Іван Маруняк: Абітурієнти повинні відповідати за фінансові збитки

Загалом цьогорічне проведення ЗНО на Івано-Франківщині відбулось на значно вищому рівні порівняно з минулим роком.
Незважаючи на це, певні недоліки у проведенні ЗНО все ж таки були зафіксовані, хоча не з вини Івано-Франківського РЦОЯО.
"Недоліки були, але не з боку Регіонального центру оцінювання якості освіти, а більшу роль зіграв людський фактор і робота Укрпошти», - каже Іван Маруняк, координатор Івано-Франківського обласного представництва Громадянської мережі «ОПОРА», яка вже впродовж кількох років проводить моніторинг вступної кампанії – від складання ЗНО до зарахування студентів у виші.
«Не всі абітурієнти отримали сертифікати ЗНО через Укрпошту. Недоставлений сертифікат ставав перешкодою абітурієнтам у потраплянні на пункт тестування для проходження тестування. Але враховуючи дату останньої відправки сертифікатів абітурієнтам, можна говорити про те, що в майбутніх студентів було достатньо часу, щоб виправити становище. На щастя, таких було небагато, і хто довів, що Укрпошта не доставила сертифікат, тому надана можливість скласти тест на додатковій сесії», - зауважує Іван Маруняк кореспонденту "Фіртки".
Які проблеми зовнішнього оцінювання Ви б відзначили?
Суттєвою проблемою є неявка абітурієнтів на ЗНО. Явка, порівняно з минулим роком, знизилась на 1,1% (цьогорічна явка становить 87,1%). Хоч, на перший погляд, відсоток і незначний, але в межах чотирьох областей, що входять до компетенції Івано- Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти, абітурієнти завдали цим збитків на 1 мільйон 115 тисяч гривень. Я вважаю, що це значна сума навіть у межах цих чотирьох областей. До прикладу, торік неявкою на пункти тестування абітурієнти завдали збитків на суму 1 мільйон 17 тисяч гривень.
Як тоді боротися з таким ігноруванням?
Думаю, що варто було б запровадити схему, коли абітурієнт, який не з’являється на тестування, компенсує суму, витрачену державою на організацію ЗНО для нього. Коли людина реєструється на тестування, вона бере на себе певну відповідальність. Вона повинна розуміти, що на неї виділяють кошти з бюджету. Якщо абітурієнт не з’являється на тестування, значить йому байдуже до бюджетних втрат. Таким чином наші податки витрачаються нераціонально.
А всі абітурієнти були в рівних умовах?
Якщо перейти від теми ЗНО до теми вступу до вишів, то тут було б неправдою, якби я сказав що при вступі абітурієнти в рівних умовах. Зокрема про це свідчить те, що абітурієнтам, що закінчили школу до 2007 року, дозволено вступати до вишів без ЗНО. Торік була подібна норма, але вона стосувалася лише заочної форми навчання, а цього року вона поширилась і на денну форму. Про які рівні умови можна говорити, коли для різних категорій абітурієнтів різні правила гри?
Так само нікуди не зникла минулорічна норма умов прийому до вишів, де діяли сертифікати ЗНО попередніх років. Це теж створює нерівні умови. По-перше тому, що абітурієнт, який володіє  сертифікатами попередніх років, може вибирати найкращий результат з кожного сертифікату при вступі, а цьогорічний випускник школи не має такої можливості. По-друге, порівнювати між собою сертифікати різних років некоректно, бо бал ЗНО є рейтинговим і визначає місце абітурієнта у рейтингу найкращих певного року. Тому некоректно порівнювати результати ЗНО різних років. Це все одно, що порівнювати переможців різних спортивних змагань різних років. Так, кожний з них буде переможцем, але результати, з якими вони здобули перемогу, будуть же різними.
Як відслідковуватимете процес вступу абітурієнтів до вишів?
Протягом моніторингу вступної кампанії наші спостерігачі стежитимуть за роботою приймальних комісій вишів, чи не порушують вони права абітурієнта та умови вступу. Як приймальні комісії працюють із системою «Конкурс» та «Електронним вступом 2011». Найбільше уваги приділятиметься процесу зарахування, бо минулого року українські виші часто допускали порушення при зарахуванні, коли зараховували на навчання абітурієнтів лише за фактом подачі оригіналів документів, ігноруючи при цьому місце в рейтингу і не розміщуючи коригованих списків рекомендованих до зарахування. Крім того, для допомоги абітурієнтам у нас працює гаряча лінія за номером 044 225 32 81, куди абітурієнт може звернутися за фаховою консультацією від юристів.


05.07.2011 2317 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

443
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

729
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

547
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5464
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1451
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1334

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

380

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1215

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1053

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

969
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

283
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10661
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

363
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

631
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5673
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1447
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

340
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

242
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

595 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1033
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

899