ми потім це все веземо на утилізацію.
Завдання управління – це щоби населення міста не викидало в смітник, не викидали десь на вулицю, а зберігали.
І кожен день управлінням здійснюється прийом в робочі дні і люди приходять, здають нам», - розповів начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло. 

Реалізовуватиме проєкт «Комплексний підхід до інформування та зміни поведінки населення для організації «вільного» від ртуті міста» Івано-Франківська Академія Івана Золотоустого. Ректор закладу каже, питання екології завжди на часі. А завдання Академії полягає радше в освітньому моменті. Планують навчити, передати, показати.
«У 2015 році Папа Франциск видав прекрасну енцикліку, де говорить про проблематику екології як такої. Як ми маємо зберегти землю, як ми маємо передати це наступним поколінням, і що цікаво, що після нас мають прийти ті, які можуть пити чисту воду, мати чисте повітря.
Тому цей проект радо академія підтримує, сприяємо», - розповідає ректор Академії Івана Золотоустого о. Олег Каськів. 
Одним з перших кроків у реалізації проєкту депутат міської ради Роман Харук пропонує провести SWAT-аналіз по екологічній ситуації у нашій громаді. 
«Провести новий SWAT-аналіз для того, щоби подати міському голові і міській раді наші пропозиції щодо цього, яким чином покращувати екологічну ситуацію в нашій територіальній громаді. Тому що як ми будемо оберігати природу, таким і буде наше життя», - впевнений депутат міської ради Роман Харук. 
Івано-Франківськ став першим містом в Україні, де впроваджуватимуть на практиці досвід європейських країн у поводженні з ртутьвмісними речовинами. За словами керівника проєкту, це будуть методичні рекомендації і створення дорожньої карти для «вільного» від ртуті міста. 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На випадок блекауту: де в Івано-Франківській громаді можна зігрітися

 


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1298
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

419
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14326 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1659
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

938
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6296

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

704

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1528

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1333

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1218
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

573
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

720
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1634
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

652
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

942
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5988
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13949
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

324
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

618
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

545
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

860 2