Юрій Андрухович: На голяса

Якщо вірити очевидцям, то вночі на 15 червня, на Helicopter Stage при Палаці Потоцьких, гості фестивалю «Porto Franko» могли побачити щось таке, чого ніхто з них ніколи в житті ще не бачив: оголені геніталії! І до того ж почути епатажні (збагачені матюками та вульґаризмами) тексти. Ні, ви тільки уявіть собі цей содом з гоморрою!

Фестиваль нечувано розворушив та зворохобив усе містечко. (Франик іноді буває містом, але в цьому випадку став містечком). Обурені користувачі соцмереж тут-таки нагадали організаторам і «голий балет» «Oh Magic!» австрійського хореографа Сімона Маєра, який напередодні демонстрували на сцені драмтеатру. Виступ антивірусних молотобійців (гурту «Хамерман Знищує Віруси») відбувся саме вчасно: коли хвиля гайпу, вчиненого навколо балету, вже влягалася. Доблесна містечкова поліція, однак, кримінального провадження щодо австрійських гостей чомусь не відкривала. Виходить так, що австріякові показати зі сцени й болт можна, українцеві ж навіть і дупу зась. Отака в нас, братове й сестри, подвійна демократія.   

Й от що, наприклад, писали про це в мережах (правопис і лексику авторів зберігаю неторканою):

«Організатори гарантували дотримання моральних норм і християнських цінностей!»

«Відправити виродків в АТО! Хай там потрясуть своїми голими принадами перед кулями і танками!»

«Слів просто немає, бо немає бажання матом крити. Це просто ганьба організаторам, вони що? не знали з яким репертуаром і в якому вигляді на сцену вийдуть ці позорища українського народу!»

«Ну тепер влада вже мусить знизити ціну на алкоголь!»

«Це перегиб, таких артистів нам не треба. Бачимо обурення, це ж не перший такий провокаційний захід. Я особисто вважаю, що такі речі не потрібні місту Івано-Франківську. Після вчорашнього виступу в палаці Потоцьких доручив Володимиру Гайдару (завідувач палацу – Ю. А.) освятити місце проведення заходів!»

Остання цитата належить містечковому голові. Особливе зворушення викликає це його «доручення освятити». Наш мер потрохи перебирає на себе повноваження єпископа? Чи, може, верховного жерця? А секретарка містечкової ради радить організаторам фестивалю, які вважають виступ хамерманів мистецтвом, «сісти в гелікоптер і полетіти з нашого міста». От яка в нас гумористична секретарочка!

Але трапляється й таке: «Притягнути до відповідальності кримінальної, посадити в тюрму психіатричну!»

І це справді вражає. Можливо, навіть у серце. Адже я ще пам’ятаю часи, коли незгідних і незручних людей радянський режим карав психлікарнями. Каральна психіатрія була нормою для совка. Невже тепер, у ХХІ сторіччі, в році Божому аж 2018-му, ми готові на такий стрімкий камбек до тоталітарного минулого? Звідки в сучасних головах ця злочинна людиноненависницька ідея?

Мабуть, звідти само, звідки і страх.

У нинішньому світі, точніше в його західній цивілізованій частині, до якої, нагадаю, ми начебто прагнемо, страх перед оголеним тілом уже давно зник і перетворився на прохолодний спогад. Ми щодня бачимо голісіньких або ледь одягнутих людей у фільмах, на світлинах, на картинах (до речі, і на класичних теж). Настає літня спека – й ми бачимо їх на вулицях і площах, у найлюдніших місцях. Ми бачимо їх на пляжах, навіть наші мери та священики іноді омивають свої тіла публічно.

Ми, звісно ж, бачимо у дзеркалі й самих себе. Звичайно, якщо на цьому тілі рани, виразки, струпи або воно взагалі негарне, або якщо вас змусили оголитися силоміць, як, наприклад, ошаліла від безкарності беркутня відомого козака, – це викличе певний психологічний дискомфорт і цілком передбачуваний спротив.

Але щоб у форматі закритого заходу, який почався близько 24-ї, з платним входом і офіційно заявленим віковим обмеженням 21+, фейс-контролем на вході (через який жодні діти не могли прослизнути апріорі, навіть якби вони ще трималися на ногах у таку пізню годину), а також із попередженням організаторів про заборону зйомок, когось могла  довести до сказу шкарпетка!

Боюся, що все зрозуміло без зайвих слів. У нашого голови містечка, разом з усіма його секретарками, глибока психологічна травма плюс ознаки гігантоманії. Бо що б іще могло спричинити аж таку неадекватну реакцію в дорослих і, я сподіваюся, з вищою освітою, людей? І яка така релігія чи які «споконвічні міські традиції» забороняють людям бути істотами з яскраво вираженими ґендерними ознаками?

Сексуальна травма, безкінечні стреси, хвилювання, почуття провини, відсутність інтересу до сексу або проблеми у стосунках із партнером? Страх або сором зізнатися комусь у веденні статевого життя? Неспроможність встановити свою сексуальну сутність? Довготривале вживання певних препаратів?   

Панове чиновники, ваші функціональні розлади можна легко вирішити за допомогою консультації спеціаліста та правильної терапії. Що, зрештою, й намагався до певної міри реалізувати гурт ХЗВ. Ви так і не зрозуміли, що «Porto Franko» у своїх, як вам здається, найпровокативніших проявах потрібен перш за все вам самим? Це вам обов’язково потрібно відвідувати схожі імпрези. Насамперед, щоб не бути такими дикими й не сахатися нормальності. Щоб бачити, як інші, нормальні люди, реаґують на оголеність і розкутість. Бо вони реаґують спокійно. Ба навіть схвально. Тож приходьте і вчіться.

Я вже й не кажу про речі складніші, хоч так само бажані: зчитування знайомих культурних контекстів. Дідусь Фройд обов’язково дав би раду вашому праведному гніву. Адже скидається на те, що покрутити голими дупами перед багатотисячним натовпом таємно хотілося б і вам самим. І нічого в цьому жахливого не було б, я запевняю. А ваші рейтинги, про  які ви так ненастанно піклуєтеся, можливо, ще й виросли б.

Юрій Андрухович, Збруч


22.06.2018 Юрій Андрухович 4748 1
Коментарі (1)

володимир 2018.06.22, 23:33

ідіотів в нас достатньо а от збудувати якесь підприємство чи завод і щоб люди мали роботу і європейські зарплати і не їхали по світах як батраки  ,то цього ніхто не робить ...сором .Нам до Європи з таким багажем і такою владою ще дуже далеко .Спершу збудуйте чесну правову державу ,а потім  показуйте голих на сцені

 

 

28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

461
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

843
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

3510 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2842
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6999 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

3344

«Співвідношення людського знання і незнання в різні епохи залишається тим самим, змінюються лише сфери знання і незнання…»

235

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

617

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1388

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2530
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

199
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17244
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

855
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

7938 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

474
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

875
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2260
28.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27573 1
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

325
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

388
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

635
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

667