Прямий ефір із міським головою Ігорем Насаликом, нарешті, пролив світло на основне питання нинішніх виборів: кого з-посеред восьми кандидатів-мажоритарників підтримає міський голова? Не секрет, що підтримка Ігоря Насалика стане суттєвим доповненням до особистого рейтингу кандидата. Адже на минулих виборах міського голови калушани висловили Ігорю Насалику безпреце-дентну довіру: він отримав більше, ніж 90% голосів виборців.
Минулого тижня відбувся прямий ефір на ДС “Калуське міське телебачення”, під час якого міський голова Ігор Насалик прокоментував ряд гострих запитань. Він, зокрема, розповів, чому вирішив не балотуватися до Верховної Ради, кого підтримуватиме на виборах та чи варто вірити соціологічним опитуванням.
“Головне — знайти такого віслюка, який готовий заплатити”
Ігор Насалик не вірить у те, що нинішні вибори можуть дати старт змінам у країні. І досить скептично оцінює можливість впливу у ВР депутата-мажоритарника у разі, якщо такий не потрапляє до більшості. Саме ці фактори стали ключовими під час вибору: балотуватися чи ні до Верховної Ради. Крім того, міський голова пророкує важку економічну кризу вже з наступного року. Каже: зараз треба задіяти всі механізми, щоб її пережити. А вже тоді — займатися політикою.
— У нас так створена політична система, що змінити щось у державі неможливо, адже саме політичні партії формують основні органи виконавчої і законодавчої влади. Тому я з упевненістю можу сказати: нічого не зміниться після виборів і цього разу, — запевнив Ігор Насалик. — Нині ступінь недовіри до ВР становить 86%. Чому? Бо, на відміну від європейської практики, у нас будується все навпаки. У нас партії представляють лідери. Є лідер — є партія, нема лідера — нема партії. Це стосується всіх: лідери Партії регіонів — Віктор Янукович та Микола Азаров, об’єднаної опозиції — Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк, “УДАРу” — брати Клички. Таким чином, політична система будується під особу, і, відповідно, під бренди. Розкручування брендів відбувається через уведення додаткових соціальних пільг, хоча фінансового підгрунтя для цього — немає. Така “брендова” боротьба призводить до того, що система лідера починає формувати саму партію. А виборчий список формується за наближеністю до лідера.
Як приклад міський голова навів Івано-Франківську область, куратором якої від об’єднаної опозиції є народний депутат від ВО “Батьківщина” Дмитро Шлемко. За словами Ігоря Насалика, формуючи список кандидатів від об’єднаної опозиції на мажоритарні округи, Дмитро Шлемко обирав, враховуючи не громадську думку, а — ступінь наближеності до своєї персони.
— Зараз відбувається боротьба брендів, а не відстоювання політичних поглядів та економічних програм, — вважає Ігор Насалик. — Мені було дуже прикро, коли один із відомих лідерів сказав: “Ти ж розумієш, Ігоре, з таким брендом, як об’єднана опозиція, ми віслюка проведемо. А, якщо ми можемо провести віслюка, то ми можемо знайти такого віслюка, який заплатить”. Виходить, що у такій ситуації і ми, громада, залишаємося віслюками. Коли об’єднана опозиція поставила до відома, що на Калуському виборчому окрузі балотуватиметься Ольга Сікора, то це був плювок в обличчя громаді. Нині я не бачу різниці між об’днаною опозицією і Партією регіонів. Що треба зробити, щоб змінити щось у цій ситуації? Треба, щоб боротьба йшла за економічний розвиток. Якщо виборці оцінюватимуть не бренди, а економічний розвиток, тоді можна йти у ВР і щось змінювати.
Міський голова запевнив: він чітко усвідомлює — ефективна робота у ВР можлива лише у більшості. Інакше, місту немає смислу делегувати свого представника у ВР, особливо у час, коли починається жорстка економічна криза.
— Засновник “Apple” Стів Джобс якось сказав: “Я щодня встаю з ліжка, дивлюся у дзеркало і задаю собі запитання: якби я знав, що сьогодні помру, чи займався би я тією роботою, яка у мене сьогодні розписана? Відповідь — так”. Так-от. Якби я був у ВР, я би цим не займався. Звичайно, можна було йти самовисуванцем. А через рік прийти у місто і розказувати, що я не міг задіяти ніяких коштів і не міг реалізувати ніяких програм. Цього я не хотів. Адже для того, щоб вирішувати проблеми округу, треба бути у більшості. Усі розуміють, яка зараз буде більшість. З іншого боку, ми зараз входимо у велику кризу — ситуація навіть гірша, ніж у 2009 році. Наступний рік буде надзвичайно важким, і я би хотів системою управління та реформування пом’якшити цей вплив на мешканців міста та району, — наполягає Ігор Насалик.
“Смерть зайця у лісі з точки зору Ольги Сікори буде політичною розправою”
Вибори у Калуші характерні великою кількістю бруду. Це відзначив, зокрема, і міський голова Ігор Насалик. Він повідомив, що днями з’явилася заява міського Руху, у якій засуджуються методи виборчої агітації кандидата у народні депутати від об’єднаної опозиції Ольги Сікори. Ігор Насалик повідомив: кандидат працює так не від сьогодні. Просто досі всі нападки були спрямовані на нього особисто, а зараз Ольга Сікора обливає брудом усіх підряд.
— 2 роки тому у “Західному Віснику” вийшла стаття “Чи потрібна “Свобода” “регіонам”?”. Там Олега Тягнибока називають євреєм і звинувачують у співпраці із ПР. Зараз на біг-бордах “Свобода” підтримує Сікору. Але мене дивує ще й інше. Виявляється, згідно із декларацією, заробітна плата Ольги Сікори становить аж 360 гривень на місяць. У такому разі кандидат має поділитися із пенсіонерами досвідом, як прожити за такі гроші. Тим більше, що пенсіонери отримують приблизно втричі більше. Дуже прикро, що “бюджетники”, заробляючи 1,5 тис. гривень на місяць, сплачують утричі більше податків, ніж отакі бізнесмени. Стиль ведення виборчої кампанії Ольги Сікори — облити брудом усіх. Усі погані, крім неї. Якщо помре у лісі заєць, то це буде нічим іншим, як політичною розправою? Під час виборів міського голови мене звинуватили, що я — наркоман, алкоголік і “голубий”. Нещодавно вона приїхала у Стефанівку і сказала, що ми з Келестином ломами забили людину. Це — діагноз. Із цим борються не на шпальтах газети, а у лікарні.
Двоє із восьми кандидатів у народні депутати є представниками структур міської ради. Міський голова зауважив: це — їхнє право. Проте, невідомо, як один із кандидатів — Олег Нижник — зможе відстоювати інтереси міста у ВР, якщо він не здатен відстояти їх тут.
— Олег Нижник працює у структурі міської ради — займається спортом, але це — його обов’язок. Нічим особливим себе не проявив. Хіба що пам’ятаю 2007 рік, коли на 1 вересня він у школі роздавав агітки. Я заборонив будь-яку політичну рекламу, бо це — свято батьків і учнів. Тоді Олег Нижник вперше заявив про політичну розправу. Крім того, мене дуже здивувало, що вся міська рада виїхала захистити економічні інтереси міста під стіни обласної ради, а більша частина фракції НРУ не поїхала. Якщо ти не можеш захистити економічні інтереси тут, то як ти збираєшся це робити у ВР?
Міський голова також запевнив, що вірить соціологічним опитуванням, які проводяться на замовлення громадської організації “Вільні громадяни вільного міста”. За словами Ігоря Насалика, представники ГО проводили опитування на 25 дільницях міста і щодня на кожному пункті опрацьовували по 40 анкет та залучали до опитувань фахівців. На думку міського голови, дослідження, проведені столичними соціологами, хіба що незначно різнитимуться від тих, які провели самі калушани.
“Валерій Келестин — єдиний, хто допомагав увесь цей час”
На цих виборах Ігор Насалик ставить на діючого народного депутата Валерія Келестина. Він, за словами міського голови, — єдиний, який допомагав місту вижити у складний період економічної кризи. Саме його підтримка забезпечила втілення ряду масштабних проектів у Калуші та додаткові кошти із Державного бюджету на соціально-економічний розвиток міста.
— Валерій Васильович — це мій товариш, із яким я знаюся з 7-8 років. Ми разом розбудовували бізнес. У 1998 році, коли я вперше балотувався до ВР, то більше, ніж 200 податківців перевіряли наш бізнес. Річ у тім, що моїми суперниками по виборах були Роман Круцик, який очолював комітет по боротьбі з організованою злочинністю, та Микола Гошовський, який був заступником прокурора. Методика тиску на бізнес була однією зі схем зняття із виборів. І коли 200 чоловік упродовж двох місяців перевіряли бізнес і знайшли порушень на кілька гривень, це говорить про те, як ми вели бізнес. Практично весь час мого перебування на посаді міського голови я співпрацював із Валерієм Келестиним: статус зони екологічного лиха Калуш здобув за його підтримки; 30 млн. гривень із Держбюджету на соціально-економічний розвиток — це його сприяння. Без його допомоги Калуш не отримав би такого дорогого і потрібного медичного обладнання. Пам’ятаю ті умови, у які нас поставили: 1 грудня видали 49 млн. гривень, і треба було за 23 дні і тендер провести у Мінекономіки, і пройти погодження 4-х міністерств, і реалізувати цю програму. Звичайно, що без Валерія Келестина я би цього не зробив. Є люди, які про свою роботу говорять, ще нічого не зробивши, а є ті, які роблять масштабну роботу, не афішуючи. Але, оскільки Валерій Васильович іде зараз на вибори, то про ту спільну роботу, яку ми зробили, я просто зобов’язаний сказати.
Міський голова з розумінням ставиться до того, що, не будучи у більшості, депутат-”мажоритарник” нічого не зможе зробити — просто протиратиме штани по відношенню до виборчого округу. А це значить, що місто на кілька років залишиться сам на сам зі своїми економічними негараздами.
— Зараз на кілька років залишити мене у боротьбі з усім навколо? Я готовий боротися, але не настільки, — зауважив Ігор Насалик.