Інша сторона: Івано-Франківськ очима муніципалів

Івано-Франківськ – велике та красиве місто, яке оновлюється й вдосконалюється кожного дня. Проте щоб тут в додачу було ще й спокійно та безпечно, цілодобово працюють десятки правоохоронців, які стоять на варті нашого спокою.

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.

Свій «рейд» ми розпочали з центральної частини міста, з Вічевого майдану.

«Зазвичай тут, у сквері біля фонтану, на лавицях часто можна зустріти безхатьків чи компанії, які розпивають алкоголь. Сьогодні ми вже мали тут один обхід, тому зараз тут спокійно», - розповів інспектор відділу громадського порядку Вадим Давиденко.

Загалом муніципали постійно патрулюють три зони в місті: міське озеро та парк, центральну частину міста та вокзал. Окрім того, є відділ охорони, який постійно чергує в палаці Потоцьких, в лікарнях, в Будинку нічного перебування та ЦНАПі. Також функціонує відділ благоустрою, який займається стихійною торгівлею й перевіркою рекламних вивісок.

«Найпоширеніші порушення, які нам доводиться реєструвати, це розпиття алкогольних напоїв у громадських місцях. За день може бути від 10 до 15 таких випадків. Зазвичай ми стараємось проводити з цими людьми профілактичні бесіди та утилізувати алкоголь», - каже інспектор відділу громадського порядку Любомир  Калинчук.

Окрім того, у місті кожного дня знаходять людей в безпорадному стані, які перебрали з алкоголем. За добу часом може бути навіть до трьох випадків, коли доводиться викликати їм швидку.

«Зазвичай ці люди мають свої «точки» з сурогатом, постійних продавців, які готові цілодобово надавати їм алкоголь за певну суму грошей. Є люди, які гонять його вдома, та потім вже продають на вокзалі. Трохи рідше алкоголь купують в магазинах. Як правило, сурогат розливають в прості прозорі пляшки та продають під виглядом води», - додає інспектор.

З приходом холодів муніципали опрацьовують додаткові маршрути, запускають патруль по всіх районах Івано-Франківська.  

«Робота у нас дуже різноманітна. Порушники нас постійно лають, особливо, коли вилучаємо алкоголь. Бувають випадки, коли вони пробують застосувати фізичну силу. В такому разі ми діємо суворо по протоколу та можемо застосувати загин руки за спину й надалі викликаємо поліцію», - розповідає Любомир.

До речі, поліцію доводиться викликати дуже часто. Переважно це роблять для того, щоб встановити особу людини, бо майже завжди порушники відмовляються надавати інспекторам свої дані для складення протоколу про порушення. Також поліцію обов’язково викликають у випадку, якщо порушник проявляє агресію.

«За час існування інспекції, на мою думку, у місті можна простежити позитивну тенденцію до зменшення злочинності, особливо, якщо порівняти  з 2017 роком, коли я вперше прийшов сюди на роботу», - пригадує інспектор.

В залежності від сезону збільшується кількість певного роду правопорушень. Весною та літом збільшується кількість розпиття алкогольних напоїв в громадських місцях та справляння нужди на вулиці.

«Ми постійно «оживляємо» людей, викликаємо їм швидку. Восени та взимку таке буває рідше, проте такі випадки небезпечніші. Люди можуть обморозити собі кінцівки, замерзнути або ж підхопити інші болячки», - каже Калинчук.

Інспектор додає, що їхні працівники, по факту, працюють навіть у вихідні, неодноразово траплялося, коли вони допомагали людям у випадку крадіжки чи надавали першу домедичну допомогу навіть не будучи на роботі, а просто, як свідомі громадяни.

«З цією роботою особисто я  став ще більш небайдужий. В залежності від ситуації можу з легкістю надати людям допомогу, викликати наш патруль чи поліцію, бо розумію, наскільки це буває важливо», - з усмішкою додає інспектор.

Для того, щоб муніципали могли допомогти людям у будь-якій ситуації, два-три рази на місяць для них проводять курси з надання домедичної допомоги. На кожному занятті опрацьовують різні ситуації та методи надання допомоги.

«За час  роботи в кожного з нас було багато різних випадків, але вони стали буденними. Ми постійно проводимо бесіди з ромами, безхатьками чи іншими порушниками.

Нещодавно був випадок, коли п’яний чоловік з ножем хотів напасти на нашого працівника. Це було в Будинку нічного перебування. Таке буває не дуже часто. Здебільшого ми виявляємо небезпечні предмети вже при затриманні», - каже інспектор.

Серед порушників інколи трапляються неповнолітні. Переважно їх затримують за розпиття алкоголю та куріння. Рідше – за наркотики.

«Буквально нещодавно ми затримали підлітка, який після концерту був в стані сильного алкогольного сп’яніння. Ми викликали йому швидку та батьків. Де купив алкоголь хлопець так і не зізнався, на жаль, так зазвичай і трапляється. Як правило кажуть, що випив трошки пива і дуже сп’янів, щоб не підставляти ні друзів, ні знайомих», - розповів Любомир Калинчук.

За декілька годин нам з інспекторами вдалося обійти центр міста та вокзал. І цього разу  не обійшлося без затримання порушників: людей, які жебракували, справляли нужду просто в парку та розпивали алкогольні напої посеред парку.

Фотогалерея


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3196

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

195

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

935
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6237
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699