Іловайська трагедія. Відступ батальйону "Прикарпаття" - одна із ключових тез розсекреченої доповіді Генштабу

 

 

Міністерство оборони України оприлюднило доповідь "Аналіз ведення АТО та наслідків вторгнення РФ в Україну у серпні-вересні 2014 року".

 

Документ з'явився на офіційному сайті відомства та в ньому описані ключові події під час проведення Антитерористичної операції протягом двох місяців минулого року.

 

ТСН.ua у вигляді тез зібрав ключові моменти доповіді, особливу увагу приділивши Іловайській трагедії.

 

- На серпень 2014 року замисел керівництва АТО складався з трьох основних пунктів. У штабі планували відновити контроль над державним кордоном із РФ (для припинення постачання зброї, боєприпасів та матеріального забезпечення бойовиків), розділити підконтрольну територію бойовиків на кілька частин та оточити угруповання бойовиків задля роззброєння або знищення.

 

- Протягом всього періоду проведення АТО Російська Федерація постійно підтримувала дії бойовиків. Спочатку – через постачання озброєння та живої сили (навчених, екіпірованих та тренованих найманців) та засилання розвідувальна-диверсійних груп ГРУ, пізніше - шляхом проведення артилерійських обстрілів підрозділів ЗСУ зі своєї території.

 

- Самовільний вихід 5-го батальйону територіальної оборони зі своїх позицій на місце постійної дислокації до Івано-Франківщини сприяв утворенню прогалин на державному кордоні і, як наслідок, вторгненню підрозділів збройних сил РФ.

 

- В ніч на 25 серпня 2014 року Росія ввела на територію України вісім батальйонних тактичних груп Збройних сил РФ загальною чисельністю понад 4 тисячі осіб, які через Амросіївку та Кутейникове просунулися в напрямку Іловайська.

 

 

- Саме вторгнення підрозділів Збройних сил Російської Федерації на територію України стало основною причиною зміни співвідношення сил і засобів на користь противника, яке призвело до втрат особового складу і техніки,.

 

- У звільненні Іловайська брали участь шість добровольчих підрозділів (загонів) загальною чисельністю 397 осіб ("Донбас" – 192 осіб, "Дніпро-1" – 78 осіб, "Світязь" – 23 осіб, "Миротворець" – 52 особи, "Херсон" – 27 особи, "Івано-Франківськ" – 25 особи).

 

- Головними проблемами у звільненні Іловайська виявився низький рівень навченості бійців, тактичної підготовки та відсутність маневру (попри високу вмотивованість) та низький рівень їхньої організованості. Добровольчі підрозділи входили та виходили з бою на розсуд їхніх командирів.

 

- Через невиконання деякими бригадами наказів та самовільний відхід з позицій операцію з деблокування Іловайська перенесли з 20-х чисел серпня на 1-2 вересня. Затримка проведення операції з деблокування була також пов'язана з різким загостренням обстановки у районі Луганська, куди увійшли чотири батальйони тактичних груп Збройних сил РФ, що загрожувало блокуванням українських сил та подальшим виходом в тил українському групі в районі Дебальцевого.

 

- Активна фаза бойових дій між українськими військами та підрозділами Збройних сил Російської Федерації і підтримуваних ними бойовиками відбулася 25-26 серпня.

 

- Оскільки затяжні військові дії могли бути розцінені світовою спільнотою як акт агресії проти України, що призвело б до введення санкцій, Російською Федерацією були застосовані дипломатичні шляхи для припинення бойових дій та ведення вогню. - Не припиняючи обстрілювати українські війська в районі Іловайська, російська сторона запропонувала їм припинити опір, скласти зброю, здати військову техніку і вийти з оточення. Такі умови були відхилені.

 

- Пізніше між штабом АТО та представниками Збройних сил РФ була досягнута домовленість про вихід українських військових із технікою та зброєю. Проте у день операції (29 серпня 2014 року) умови раптово змінилися. Війська РФ дозволили вихід українських підрозділів за одним маршрутом та з зачохленим озброєнням. Команду для виходу українських військ навмисне відтягували кілька разів на кілька годин. За цей час підрозділи збройних сил Російської Федерації зайняли вигідні позиції та під час виходу, впритул розстріляли колони українських військ, які виходили з Іловайська.

 

- Попри критичні обставини, багато українських бійців прийняли нерівний бій і знищили значні сили та засоби ЗС РФ. Одночасно керівництвом АТО було задіяно літаки для ураження супротивника. Завдяки героїчним діям українських льотчиків було надано приблизні координати розташування російських військ і по ним було нанесено ураження артилерією сил АТО.

 

- Генеральний штаб ЗСУ наголошує, що це не був прорив із оточення. Це був вихід під гарантії російської сторони. Таким чином, ці дії військових РФ повинні кваліфікуватися як військовий злочин.

 

 

- Паралельно із Іловайською трагедією, решта підрозділів АТО, які діяли на інших ділянках, нанесли вогневе ураження противнику та зупинили його просування. Це дозволило стабілізувати обстановку на рубежі Маріуполь – Оленівка –Докучаївськ і не допустити оточення Маріуполя.

 

- Після відходу підрозділів Збройних Сил та добровольчих батальйонів з Іловайська та невиконання завдань іншими підрозділами по виходу на рубіж Старобешеве –Комсомольське операція з деблокування Іловайська втратила доцільність.

 

- Однак, незважаючи на це, Збройні Сили України спільно з Національною гвардією, та за участі добровольчих підрозділів, зупинили поширення агресії, зірвали плани керівництва Російської Федерації з захоплення південно-східних областей України та втримали стратегічно важливі населені пункти – Станицю Луганську, Щастя, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Дебальцеве, Артемівськ, Слов'янськ та Маріуполь.

 

- В подальшому, завдяки досягненню відносного перемир'я, вдалося значно покращити стан справ у Збройних Силах України, зокрема, налагодити підготовку особового складу, управління, взаємодії, вдосконалити забезпечення, створити резерви, вирішити питання входження добровольчих підрозділів до складу Збройних Сил, Національної гвардії або їх перетворення на спеціальні батальйони Міністерства внутрішніх справ.

 

Довідка:

Наприкінці серпня сили АТО потрапили в оточення під Іловайськом Донецької області. Добровольчі батальйони неодноразово просили в командування підкріплення. Втім, за словами бійців, потрібна підмога так і не надійшла. Російські війська обстріляли коридор, яким за домовленістю мали виходити українські бійці. Українські військовослужбовці зазнали значних втрат. Офіційних даних про загиблих, поранених і взятих у полон українських військових досі немає.

 

Військовий прокурор України звинуватив в іловайській трагедії батальйон "Прикарпаття"

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Керівник військової прокуратури каже, що в складі 5-го батальйону "Прикарпаття" є російські шпигуни

В Івано-Франківську військовослужбовці вимагають надати їм статус учасників бойових дій

Боєць 5-го батальйону: Ми не дизеритири (відео)

Комбат батальйону "Прикарпаття": Якби привіз 200 трупів, був би героєм, а коли привіз живих людей - дезертир? (відео)

Підполковник Грень про 5-й батальйон: Дивна в нас країна - дезертирів зустрічають, як героїв

Прикарпатські військові показали, чим в них стріляли з території Росії та пообіцяли принести снаряд під ОДА (відео)


14.08.2015 1226 0
Коментарі (0)

23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

838
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1077 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

875
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1693
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2320
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4304 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

522

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

286

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

514

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

465
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8048
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

708
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

742
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1161
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

741
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6325
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1815
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

310
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

326
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1636
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

828 1