"Якщо суспільству байдуже, це не ставиться пріоритетом", — Вахтанг Кіпіані про важливість створення меморіального кладовища

В Івано-Франківську відбулася зустріч "Культура в час війни" із Сергієм Жаданом, до якої доєднався історик, журналіст, військовослужбовець Вахтанг Кіпіані.

Про це з місця події повідомила журналістка Фіртки.

Вахтанг Кіпіані підкреслив, вкрай важливо зберігати пам'ять про загиблих військовослужбовців.

"Є пам'ять сьогодні, завтра, через п'ять, десять років... Крайні дна на зустрічі мене запитують: "1 000 днів війни чи десять років?". Якщо в країні десять років війна, то де Національно військове меморіальне кладовище? Значить, може, війни немає? Якщо вже три роки великої війни, вже сумнівів немає, то де цей комплекс?

Це свідчення того, якими ми з вами є роздвоєними людьми, або як організм, нація. Якщо ми вважаємо, що чин воїнів нинішніх часів потрібно вшановувати, тоді чому ми нічого не робимо? 

А коли Україна, іншої в нас немає і не буде, починає будувати цвинтар, то частина суспільства удає, що цього не відбувається, немає комунікації, немає підтримки. Влада міряє рейтинги, щотижня соціологи обдзвонюють та запитують вашу думку про те, що вам подобається, а що ні. 

Якщо суспільству байдуже, це не ставиться пріоритетом. Цього року на День Незалежності мали відкрити меморіальний комплекс під Києвом, його немає. Потім сказали, що відкриють 14 жовтня, його знову немає. Буквально два десятки активістів, частина явно проплачена російська сволота, а частина місцеві, так звані, екологічні активісти, які просто брехуни, та кілька ветеранів цієї війни змогли зупинити цю техніку.

І показати, що ми можемо та здатні це зробити. Оскільки держава залежить від громадян, то вони подумали, що ми, хто підтримує меморіал, недостатньо активні. А ці люди активні, то їхній голос переважив цих зацікавлених. І станом на зараз почнеться зима, сніги, і до весни начебто ніякого меморіалу не буде. 

Але це не просто про час. Це про те, що на руках у батьків, дружин є прах дітей, чоловіків, які вони не ховають, а тримають вдома у баночках. І вони хочуть, аби їхніх рідних поховали разом, аби вони були в строю, а не розсіювати по всій Україні. Тобто, коли ми зупиняємо цей процес, то робимо все, аби пам'ять про цих людей була втрачена вже".

Журналіст додав, що в Україні мав бути пантеон, де б були поховані всі видатні українці всіх часів і народів.

"Пантеон мав бути створений чи оголошений у 1991 році. У часи Ющенка його почали обговорювати. Основна причина того, що цього місця немає — Київ не дав землю. У Києві немає землі для Бандери, Петлюри, Коновальця, Багряного, Мстислава Скрипника та багато інших. Це про те, що українське суспільство не вважає пам'ять про воїнів або ж не воїнів, але героїв пріоритетом. Це просто німий урок всім нам.

Всі, хто про це говорить, розуміє, що просто тикає вату в пустоту. Тому обов'язково треба тиснути на владу, медіа, діячів культури, аби вони займали позицію щодо створення меморіалу. 

Кажуть, що на цьому крадуть гроші... Кажуть, але ви думаєте, що через десять років не вкрадуть, якщо на те пішло? Може, і не вкрадуть, а може, і зараз не вкрадуть.

Знаєте, був такий чоловік Мстислав Скрипник і він побачив, що американсько-українська громада на очах зникає. Були тисячі героїв... І він купив земельну ділянку і створив меморіал. І зараз там 1 300 вояків. Це людина взяла та зробила".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Незабаром бригада "Хартія" стане харківсько-франківською», — Вахтанг Кіпіані під час зустрічі в УКД

Кіпіані, Асєєв та інші. Оголосили номінантів Шевченківської премії 2021 року


24.11.2024 Тетяна Сорока 429
Коментарі ()

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

226
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2642
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1656 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3738
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5535
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1746

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

248

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

252

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

431

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

944
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

507
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

541
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

814
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2023
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

589
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

921
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4987
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

982
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

400 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

647
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

448
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

773