Іловайська трагедія. Відступ батальйону "Прикарпаття" - одна із ключових тез розсекреченої доповіді Генштабу

 

 

Міністерство оборони України оприлюднило доповідь "Аналіз ведення АТО та наслідків вторгнення РФ в Україну у серпні-вересні 2014 року".

 

Документ з'явився на офіційному сайті відомства та в ньому описані ключові події під час проведення Антитерористичної операції протягом двох місяців минулого року.

 

ТСН.ua у вигляді тез зібрав ключові моменти доповіді, особливу увагу приділивши Іловайській трагедії.

 

- На серпень 2014 року замисел керівництва АТО складався з трьох основних пунктів. У штабі планували відновити контроль над державним кордоном із РФ (для припинення постачання зброї, боєприпасів та матеріального забезпечення бойовиків), розділити підконтрольну територію бойовиків на кілька частин та оточити угруповання бойовиків задля роззброєння або знищення.

 

- Протягом всього періоду проведення АТО Російська Федерація постійно підтримувала дії бойовиків. Спочатку – через постачання озброєння та живої сили (навчених, екіпірованих та тренованих найманців) та засилання розвідувальна-диверсійних груп ГРУ, пізніше - шляхом проведення артилерійських обстрілів підрозділів ЗСУ зі своєї території.

 

- Самовільний вихід 5-го батальйону територіальної оборони зі своїх позицій на місце постійної дислокації до Івано-Франківщини сприяв утворенню прогалин на державному кордоні і, як наслідок, вторгненню підрозділів збройних сил РФ.

 

- В ніч на 25 серпня 2014 року Росія ввела на територію України вісім батальйонних тактичних груп Збройних сил РФ загальною чисельністю понад 4 тисячі осіб, які через Амросіївку та Кутейникове просунулися в напрямку Іловайська.

 

 

- Саме вторгнення підрозділів Збройних сил Російської Федерації на територію України стало основною причиною зміни співвідношення сил і засобів на користь противника, яке призвело до втрат особового складу і техніки,.

 

- У звільненні Іловайська брали участь шість добровольчих підрозділів (загонів) загальною чисельністю 397 осіб ("Донбас" – 192 осіб, "Дніпро-1" – 78 осіб, "Світязь" – 23 осіб, "Миротворець" – 52 особи, "Херсон" – 27 особи, "Івано-Франківськ" – 25 особи).

 

- Головними проблемами у звільненні Іловайська виявився низький рівень навченості бійців, тактичної підготовки та відсутність маневру (попри високу вмотивованість) та низький рівень їхньої організованості. Добровольчі підрозділи входили та виходили з бою на розсуд їхніх командирів.

 

- Через невиконання деякими бригадами наказів та самовільний відхід з позицій операцію з деблокування Іловайська перенесли з 20-х чисел серпня на 1-2 вересня. Затримка проведення операції з деблокування була також пов'язана з різким загостренням обстановки у районі Луганська, куди увійшли чотири батальйони тактичних груп Збройних сил РФ, що загрожувало блокуванням українських сил та подальшим виходом в тил українському групі в районі Дебальцевого.

 

- Активна фаза бойових дій між українськими військами та підрозділами Збройних сил Російської Федерації і підтримуваних ними бойовиками відбулася 25-26 серпня.

 

- Оскільки затяжні військові дії могли бути розцінені світовою спільнотою як акт агресії проти України, що призвело б до введення санкцій, Російською Федерацією були застосовані дипломатичні шляхи для припинення бойових дій та ведення вогню. - Не припиняючи обстрілювати українські війська в районі Іловайська, російська сторона запропонувала їм припинити опір, скласти зброю, здати військову техніку і вийти з оточення. Такі умови були відхилені.

 

- Пізніше між штабом АТО та представниками Збройних сил РФ була досягнута домовленість про вихід українських військових із технікою та зброєю. Проте у день операції (29 серпня 2014 року) умови раптово змінилися. Війська РФ дозволили вихід українських підрозділів за одним маршрутом та з зачохленим озброєнням. Команду для виходу українських військ навмисне відтягували кілька разів на кілька годин. За цей час підрозділи збройних сил Російської Федерації зайняли вигідні позиції та під час виходу, впритул розстріляли колони українських військ, які виходили з Іловайська.

 

- Попри критичні обставини, багато українських бійців прийняли нерівний бій і знищили значні сили та засоби ЗС РФ. Одночасно керівництвом АТО було задіяно літаки для ураження супротивника. Завдяки героїчним діям українських льотчиків було надано приблизні координати розташування російських військ і по ним було нанесено ураження артилерією сил АТО.

 

- Генеральний штаб ЗСУ наголошує, що це не був прорив із оточення. Це був вихід під гарантії російської сторони. Таким чином, ці дії військових РФ повинні кваліфікуватися як військовий злочин.

 

 

- Паралельно із Іловайською трагедією, решта підрозділів АТО, які діяли на інших ділянках, нанесли вогневе ураження противнику та зупинили його просування. Це дозволило стабілізувати обстановку на рубежі Маріуполь – Оленівка –Докучаївськ і не допустити оточення Маріуполя.

 

- Після відходу підрозділів Збройних Сил та добровольчих батальйонів з Іловайська та невиконання завдань іншими підрозділами по виходу на рубіж Старобешеве –Комсомольське операція з деблокування Іловайська втратила доцільність.

 

- Однак, незважаючи на це, Збройні Сили України спільно з Національною гвардією, та за участі добровольчих підрозділів, зупинили поширення агресії, зірвали плани керівництва Російської Федерації з захоплення південно-східних областей України та втримали стратегічно важливі населені пункти – Станицю Луганську, Щастя, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Дебальцеве, Артемівськ, Слов'янськ та Маріуполь.

 

- В подальшому, завдяки досягненню відносного перемир'я, вдалося значно покращити стан справ у Збройних Силах України, зокрема, налагодити підготовку особового складу, управління, взаємодії, вдосконалити забезпечення, створити резерви, вирішити питання входження добровольчих підрозділів до складу Збройних Сил, Національної гвардії або їх перетворення на спеціальні батальйони Міністерства внутрішніх справ.

 

Довідка:

Наприкінці серпня сили АТО потрапили в оточення під Іловайськом Донецької області. Добровольчі батальйони неодноразово просили в командування підкріплення. Втім, за словами бійців, потрібна підмога так і не надійшла. Російські війська обстріляли коридор, яким за домовленістю мали виходити українські бійці. Українські військовослужбовці зазнали значних втрат. Офіційних даних про загиблих, поранених і взятих у полон українських військових досі немає.

 

Військовий прокурор України звинуватив в іловайській трагедії батальйон "Прикарпаття"

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Керівник військової прокуратури каже, що в складі 5-го батальйону "Прикарпаття" є російські шпигуни

В Івано-Франківську військовослужбовці вимагають надати їм статус учасників бойових дій

Боєць 5-го батальйону: Ми не дизеритири (відео)

Комбат батальйону "Прикарпаття": Якби привіз 200 трупів, був би героєм, а коли привіз живих людей - дезертир? (відео)

Підполковник Грень про 5-й батальйон: Дивна в нас країна - дезертирів зустрічають, як героїв

Прикарпатські військові показали, чим в них стріляли з території Росії та пообіцяли принести снаряд під ОДА (відео)


14.08.2015 1263 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

268
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13507 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1526
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

839
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6057
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1693

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

612

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1437

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1249

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1145
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

496
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

631
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1543
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

576
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

854
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5898
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13482
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

207
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

513
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

457
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

766 2