Історія однієї ялинки

 

/data/blog/67659/d59971fc7718defb7f235df2b1cc96b4.jpg

 

Я, дорогі мої сестрички, потрапила до двох стареньких. Коли вони до нас на базарі підійшли, то чомусь у них відразу побачила поважність і доброту. І не помилилася.

 

Будиночок їхній був дуже затишний. На стінах – багато картин, портретів, фотографій. У кутку – камін, у якому,весело потріскуючи,горіли дрова. Занесли мене до вітальні. Клавдія та Петро – так звали стареньких – трохи відпочивши, взялися прикрашати мене. Подаючи їй кульку, чи якесь звірятко,або шишечку, він ніжно кликав: «Клавусю моя, візьми,будь ласка». Вона ж, посміхнувшись,відповідала: «Дякую, Петрусю»… Ну, наче вчора познайомились.

Коли верхівка щасливо увінчала мою маківку, вони опустилися на диванчик, обнялися і сиділи так мовчки. Довгенько не зронили й слова. Ось рука Петра потягнулася до старого альбому, що лежав на тумбі.

-​ Як прикро,Клавочко,що нашої Світланки нема.

-​ Що поробиш, Петрусю, хвороба. Гріх говорити, але, може, й добре, що Бог забрав її – відмучилась. Пам»ятаєш останні дні...

-​ Так, Світланка геть звелася від мук. Нехай спочиває…

-​ Світлана – не Назар. Ми б тепер не сумували. Як поїхав за кордон, то наче у воду канув: ні слуху, ні духу. Є ж телефон – чому не дасть звістки?

-​ І чому, Клавочко, так: однаково ростили, виховували, а він чужий?

-​ Хтозна, Пеутрусь. Інколи ночами не сплю і думаю над цим, та, видно, справді, путі господні невідомі…

Наступного дня пан Петро подався на ринок.

-​ Не купуй багато. Лише те, що у списку. Багато готувати не будемо,прийдуть тільки Галя із Семеном та Ліда.

Пані Клава, зовсім забувши про свій вік,взялася готувати вечерю. Потім підійшла до мене. Щось поправила, поміняла, ввімкнула гірлянди. А я стояла і не могла надивуватись цій парі: це ж стільки років разом, а наче молодята – приязні один до одного, щирі, любов так і струменить від них. Як шкода, що зазнали горя і нас старості літ не мають шани від дітей.

Зайшли гості. Побачили мене і заніміли.

-​ Яка краса! – зробила комплімент пані Ліда. Все, як колись: давні іграшки – шишечки,зайчики, ліхтарики. Повіяло дитинством, молодими нашими роками. У вас, як у дитинстві. На тому ж місці ялиночка. Ті ж кульки, і гірлянди, що від мами. Як я вам вдячна, що зберегли це. З моїми молодими так важко – усе сучасне хочуть. А прийду до вас і наче у дитинстві побуваю.

-​ Не соромте нас, - це пані Клава. – От старі ми і вже не хочемо щось міняти у своєму житті.

-​ Клавочко, а старі хіба не люди? Та й не стара ти у мене, а прекрасна дружинонька – хіба може хтось з тобою зрівнятися?

-​ Ні! Ні! – загукали і Семен, і Галя,і Ліда. – Клава – хоч кого за пояс заткне.

-​ Товариство, ви щось розійшлися зі своїми компліментами – скоро дванадцята. Ану, чоловіки – навести лад у кімнаті, а ви, дівчата, за мною – будемо на стіл накривати.

Як приємно було дивитися на цих людей, які в старості не втрачали оптимізму! Не стогнали про свої болячки, біди. Вони тішилися життям – тим, що є і дякували Богу за все. Від того, що ми будемо сумні, легше не стане. Мої гірлянди та кульки,здається, миготіли ще яскравіше,спостерігаючи цю ідилію.

Раптом – дзвінок у дверях.

- Цікаво, хто це? Сходжу спитаю. Начебто більше нікого не чекаємо.

Незабаром повернувся розгубленим:

- Клавочко, лиш прошу тебе, не хвилюйся. Назар приїхав!

Обійми, плач, а тоді док кімнати увійшов статичний мужчина. Пані Клава зупинилася за ним.

-​ О, мать, какіх старіков ты собрала. Все бабки. Привет, - кивнув він до присутніх. Даже Лида здесь. А это кто такіє?

-​ Назаре, ти хоч би чемно привітався, - сказав батько.

-​ Папаша, перестань мерять старими мерками. Двадцять первый век.

Знаєте. Не лише батьки, сусіди й Ліда були здивовані й ображені. Я також з сорому опустила свої гілки. Це ж стільки років не бачили сина – і така зустріч.

-​ Сину… - прошепотіла пані Клава і знесилено опустилася на диванчик…

Потім до мене уже нікому не було діла. Забута всіма, я стояла у кутку кімнати і не могла ніяк прийти до себе: що ж треба нашим дітя, аби вони шанували своїх батьків?

 

Василина Костун

школа професійної журналістики


Коментарі (1)

Назар Левицький 2015.01.23, 11:52
Історія заставляє задуматись...молодець
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1139
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

409
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14274 18
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1645
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

927
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6275

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

693

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1519

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1322

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1206
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

567
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

706
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1626
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

644
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

935
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5977
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13911
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

311
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

606
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

536
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

851 2