Фото: tsn.ua
В Україні десятки фірм торгують видами на проживання і громадянством. Пов'язано це з тим, що кількість охочих офіційно стати українцями з кожним роком зростає.
Так, за даними Держміграційної служби, в цьому році в Україні зареєструвалося на третину більше іноземців - 162 тис. 163 людини. Більшість з них бажає отримати щонайменше вид на проживання. Зробити це можна легально (через подачу документів в Міграційну службу) і неофіційно - через посередників, пишуть "Вести".
За отримання виду на проживання неофіційно треба віддати близько 15 тис. гривень.
Так, 34-річна Саодат Кауменова, яка переїхала у Харків з Казахстану 5 років тому, купила дозвіл на проживання через фірму в інтернеті.
"Я переїжджала сюди працювати в торгівлі, але без трудової книжки, тому підстав для дозволу на проживання у мене не було. Їздила туди-сюди кожні півроку, але це незручно. У підсумку рік тому в інтернеті знайшла фірму, яка обіцяла оформлення за гроші і без особливих документів, тільки з паспортом. Домовилася про зустріч і прийшла в якусь маленьку кімнатку в спальному районі зі своїм паспортом і його нотаріально засвідченою перекладеною на українську мову копією. В тій конторі мені запропонували два шляхи - оформлення фіктивного шлюбу або НС в Україні на моє ім'я. Я вибрала перше, вже через кілька днів мені знайшли чоловіка, який став моїм фіктивним чоловіком. Всього процес оформлення дозволу на проживання зайняв у мене трохи більше двох місяців, за цей час в офіс фірми я приїжджала тричі - домовитися про угоду, привезти свідоцтво про шлюб і забрати сам документ", - розповіла Саодат.
За послуги фірми жінка віддала 14,5 тис. гривень, причому половину суми вона сплатила в завдаток.
"Природно, ніяких письмових гарантій мені ніхто не давав. Єдине - я попросила людину з тієї фірми написати розписку, що вона взяла у мене гроші. Звичайно, було страшно, що мене кинуть, але іншого шляху все одно не було", - зазначила Саодат.
Тепер у жінки є тимчасовий дозвіл на проживання в Україні - на два роки. "Після закінчення цього часу я буду мати право на постійний вид на проживання. Дізнавалася, що в цій фірмі це коштує 12 тис. грн", - додала вона. Крім того, громадянство можна отримати через фальшиві документи.
"Сказали (посередники), що потрібно принести на зустріч у Києві паспорт та його копію свідоцтва про народження - моє і батьків, їхнє свідоцтво про шлюб та документи, що підтверджують походження бабусь і дідусів", - розповіла Анастасія, яка зібралася переїхати з Мінська до Києва. Дівчині пообіцяли за $ 9 тис. зробити фальшиві виписки з архівів, що підтверджують, що один з її предків був громадянином України. "Сказали, що, якщо я наважуся, весь процес займе близько 9-ти місяців. Але це чималі гроші, я ще подумаю, перш ніж іти на це без яких-небудь гарантій", - говорить Анастасія.
Офіційно отримати в Україні тимчасовий дозвіл на проживання можна при наявності дозволу на працевлаштування, а для постійного потрібно мати прямих родичів або чоловіка у нашій країні, інвестувати в економіку України не менше $ 100 тис., або раніше бути громадянином України.
За словами правозахисника Едуарда Багірова, існують і інші нелегальні схеми отримання документів: "Можна дати хабар і зареєструвати шлюб заднім числом - хоч у 80-х роках. Так роблять для дозволу на проживання.
Для оформлення громадянства можна зробити за винагороду чиновникам виписку з архіву про те, що до 1991 року ви були громадянином СРСР і жили в Україні", - заявив Багіров.