Історія батальйону "Прикарпаття" за версією «російського шпигуна» Володимира Процького

 

/data/blog/63698/45f0a36451a840e4550cd070330e307e.jpg

 

Військова прокуратура Південного регіону України 7 листопада повідомила про підозру командиру роти 5-го батальйону територіальної оборони «Прикарпаття» Володимиру Процькому.

 

Його звинуватили у непокорі та спротиві начальству. Цього ж дня суд задовольнив клопотання прокурора про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у слідчому ізоляторі строком на два місяці, із заставою у 24360 грн, пише Репортер.

 

Раніше військовий прокурор Анатолій Матіос говорив у пресі, що Процький «виявився людиною, яка закінчила військове училище в Росії, брала участь у Чеченській і Абхазькій війнах на боці Росії. З 1995-го жив в Україні, одружився, має дітей, а коли почався конфлікт, пішов добровольцем у цей батальйон». Висновки Матіос пропонував робити самим.

 

Деякі ЗМІ взагалі називали Процького агентом ФСБ. Він тоді мовчав, від коментарів відмовлявся. Тепер його просто затравили. Командир роти каже, що всі звинувачення ґрунтуються виключно на особистій неприязні ображеного прокурора Матіоса. Мало того — той мститься усіма можливими засобами. Наприклад, наразі Процькому навіть відмовляють у лікуванні після контузії, яку він отримав на Донбасі.

 

Саме тому командир роти батальйону «Прикарпаття» прийшов у редакцію «Репортера». Він дещо затинається після контузії, але говорить спокійно, виважено. Хвилюватися починає лише при згадці про високе керівництво і прокурора…

 

Батько 41-річного Володимира Процького був військовим, тож свого часу їхня сім’я їздила по всьому СРСР, нарешті, зупинилася в Мукачевому. У 1990 році Володимир поступив у Ташкентське вище танкове командне училище. Після чотирьох років навчання поїхав служити на Кавказ. Каже, в Україні тоді у військових не було жодних перспектив.

 

Через півтора роки зрозумів, що таки хоче в Україну. В Міноборони України сказали звільнятися, що візьмуть в армію. Звільнився. Запропонували служити в УМВС — пішов. Працював інспектором з ДТП в управлінні дорожньо-патрульної служби. Після семи років служби пішов з міліції за власним бажанням, каже, то було не його. Таксував, потім був підприємцем. Так і жив до весни 2014-го.

 

«У військкоматі мене вмовляли йти на контракт, — розповідає Процький. — Добровольцем іти відмовився. Мене все влаштовувало — сім’я, робота, служити далі я не планував. Пройшло багато років, я став від того далеким».

 

Потім прийшли одна за одною п’ять повісток. Каже, приходив у військкомат, пройшов комісію, пропонували піти добровольцем, відмовлявся — відпускали додому. Нарешті, просто мобілізували. Призначили командиром роти у військовій частині в Делятині.

 

«Спершу нас пообіцяли відпустити додому через 45 днів, мовляв, пройдемо військові збори та й підемо собі на роботу. А якщо треба — викличуть», — переповідає Процький слова представника військкомату. — Далі були інші обіцянки — служити поки не закінчиться мобілізація, але на території області, охороняти стратегічні об’єкти. Пізніше повідомили, що їдемо на Схід, але будемо стояти у третьому ешелоні. Більшість наших хлопців не були готові воювати, багато взагалі не служили, а якщо служили то у внутрішніх військах. Їх треба було вчити з нуля. Та й якщо це вже АТО, то треба або вчити анти терору, або використовувати вже навчені саме цьому підрозділи».

 

Дрібна неправда керівництва одразу спричинила невдоволення в батальйоні, каже Володимир Процький. Основною проблемою, ще в Делятині, стало грошове забезпечення. У військкоматі їх запевнили, що найменше солдат буде отримувати 2400 грн., «бо ж сім’ї треба за щось годувати?». А потім сказали, що за перший місяць заплатять лише 600 гривень, а оскільки служили з середини місяця, то отримали по 300…

 

«Найбільше дратувала дрібна неправда, але якби нам чесно сказали все одразу, то батальйон, напевно, не набрали й донині, — говорить комроти. — Добровольців було десь 20%. Попри це, ми таки виїхали з частини і одразу потрапили не в якийсь там третій ешелон, а прямо на лінію фронту — в Амвросіївку».

 

На початку липня батальйон везли на шкільних автобусах. Процький каже, інші військові дивувалися, як вони взагалі доїхали живими, бо ж колона жовтих автобусів — чудова мішень.

 

«Хлопців розкидали по блокпостах і, як кажуть, відразу в бій, — згадує Володимир. — Нас взяли у кільце, три дні кругової оборони. За три кілометри від нас була 72 бригада, там стояла техніка, БМП, але допомоги ми так і не дочекалися».

 

Після активних обстрілів, приїхав командир батальйону Віталій Комар і командир штабу Юрій Баран. Вони, за словами Процького, весь цей час перебували у штабі, у розташуванні 72 бригади. Дали команду виходити з місця дислокації. Хлопці почали збиратися, знову почалися обстріли, довелося робити все швидко, виник сумбур.

 

Баран із Процьким почали збирати людей, які заховалися хто в траву, а хто в кущі, подалі від жовтих автобусів. Зібрали, погрузилися. Комбат Комар, каже комроти, в цей час вже зник із поля зору.

 

«Коли ми прибули до місця, де базувалася 72 бригада, то Комар там уже курив і виглядав з-за машини, хто доїхав, — говорить Володимир Процький. — Тоді й виявилось, що Барана з нами нема. А я був впевнений, що він заскочив в один з автобусів. Зібрали хлопців, група на УРАЛі повернулася назад, але знайшли його вже убитим. Один постріл, певно, снайпер, прямо в голову, ніхто тоді й не бачив як він упав».

 

Почало темніти, комбат знову зник, каже Процький, зв’язку ніякого, окрім мобільного, та Комар і не відповідав. Серед поля ночувати було надто небезпечно, тож вирішили йти до найближчого блокпоста в селі Мокроєланчик, Амвросіївського району, аби переночувати.

 

За кілька днів командування вирішило, залишити їх на цьому блокпосту. В штабі ніхто нічого не розповідав. Хто й де стоїть, де свої, де терористи, ніхто нічого не знав. Віталій Комар сказав розбиратися самим. Процький їздив «по сусідах» сам із бійцями, знайомився. При цьому, каже, пересувалися теж на жовтому автобусі з великим написом — «Шкільний». За ним їх і впізнавали.

 

Знову почались обстріли, в дію пішли «Гради». Нашим військовим тоді допомагали місцеві — пригнали екскаватор, дали мішки. Хлопці набирали в них землю й так укріплялися.

 

За словами Володимира Процького, ближче до Дня Незалежності прикарпатці у тому районі залишилися самі. Повз них виїздили інші бригади. Заходили розвідники — попереджали, що поруч уже нікого нема. Прикордонники говорили про можливий наступ терористів. Невдовзі справді почався мінометний обстріл, один блокпост розгромили.

 

Процький поїхав до штабу просити вивести хлопців, але там йому дали команду переходити на інший блокпост. Коли повернувся, то вже й того другого блокпоста не стало. Повз них проїздив якийсь офіцер і сказав, що прикарпатцям треба їхати в Розівку Запорізької області, що всі їхні вже пішли туди.

 

«Обстріл припинився десь на півгодини, до села було метрів 300, — згадує комроти. — Вирішили йти туди, бо думали, що село не будуть обстрілювати. Помилилися».

 

У селі бійці зупинили зерновоз. Водій погодився довести їх до Маріуполя. Їхали полями. На трасу виїхали вже під селищем Тельманове.

 

«На тому зерновозі ми наздогнали наш штаб під Маріуполем, — розповідає Процький. — Я вийшов з машини, а начальник штабу питає: «Ти звідки?». Так, ніби нашу роту вже списали. Я до кінця сам не розумію, як ми змогли звідти виїхати. Коли я приїжджав до штабу то вони вже знали, що нам потрібно звідти виходити, але мене просто відправили назад — на блокпост».

 

Тієї ночі 5-й батальйон заночував в Маріуполі. Водієві зерновозу, що їх врятував, скинулися на бензин, хоча брати той не хотів. Номер мобільного водія Володимир зберіг, каже, колись знайде — подякує.

 

Назавтра приїхали в Розівку, голі й босі. Їм сказали, що дадуть техніку й вони поїдуть відвойовувати свої блокпости. Люди збунтувалися, «неправда дістала», сказали, що назад не повернуться та їдуть додому. Врешті комбат вирішив усім їхати в Делятин.

 

На блокпосту в Запоріжжі їх зупинила військова служба правопорядку, приїхав військовий прокурор Запорізького гарнізону. Хотіли, щоб бійці здали зброю та Процький відмовився, мовляв, здадуть лише в частині, де вони її отримали.

 

Колону пропустили і навіть надали супровід. Проте перед Знам’янкою (Кіровоградська область) стався серйозніший інцидент.

 

«Нас везли ніби по об’їзній, аж раптом колона зупиняється, починається біганина, — розповідає Володимир Процький. — Ніби везуть нас у кар’єр. Хлопці тоді виштовхали даішника, який вів колону, а в нього посвідчення майора СБУ…».

 

Колона розвернулася, але далеко заїхати їм не вдалось, бо дорогу перекрив спецназ.

 

«Мало того, попри нас пролетіли два порожні УРАЛи і через 10 хвилин повернулися теж повні спецназівцями, — каже Процький. — То це в тому кар’єрі вже люди були розставлені, нас чекали. Тут же прилетів вертоліт. Там був командуючий сухопутних військ Василь Собков, головний військовий прокурор Анатолій Матіос, генерал-майор військового правопорядку Ігор Криштун».

 

Процький каже, спецназівці виявилися знайомими, адже кілька днів тому вони якраз проходили через блокпости 5-го батальйону. За їхніми словами, спецназ отримав наказ «знищити незаконне збройне формування».

 

«Вони раніше в нас ночували, їли, тож, коли побачили, що це ми, то сказали, що стріляти не будуть», — говорить Володимир.

 

Після тривалої суперечки всі почали розходитись. На емоціях командир роти вступив у словесну перепалку з прокурором Анатолієм Матіосом.

«Я йому сказав все, що думаю про них, про АТО і керівництво, — переповідає Процький. — Після того, як ми вже були в дорозі, дзвонить дружина й каже, що їй телефонував прокурор Західного регіону, залякував. От навіщо дзвонити дружині?! Та вона в мене розумна, не стала слухати й вимкнула телефон».

 

Після того як командир роти повернувся додому, в нього почалися серйозні проблеми зі здоров’ям. Після обстрілів він почав затинатися, з’явилися головні болі.

 

«Я звернувся в госпіталь та пройшов курс лікування від астеноневротичного синдрому, однак біль не прошов, — говорить він. — Через день викликав швидку. Не можу спати, якщо не вип’ю таблетки. Лікар із поліклініки дав направлення на госпіталізацію, а от військкомат направлення не дає й нічого не пояснює. А без направлення із військкомату не приймають». Процький переконаний, що все це через наказ «згори».

 

«Зараз мене викликають у прокуратуру, щоб призначити судово-психіатричну експертизу. Я не проти, але дайте хоча б прийти до себе, не дожимайте! — каже Володимир Процький. — Тихенько так мені сказали, що вже давно призначили покарання, хоча розслідування ще не закінчилося. Слідчий кожен день доповідає військовому прокурору про хід справи, бо той через нашу сварку записав мене в особисті вороги. Так, я тоді сказав усе, що думаю, певно, задів його самолюбство. Тепер не маю спасу. Якби робили все згідно з законом, то справу треба закривати вже, бо на мене нічого нема. Але ж їм треба щось накопати? От і обкладають, як можуть», пише Репортер.

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

АТО без купюр. Прикарпатський військовий про моторошні реалії війни на Сході


20.11.2014 705 2
Коментарі (2)

Семянчук Роман 2014.11.21, 07:52
Влада не хоче мінятись.
Роман Брудр 2014.12.22, 14:14
Звичайно,якщо мясом то герой а якщо плюнув на дебілів в погонах то зрадник. А те що сімї тих самих "добровольців" ледве не в злиднях то це також норма. Гололвне добре прапором помахати та побільше рожевих вістей.
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2692
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20773
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1803
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1292 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2306
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3945

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

575

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2059

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

750

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1354
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

423
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

944
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24445
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

660
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

688
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

639
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

784
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8131
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

640
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

822
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2110 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

774