В Івано-Франківську відбулася зустріч "Культура в час війни" із Сергієм Жаданом, до якої доєднався історик, журналіст, військовослужбовець Вахтанг Кіпіані.
Про це з місця події повідомила журналістка Фіртки.
Вахтанг Кіпіані підкреслив, вкрай важливо зберігати пам'ять про загиблих військовослужбовців.
"Є пам'ять сьогодні, завтра, через п'ять, десять років... Крайні дна на зустрічі мене запитують: "1 000 днів війни чи десять років?". Якщо в країні десять років війна, то де Національно військове меморіальне кладовище? Значить, може, війни немає? Якщо вже три роки великої війни, вже сумнівів немає, то де цей комплекс?
Це свідчення того, якими ми з вами є роздвоєними людьми, або як організм, нація. Якщо ми вважаємо, що чин воїнів нинішніх часів потрібно вшановувати, тоді чому ми нічого не робимо?
А коли Україна, іншої в нас немає і не буде, починає будувати цвинтар, то частина суспільства удає, що цього не відбувається, немає комунікації, немає підтримки. Влада міряє рейтинги, щотижня соціологи обдзвонюють та запитують вашу думку про те, що вам подобається, а що ні.
Якщо суспільству байдуже, це не ставиться пріоритетом. Цього року на День Незалежності мали відкрити меморіальний комплекс під Києвом, його немає. Потім сказали, що відкриють 14 жовтня, його знову немає. Буквально два десятки активістів, частина явно проплачена російська сволота, а частина місцеві, так звані, екологічні активісти, які просто брехуни, та кілька ветеранів цієї війни змогли зупинити цю техніку.
І показати, що ми можемо та здатні це зробити. Оскільки держава залежить від громадян, то вони подумали, що ми, хто підтримує меморіал, недостатньо активні. А ці люди активні, то їхній голос переважив цих зацікавлених. І станом на зараз почнеться зима, сніги, і до весни начебто ніякого меморіалу не буде.
Але це не просто про час. Це про те, що на руках у батьків, дружин є прах дітей, чоловіків, які вони не ховають, а тримають вдома у баночках. І вони хочуть, аби їхніх рідних поховали разом, аби вони були в строю, а не розсіювати по всій Україні. Тобто, коли ми зупиняємо цей процес, то робимо все, аби пам'ять про цих людей була втрачена вже".
Журналіст додав, що в Україні мав бути пантеон, де б були поховані всі видатні українці всіх часів і народів.
"Пантеон мав бути створений чи оголошений у 1991 році. У часи Ющенка його почали обговорювати. Основна причина того, що цього місця немає — Київ не дав землю. У Києві немає землі для Бандери, Петлюри, Коновальця, Багряного, Мстислава Скрипника та багато інших. Це про те, що українське суспільство не вважає пам'ять про воїнів або ж не воїнів, але героїв пріоритетом. Це просто німий урок всім нам.
Всі, хто про це говорить, розуміє, що просто тикає вату в пустоту. Тому обов'язково треба тиснути на владу, медіа, діячів культури, аби вони займали позицію щодо створення меморіалу.
Кажуть, що на цьому крадуть гроші... Кажуть, але ви думаєте, що через десять років не вкрадуть, якщо на те пішло? Може, і не вкрадуть, а може, і зараз не вкрадуть.
Знаєте, був такий чоловік Мстислав Скрипник і він побачив, що американсько-українська громада на очах зникає. Були тисячі героїв... І він купив земельну ділянку і створив меморіал. І зараз там 1 300 вояків. Це людина взяла та зробила".
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Незабаром бригада "Хартія" стане харківсько-франківською», — Вахтанг Кіпіані під час зустрічі в УКД