Іконо-дизайн Тетяни Єфтимовської

 

Коли приходять на відкриття виставки – вшановують митця.

Коли ходять на виставки – цікавляться мистецтвом самого автора.

Коли купують роботи художника – поділяють свої смаки з автором, або  підлягають його ідеям і таким чином долучають існування художника в часі (заробіток) і поза часом (збереження артефактів в колекції). Ці тонкі нюанси часто-густо не відрізняють/змішують, як самі художники так і їх поціновувачі, сприймаючи зауваження щодо робіт (пункт 3) за особисту образу (пункт 1). Коли глядачі відвідують виставки (пункт 2) вони поповнюють свій художній багаж знань і таким чином розширюють шкалу свого досвіду, як в «+»/подобається так  і  «-»/не подобається.  Проте є художники, які творять це поле з новими системами координат від яких і будуть в майбутньому відштовхуватись смаки глядачів.

Я з нетерпінням дочекалась закінчення виставки «Фото, графічний дизайн» Тетяни Єфтимовської в «АртБастіоні», щоб поговорити саме з художницею. Оскільки всі стадії, від знайомства з автором  до придбання її робіт, я давно пройшла, мені був цікавий «післясмак» виставки, що саме для себе зафіксувала/зфотографувала Тетяна. 

Отже дизайн, в якому реалізується Тетяна.

Тут я хочу вдатись до паралелей мовного і образного/художнього світу, які тісно переплітаються, послуговуючись одними і тими самими термінами/словами. Джамбаттиста Віко*  писав, що «у циклі історії існують три епохи: міфічна, тобто епоха богів; героїчна, тобто епоха аристократії;  і епоха народу, після якої настає поворот, що розпочинає весь процес з початку. Кожна епоха витворює власний тип сенсів, формуючи три типи словесного вираження, котрі Віко відповідно окреслює як поетичний, героїчний (або шляхетний) і просторічний, або як інакше їх називає Нортроп Фрай** ієрогліфічний, ієратичний і демотичний. Ці терміни співвідносяться насамперед із трьома видами письма, оскільки Віко був переконаний, що люди до того, як навчилися мови, спілкувалися за допомогою знаків. Ієрогліфічна фаза для Віко є «поетичним» уживанням мови; ієратична фаза – переважно алегорична; а демотична фаза є описовою… Описова фаза мови відповідає тій, котру Віко характеризує як «просторічну», чи то демотичну, маючи на увазі її близькість до того, що завжди було доступним і широко вживаним, однак тільки в розмовній мові, яка не досягла культурного статусу. Три терміни Віко, незалежно від їхньої сув’язі з письмом, допоможуть нам знайти точку відліку і для дизайну, як особливого прикладного виду мистецтва.

Теоретик сучасного мистецтва, філософ и культуролог Борис Гройс в своїй роботі «Політика. Дизайн. Мистецтво»  пише:  «Перше, що дитина отримує в своєму житті, коли включає телевізор – це загальний погляд на все. З цього випливає, що вона починає з того чим древні греки закінчили. Це овид всього разом узятого – божественна точка зору , з якої дуже важко потім вийти, і в цьому проблема. В цій точці зору опиняється кожна сучасна людина. Вона практично нічого не знає про себе, оточуючий світ… чим займається, як влаштований фотоапарат, яким фотографує,.. проте вона дуже добре знає, як виглядає світ в цілому. І цей «божественний» погляд, властивий сучасній людині, зіштовхує її з багатьма проблемами». І далі «Природа мистецтва в основному має міметичний  характер, тобто опирається на відтворення, запам’ятовування образів буття, що особливо було притаманне минулому. В сучасному світі домінує дизайн, на відміну від мистецтва. Значення слова «дизайн» в перекладі з англійської – «божественний план», який не може бути безпосередньо видимим, одначе має такі прояви, як ікона в християнстві, в якій заздалегідь передбачається умовність зображення».

Тут ми, на новому витку історії, повертаємося до ієрогліфічних сенсів (знакової форми, іконки) і, проминувши елітний прошарок стиснутого до 1-го відсотка населення, одразу потрапляємо в демотичний (народний) світ сенсів, які формує сучасна політика споживання. Цим світом править реклама. В досконалій візуальній (фото-, теле-) рекламі речі не тільки постають привабливішими, вони також перестають бути центром, перестають домінувати, втрачають самостійність і виступають вже складовими цілості рекламного твору, котрий набуває ознак самоцінності, виявляється об’єктом, що несе самостійний естетичний заряд і переходить в розряд суто художніх творів. Рекламний твір набуває всіх ознак художності. Навіть більше: реклама, сформувавшись на основі придатних для її функцій видів і жанрів мистецтва, утворила певну багатожанрову сукупність, течію, об’єднану добре впізнаваний стилем. Як зазначає Тетяна Єфтимовська вона «шиє дизайнерський одяг для речей». Від себе додам – для речей призначених багатьом. Дизайн/«реклама перебрала на себе функцію задоволення естетичних потреб багатьох людей. Це задоволення може бути задоволенням чистої потреби в прекрасному, так і виконувати супутні функції – повідомлення про продукт чи  статус власника цього продукту, але залишається головне: перегляд рекламних/дизайнерських робіт стало для багатьох єдиним вікном у світ прекрасного в його образотворчій формі, і з цим потрібно рахуватися», Жан-Марі Кюбільє, «Порногламур».

Щодо виставки робіт  художниці, то вона  вибудовує свою площину дизайну, не впадаючи у вульгарний глянц, чи кітч, і, не витискаючи з образів (тіл-речей) сухий осад,  створює  свій стиль -  іконо-дизайн Тетяни Єфтимовської, особливо добре впізнаваний на поштівках  Івано-Франківська. Залишається побажати Тетяні не втрачати чуття смаку і утримуватись в точці відліку, яка є важливою сама по собі, як точка опори для наступних дизайнерів.

 

* Джамбаттиста Віко  -  мислитель.

** Герман Нортроп Фрай (1912-1991) – канадський мислитель, історик ідей, соціальний критик, пастор, автор книги «Великий код: Біблія і література».

                                                                                                                 

 25.03.2013  Еріка Вітер     


28.03.2013 Еріка Вітер 1983 3
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

881
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1914 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

881
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1