Депутатам Калуської міської ради представили соціально-економічний розріз міста. Тривимірне буття калушан мер звів до нехитрих графіків, які поміж собою не співпадають. Хоча — мали б.
Доходи і видатки середньостатистичної калуської сім’ї — неспівпрозмірні. І навіть у розрізі всього міста очевидно: більшість із калушан ледь виживають. Вистачає, здебільшого, на харчування, а ось на комунальні послуги — кому пощастить.
— Я довго думав, як представити місто. Місто — це громада, яка там проживає. У Калуші проживає 67 тисяч. Усе інше — це є інфраструктура. Тож, я хотів промоделювати, як живе громада Калуша. У трьохмірному просторі це неможливо. Я спробував звести об’єм до двох координат. Якщо представити собі сім’ю, найменшу соту, то можна промоделювати її життя у двох вимірах. Перший — це видатки сім’ї: харчування, компослуги, одяг, предмети побуту, духовний розвиток, культурний розвиток, спортивний розвиток. І друга система координат — прибутки, — зазначив міський голова Ігор Насалик.
— А от коли система прибутку співпадає із системою видатків, сім’я вже — щаслива. Якщо вона перевершує ці видатки, то вона вільна. Це коли те, що ти заробляєш, — набагато більше, ніж те, що ти витрачаєш. Ти вже не залежиш від системи. Із розрахунку міського голови, середньостатистична калуська сім’я складається із 2,62 особи. Із 67 тис. осіб у місті — 764 дитини до року, 4584 дитини — віком до 6 років і 7008 дітей — віком від 6 до 16 років. Кількість неповнолітніх калушан —14408. Це — ті калушани, які не заробляють. Однак, — споживають.
Загальна сума річних доходів калушан — 937 мільйонів гривень — у розрахунку 1210 гривень на одну особу у місяць. Щоб дійти до цієї цифри, мер зібрав відомості про офіційні доходи всіх працівників. І навіть — пенсіонерів і безробітних. Найбільшу питому вагу у структурі доходів населення становить фонд заробітної плати. У Калуші він становить 567 млн. гривень. 312,6 млн. гривень на рік — пенсії. Ще 64 млн. гривень надходить у кишені калушан у вигляді соціальних допомог. 30 мільйонів — банківські перекази з-за кордону. Ймовірно — надходження від калушан, які працюють за кордоном. Підрахувати видатки виявилося значно легше.
Як зазначив на сесії міськради Ігор Насалик, за підрахунками ООН, у місті з населенням до 100 тис. осіб, щоб забезпечити себе повноцінним харчуванням, одна особа має витратити 33,7 гривні на день. Отже, якщо 67 тис. калушан витрачали б щодня таку суму на харчування, то, загалом, місто “проїдало б”, практично, все, що заробило: 844 мільйони із 937-и. Міський голова також оприлюднив і розмір середньомісячного доходу різних груп калушан. Зокрема, “найбідніші” у місті — приватні підприємці, середній розмір місячної зарплати яких становить 906 гривень, пишуть Вікна.
Водночас, найбільше заробляють працівники великих підприємств. Середня зарплата на 49-и найбільших підприємствах Калуша — 3723 гривні.
— Це, що ми назвали, це є ступінь свободи. Це — залежність. Ми не можемо покрити елементарних речей. Це є життя у боротьбі за виживання. 85% населення міста Калуша бореться за виживання. Про якого вільного громадянина вільного міста може йти мова? Якщо подивитися на цю картину, на цю соту, то 85% цих сот — це чорний колір, — підбив підсумки Ігор Насалик. — Ще 7% — це люди, які балансують, і біля 8% — це ті, які можуть дозволити собі свободу духовну, культурну. І тільки пару людей — я і Нижник (Олег Нижник, депутат міської ради, який за 2011 рік задекларував півмільйона гривень прибутку. — Авт.), які мають більш широку свободу.