Іван Маруняк: Абітурієнти повинні відповідати за фінансові збитки

Загалом цьогорічне проведення ЗНО на Івано-Франківщині відбулось на значно вищому рівні порівняно з минулим роком.
Незважаючи на це, певні недоліки у проведенні ЗНО все ж таки були зафіксовані, хоча не з вини Івано-Франківського РЦОЯО.
"Недоліки були, але не з боку Регіонального центру оцінювання якості освіти, а більшу роль зіграв людський фактор і робота Укрпошти», - каже Іван Маруняк, координатор Івано-Франківського обласного представництва Громадянської мережі «ОПОРА», яка вже впродовж кількох років проводить моніторинг вступної кампанії – від складання ЗНО до зарахування студентів у виші.
«Не всі абітурієнти отримали сертифікати ЗНО через Укрпошту. Недоставлений сертифікат ставав перешкодою абітурієнтам у потраплянні на пункт тестування для проходження тестування. Але враховуючи дату останньої відправки сертифікатів абітурієнтам, можна говорити про те, що в майбутніх студентів було достатньо часу, щоб виправити становище. На щастя, таких було небагато, і хто довів, що Укрпошта не доставила сертифікат, тому надана можливість скласти тест на додатковій сесії», - зауважує Іван Маруняк кореспонденту "Фіртки".
Які проблеми зовнішнього оцінювання Ви б відзначили?
Суттєвою проблемою є неявка абітурієнтів на ЗНО. Явка, порівняно з минулим роком, знизилась на 1,1% (цьогорічна явка становить 87,1%). Хоч, на перший погляд, відсоток і незначний, але в межах чотирьох областей, що входять до компетенції Івано- Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти, абітурієнти завдали цим збитків на 1 мільйон 115 тисяч гривень. Я вважаю, що це значна сума навіть у межах цих чотирьох областей. До прикладу, торік неявкою на пункти тестування абітурієнти завдали збитків на суму 1 мільйон 17 тисяч гривень.
Як тоді боротися з таким ігноруванням?
Думаю, що варто було б запровадити схему, коли абітурієнт, який не з’являється на тестування, компенсує суму, витрачену державою на організацію ЗНО для нього. Коли людина реєструється на тестування, вона бере на себе певну відповідальність. Вона повинна розуміти, що на неї виділяють кошти з бюджету. Якщо абітурієнт не з’являється на тестування, значить йому байдуже до бюджетних втрат. Таким чином наші податки витрачаються нераціонально.
А всі абітурієнти були в рівних умовах?
Якщо перейти від теми ЗНО до теми вступу до вишів, то тут було б неправдою, якби я сказав що при вступі абітурієнти в рівних умовах. Зокрема про це свідчить те, що абітурієнтам, що закінчили школу до 2007 року, дозволено вступати до вишів без ЗНО. Торік була подібна норма, але вона стосувалася лише заочної форми навчання, а цього року вона поширилась і на денну форму. Про які рівні умови можна говорити, коли для різних категорій абітурієнтів різні правила гри?
Так само нікуди не зникла минулорічна норма умов прийому до вишів, де діяли сертифікати ЗНО попередніх років. Це теж створює нерівні умови. По-перше тому, що абітурієнт, який володіє  сертифікатами попередніх років, може вибирати найкращий результат з кожного сертифікату при вступі, а цьогорічний випускник школи не має такої можливості. По-друге, порівнювати між собою сертифікати різних років некоректно, бо бал ЗНО є рейтинговим і визначає місце абітурієнта у рейтингу найкращих певного року. Тому некоректно порівнювати результати ЗНО різних років. Це все одно, що порівнювати переможців різних спортивних змагань різних років. Так, кожний з них буде переможцем, але результати, з якими вони здобули перемогу, будуть же різними.
Як відслідковуватимете процес вступу абітурієнтів до вишів?
Протягом моніторингу вступної кампанії наші спостерігачі стежитимуть за роботою приймальних комісій вишів, чи не порушують вони права абітурієнта та умови вступу. Як приймальні комісії працюють із системою «Конкурс» та «Електронним вступом 2011». Найбільше уваги приділятиметься процесу зарахування, бо минулого року українські виші часто допускали порушення при зарахуванні, коли зараховували на навчання абітурієнтів лише за фактом подачі оригіналів документів, ігноруючи при цьому місце в рейтингу і не розміщуючи коригованих списків рекомендованих до зарахування. Крім того, для допомоги абітурієнтам у нас працює гаряча лінія за номером 044 225 32 81, куди абітурієнт може звернутися за фаховою консультацією від юристів.


05.07.2011 2259 0
Коментарі (0)

27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

610
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1890
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1066
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1481 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2729
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2082

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

455

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

536

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1454

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1426
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

292
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18190
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1155
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3495
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

862
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10623
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6382
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1022
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

292
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

519
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3128
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

835