Іловайська трагедія. Відступ батальйону "Прикарпаття" - одна із ключових тез розсекреченої доповіді Генштабу

 

 

Міністерство оборони України оприлюднило доповідь "Аналіз ведення АТО та наслідків вторгнення РФ в Україну у серпні-вересні 2014 року".

 

Документ з'явився на офіційному сайті відомства та в ньому описані ключові події під час проведення Антитерористичної операції протягом двох місяців минулого року.

 

ТСН.ua у вигляді тез зібрав ключові моменти доповіді, особливу увагу приділивши Іловайській трагедії.

 

- На серпень 2014 року замисел керівництва АТО складався з трьох основних пунктів. У штабі планували відновити контроль над державним кордоном із РФ (для припинення постачання зброї, боєприпасів та матеріального забезпечення бойовиків), розділити підконтрольну територію бойовиків на кілька частин та оточити угруповання бойовиків задля роззброєння або знищення.

 

- Протягом всього періоду проведення АТО Російська Федерація постійно підтримувала дії бойовиків. Спочатку – через постачання озброєння та живої сили (навчених, екіпірованих та тренованих найманців) та засилання розвідувальна-диверсійних груп ГРУ, пізніше - шляхом проведення артилерійських обстрілів підрозділів ЗСУ зі своєї території.

 

- Самовільний вихід 5-го батальйону територіальної оборони зі своїх позицій на місце постійної дислокації до Івано-Франківщини сприяв утворенню прогалин на державному кордоні і, як наслідок, вторгненню підрозділів збройних сил РФ.

 

- В ніч на 25 серпня 2014 року Росія ввела на територію України вісім батальйонних тактичних груп Збройних сил РФ загальною чисельністю понад 4 тисячі осіб, які через Амросіївку та Кутейникове просунулися в напрямку Іловайська.

 

 

- Саме вторгнення підрозділів Збройних сил Російської Федерації на територію України стало основною причиною зміни співвідношення сил і засобів на користь противника, яке призвело до втрат особового складу і техніки,.

 

- У звільненні Іловайська брали участь шість добровольчих підрозділів (загонів) загальною чисельністю 397 осіб ("Донбас" – 192 осіб, "Дніпро-1" – 78 осіб, "Світязь" – 23 осіб, "Миротворець" – 52 особи, "Херсон" – 27 особи, "Івано-Франківськ" – 25 особи).

 

- Головними проблемами у звільненні Іловайська виявився низький рівень навченості бійців, тактичної підготовки та відсутність маневру (попри високу вмотивованість) та низький рівень їхньої організованості. Добровольчі підрозділи входили та виходили з бою на розсуд їхніх командирів.

 

- Через невиконання деякими бригадами наказів та самовільний відхід з позицій операцію з деблокування Іловайська перенесли з 20-х чисел серпня на 1-2 вересня. Затримка проведення операції з деблокування була також пов'язана з різким загостренням обстановки у районі Луганська, куди увійшли чотири батальйони тактичних груп Збройних сил РФ, що загрожувало блокуванням українських сил та подальшим виходом в тил українському групі в районі Дебальцевого.

 

- Активна фаза бойових дій між українськими військами та підрозділами Збройних сил Російської Федерації і підтримуваних ними бойовиками відбулася 25-26 серпня.

 

- Оскільки затяжні військові дії могли бути розцінені світовою спільнотою як акт агресії проти України, що призвело б до введення санкцій, Російською Федерацією були застосовані дипломатичні шляхи для припинення бойових дій та ведення вогню. - Не припиняючи обстрілювати українські війська в районі Іловайська, російська сторона запропонувала їм припинити опір, скласти зброю, здати військову техніку і вийти з оточення. Такі умови були відхилені.

 

- Пізніше між штабом АТО та представниками Збройних сил РФ була досягнута домовленість про вихід українських військових із технікою та зброєю. Проте у день операції (29 серпня 2014 року) умови раптово змінилися. Війська РФ дозволили вихід українських підрозділів за одним маршрутом та з зачохленим озброєнням. Команду для виходу українських військ навмисне відтягували кілька разів на кілька годин. За цей час підрозділи збройних сил Російської Федерації зайняли вигідні позиції та під час виходу, впритул розстріляли колони українських військ, які виходили з Іловайська.

 

- Попри критичні обставини, багато українських бійців прийняли нерівний бій і знищили значні сили та засоби ЗС РФ. Одночасно керівництвом АТО було задіяно літаки для ураження супротивника. Завдяки героїчним діям українських льотчиків було надано приблизні координати розташування російських військ і по ним було нанесено ураження артилерією сил АТО.

 

- Генеральний штаб ЗСУ наголошує, що це не був прорив із оточення. Це був вихід під гарантії російської сторони. Таким чином, ці дії військових РФ повинні кваліфікуватися як військовий злочин.

 

 

- Паралельно із Іловайською трагедією, решта підрозділів АТО, які діяли на інших ділянках, нанесли вогневе ураження противнику та зупинили його просування. Це дозволило стабілізувати обстановку на рубежі Маріуполь – Оленівка –Докучаївськ і не допустити оточення Маріуполя.

 

- Після відходу підрозділів Збройних Сил та добровольчих батальйонів з Іловайська та невиконання завдань іншими підрозділами по виходу на рубіж Старобешеве –Комсомольське операція з деблокування Іловайська втратила доцільність.

 

- Однак, незважаючи на це, Збройні Сили України спільно з Національною гвардією, та за участі добровольчих підрозділів, зупинили поширення агресії, зірвали плани керівництва Російської Федерації з захоплення південно-східних областей України та втримали стратегічно важливі населені пункти – Станицю Луганську, Щастя, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Дебальцеве, Артемівськ, Слов'янськ та Маріуполь.

 

- В подальшому, завдяки досягненню відносного перемир'я, вдалося значно покращити стан справ у Збройних Силах України, зокрема, налагодити підготовку особового складу, управління, взаємодії, вдосконалити забезпечення, створити резерви, вирішити питання входження добровольчих підрозділів до складу Збройних Сил, Національної гвардії або їх перетворення на спеціальні батальйони Міністерства внутрішніх справ.

 

Довідка:

Наприкінці серпня сили АТО потрапили в оточення під Іловайськом Донецької області. Добровольчі батальйони неодноразово просили в командування підкріплення. Втім, за словами бійців, потрібна підмога так і не надійшла. Російські війська обстріляли коридор, яким за домовленістю мали виходити українські бійці. Українські військовослужбовці зазнали значних втрат. Офіційних даних про загиблих, поранених і взятих у полон українських військових досі немає.

 

Військовий прокурор України звинуватив в іловайській трагедії батальйон "Прикарпаття"

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Керівник військової прокуратури каже, що в складі 5-го батальйону "Прикарпаття" є російські шпигуни

В Івано-Франківську військовослужбовці вимагають надати їм статус учасників бойових дій

Боєць 5-го батальйону: Ми не дизеритири (відео)

Комбат батальйону "Прикарпаття": Якби привіз 200 трупів, був би героєм, а коли привіз живих людей - дезертир? (відео)

Підполковник Грень про 5-й батальйон: Дивна в нас країна - дезертирів зустрічають, як героїв

Прикарпатські військові показали, чим в них стріляли з території Росії та пообіцяли принести снаряд під ОДА (відео)


14.08.2015 1252 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2513
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1599 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3672
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5445
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1695
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2091

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

204

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

412

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

895
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

488
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

781
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2477 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

520
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

887
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4929
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

747
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

668
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

601
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

409
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

740
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

899 2