Ігнорувати не можна прислухатися

 

Закон про референдум, підписаний Президентом уже встиг наробити чимало галасу.

 

Деякі експерти натякають, що це просто «технологічний» хід  влади, покликаний відвернути увагу суспільства від серйозних проблем в економіці, в тому числі і від проблем, пов’язаних із формуванням бюджету на 2013 рік. Інші вихваляють начебто черговий крок на шляху до утвердження демократії в країні.

 

Проте існує й інша думка, яка лежить у площині «вибори ніколи не закінчуються». Після завершення парламентських виборів 2012 року, влада, вочевидь розпочала підготовку до Президентських виборів 2015 року. І розпочала з найголовнішого – законодавчої бази, яка б мінімізувала потенційні ризики і небезпеки.

 

Підступність референдуму, як механізму прямого народовладдя пояснює відомий український політолог Кость Бондаренко. Він, зокрема, вважає референдум одним із механізмів маніпуляції громадською думкою, однією із найбільших небезпек, яку несе в собі демократія і стверджує, що «референдум завжди може дати той результат, який потрібен тій чи іншій владній команді… великі сумніви є також в частині імплементації рішень референдуму. Але, знову ж таки, зараз обговорюють не сам закон, а його політичну доцільність – що з допомого цього закону можна зробити».

 

Свого часу махінації із волею народу привели до влади націона-соціалістів Гітлера в Німеччині. З того часу в цій країні референдум на федеральному рівні заборонений. Німці добре запам’ятали, яку ціну вони заплатили за начебто «волю громадянина».

 

Сумніви того, що даним законом в першу чергу зможе скористатися таки суверен влади висловлює й Вадим Карасьов. Політолог переконаний, що референдум, попри те, що він дійсно є інструментом демкоратичної держави, не може бути ініційований народом, який не може бути експертом у складних питаннях державовтворення.

 

«Народ – експерт в місцевих проблемах: будувати дорогу чи не будувати дорогу, виділяти кошти на школу чи ні. Тому в європейських країнах наголос  робиться на місцеві референдуми, а у нас на загальнодержавний, де народ - статист", – резюмував Карасьов.

 

Відтак, виникає логічне запитання: а чи не є цей, на перший погляд, звичайний закон першою сходинкою для гарантованого другого терміну чинного Президента? А там і варіант Лукашенка чи Кастро міг би й згодитися на перспективу. Ну це так, якщо вже дуже захочеться. Тому хороший закон – вже півсправи. Один вміло написаний закон може виявитися дієвішим інструментом, ніж добра сотня вірних соратників, які постійно хочуть щось для себе.

 

Залишається одне – вміло провести кампанію і довести, що такий варіант – єдиноправильний, вірний і дуже необхідний у такій складній ситуації. Основне – вміло на власний кшталт «підкорегувати» всенародну ініціативу. А те, як народною ініціативою у нас навчилися вміло маніпулювати, вже можна зарахувати до класики жанру.

 

Ще одне – Конституція. Це вже серйозніше і важливіше. Змінити її просто так – не легко. А якщо це рішення легітимізував народ – то в руках карт-бланш. І байдуже, що відсоток участі може не дотягнути і до 30% і це не буде більшістю, але народ же ж сказав. В принципі, для нас така «відносна більшість» не є новиною.

 

А в конституції вже можна передбачити не таку політичну систему, а значно прийнятливішу для певної гілки влади і звести до «церемоніальної ролі» інші гілки. Ну, скажімо, Верховну Раду – до хорового виконання гімну України під час інавгурації Президента, а судову – до вручення головних атребутів влади. От і все – маємо «народну керовану демократію».

 

Ну а самого Президента обирати вже не всенародним голосуванням, а у найвищому представницькому органі. І для економії коштів, і для суспільно-політичної стабільності у країні. Щоб думали більше не про владу, про яку на народі і так думка не висока, а про себе, про свої життєві проблеми. А влада про народ не забуде, принаймні до можливого референдуму.

 

Про те, що такий сценарій цілком можливий, можна переконатися із висловлювань сильних країни цієї. Не встиг закон побачити світ, як його прибічники наввипередки почали міркувати над тим, з чого почати втілення такої вистражданої і усім «потрібної» волі народу.

 

Зокрема, міністр юстиції Олександр Лавринович відмітив, що конституцію цілком можливо змінювати сааме у спосіб референдуму. І народно і усім підходить.

 

Та сама ситуація із питаннями зовнішньої політики. В один прекрасний день українців запитають з ким вони хочуть дружити – з ЄС чи можливо таки спокуса дешевого газу зіграє на користь Митного Союзу. Під занавісою декількох «відволікаючих» питань суспільству можуть нав’язати іншу модель розвитку, й цілком ймовірно, іншу модель політичної системи. Над цим вже доволі давно працює колишній «сірий кардинал» часів кучмізму Віктор Медведчук.

 

Можливо доволі гостро, але така начебто народна ініціатва може стати засобом для розколу країни у тиж же питаннях мови. Пригадаймо літні баталії навколо скандального мовного законопроекту. Питання залишається відкритим й до сьогодні. І тут «право обирати» може отримати народ. Мовляв, нехай українець вирішує якою мовою йому краще спілкуватися. Наслідки можуть бути непрогнозованими…

 

Тобто у законі «Про всеукраїнських референдум» влада отримала вигідний, а головне, легітимний ключ від кімнати із доволі невимушеною назвою «Україна». І світова спільнота вже не зможе звинуватити Януковича і компанію у порушення прав і свобод, відступу від курсу демократичного розвитку… Усе прозоро, законно і головне – за народною ініціативою.

 

А тут уже виникає питання ціннісного характеру. Від того, як влада розставить розділові знаки у заголовку, залежатиме її ставлення до власного народу, до суспільства і її готовність бути чесною і прозорою.


02.12.2012 Марія Лутчин 1006 6
Коментарі (6)

джек 2012.12.02, 21:28
Черговий маневр влади.Вони розуміють,що в 2015-му можуть помінятися з Тимошенко місцями.Тому й передбачають різні варіанти проштовхування Януковича на другий термін.
Міккі 2012.12.03, 08:16
Дааа, бояться вони точно. І не Тимошенко - бояться власного народу, він як очухається, як проспиться... Як прочитає Тараса Шевченка "Микиту Швачку"...
jenny_loo 2012.12.03, 09:21
Чому так всі тах прагнуть порівняти із Гітлерівським референдумом? Він нам портібен, як кров із носа! Щоб ми нарешті відповіли на питання: що ми за нація, чого хочемо, яка у нас мета і т.д. Референдум зблизив би нас, тільки якщо на нього не виносити дурних питань типу мови, митного союзу і інших безглуздостей.
Саня 2012.12.03, 14:05
Референдум референдумом, а прем'єром певно буде Клюєв. А главою Президентської адміністрації - Акімова. Тоді і референдумів не потрібно ніяких.
Гриць 2012.12.07, 10:09
А може б це винести на референдум питання доцільності влади взагалі? От за Махна була анархія, і жили тоді в Гуляйполі чудово, досі згадують...
Стелла 2012.12.08, 10:21
для того, щоб народ не ігнорували, він повинен сам організовуватися. Тут повинен проявитися український солідаризм, який мав здатність проявлятися у складні моменти нашої історії. Бо без ініціативи "знизу" ніколи нічого не вийде. Ми звикли нарікати на владу і чекати від неї "кращого життя", але ніяк не усвідомили, що ніяка влада не буде про народ дбати, тільки про себе. А взяти відповідальність на себе - це вже велика справа. Тільки нові лідери. вихідці з народу, незаплямовані і з чистою соввістю і репутацією щось можуть зробити. Тільки народна ініціатива, не владна, не телевізійна, ніяка інша!
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

346
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

666
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1188
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2521
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1372
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2023 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

703

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

763

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1665

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1651
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

352
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

462
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18371
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7488
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3663
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1050
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10784
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

300
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

297
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

490
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

454
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

690