Напередодні опалювального сезону ПАТ "Івано-Франківськгаз" очолив депутат міської ради Ігор Прокопів. У розмові з репортером "ГК" новопризначений керівник облгазу зауважив, що на підприємстві немає жодних проблем із початком опалювального сезону. Мовляв, газовики в технічному плані до зими готові.
"У нас безперебійне газопостачання, ми подаємо газ споживачам незалежно від сезону, - пояснив Ігор Прокопів. - Проблема з теплом в Івано-Франківську може виникнути тільки тоді, коли комунальне підприємство теплокомуненерго, яке забезпечує місто централізованим теплопостачанням, буде неспроможним придбати газ для своїх котелень. Для отримання лімітів ТКЕ необхідно погасити заборгованість, яка зараз становить 130 мільйонів гривень. Дотепер це було проблемою стосунків теплокомуненерго і ДК «Газ України», з якою тепловики напряму укладали угоди. Та вже незабаром, після ліквідації ДК «Газ України», ця проблема скотиться зі столичних пагорбів на місцевий рівень. Тоді тягар тих боргів, які має ТКЕ, ляже на наші плечі. Будемо шукати шляхи виходу, але наше завдання продавати газ, а не давати його в борг".
Ігор Прокопів вважає, що причиною нарощення боргу тепловиків стало розбалансування системи теплопостачання міста у той час, коли було дозволено хаотично від'єднуватися від централізованого теплопостачання. На сьогодні 23 відсотки квартир в Івано-Франківську від'єднані від центрального опалення, 71 будинок в місті тепер має менше 30 відсотків центрального опалення, і постачати сюди тепло - прямі збитки для теплокомуненерго.
"Минулого року в Івано-Франківській міськраді на останній сесії попереднього скликання була прийнята система теплопостачання міста - своєрідна "дорожня карта", - говорив Ігор Прокопів. - Але для її реалізації ніхто нічого за цей рік не зробив, не відключили жодного неперспективного будинку, жодної котельні. Натомість від послуг центрального опалення відмовилися в приміщенні облдержадміністрації та міської ради, зменшивши надходження на 2 мільйони 400 тисяч гривень на рік. Для ОДА логіка зрозуміла, вони - господарники, порахували свій бюджет і вирішили економити. Але півкрила в цій будівлі займає міська рада. Чому міська влада не лобіювала спротив цій ситуації? Як депутат я піднімав це питання на сесії. Таке враження, що сьогодні міська влада покинула корабель, що тоне, першою, лишила населення напризволяще".
Відомо, що на Івано-Франківщині є два міста, які повністю відмовилися від централізованого теплопостачання - Коломия і Долина. Однак, як стверджує Ігор Прокопів, Івано-Франківську піти шляхом ліквідації теплокомуненерго і переходу на автономне опалення не вдасться. За його словами, така можливість передбачена тільки для міст, в яких проживає до 60 тисяч мешканців. Для більших міст немає відповідних розрахунків, за якими слід переробити мережі, помінявши труби на більший діаметр, збудувавши більшу кількість сучасних газорозподільних пунктів. Окрім того, в парламенті на обговоренні перебуває законопроект стосовно екологічної ситуації в містах з індивідуальним опаленням.
"Якщо з усіх боків димлять труби автономного опалення, це призводить до забруднення навколишнього середовища, місто перетворюється на велику кочегарку, - зауважив новий керівник облгазу. - Треба також враховувати небезпеку аварійних ситуацій при такій системі газопостачання. Не випадково, згідно з державними будівельними нормами, у великих містах у багатоповерхівках вищих десятого поверху заборонено встановлювати газові плити, бо від вибуху може постраждати величезний будинок".