"Якою буде Україна?": в Івано-Франківську відбувся регіональний форум

Україна після відновлення повинна стати кращою, ніж до руйнування. 

Про це повідомила пресслужба Руслана Марцінківа, передає Фіртка.

І роль відбудовника країни має громадянське суспільство. Як згуртувати активних людей, щоби відновити Україну, сьогодні говорили на регіональному форумі за участі голів Івано-Франківська та Чорткова, а також представників громадських платформ та організацій. 

Керівниця платформи «Тепле місто» Росана Тужанська розповідає, зустріч організували для спілкування та обміном досвіду. Щоби обговорити ті виклики, які наразі є перед громадськими організаціями та державою.

І, відповідно, спробувати знайти спільні шляхи вирішення проблем. З початком повномасштабного вторгнення безліч громадських організацій та платформ змінили фокуси та перейшли на співпрацю зовсім інших форматів. Якщо раніше займались соціальними або мистецькими ініціативами, то зараз працюють з мілітарними.

«Безліч організацій зараз перекваліфікувалися і працюють з соціальною тематикою, зокрема і Тепле місто. З початку повномасштабного вторгнення ми почали займатися підтримкою прикарпатських батальйонів на передовій, а також допомогою шелтерам на заході України.

Зараз ми намагаємось відновити деякі інституційні проекти, які були на паузі і продовжувати працювати в тих напрямках, в яких маємо експертизу і можемо робити справжній вплив. Є організації, які займалися мистецтвом або урбаністикою, а зараз займаються відновленням старих будівель і переформатуванням їх під шелтери.

З важливих процесів, що відбуваються в місті наразі є стратегування, це «Стратегія розвитку Івано-Франківська», куди входять різні організації, які разом намагаються напрацювати певний масив даних про місто для того, щоб ми могли рухатися не навмання, а усвідомлено, розуміючи, яке ми місто, який наш бізнес, які акценти треба розставити», - каже керівниця платформи «Тепле місто» Росана Тужанська.

Саме Велика війна в Україні показала, що в нас таки є громадянське суспільство. Коли прийшла біда, вона об’єднала багатьох задля однієї мети. Українці активізувалися і дали опір ворогу, допомагаючи в тилу.

І саме розвинене громадянське суспільство може бути ефективнішим, ніж інші інституції по окремості, впевнений Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

«Громадянське суспільство набагато еластичніше, ніж органи самоврядування чи державної влади. Важлива співпраця між місцевими органами влади і громадськими організаціями. Такі конференції дуже важливі, бо ми можемо бачити, чим ми можемо взаємодоповнювати і навіть давати соціальне замовлення від влади.

Тобто через різні програми підтримки, через різні програми волонтерської підтримки, через програми підтримки ВПО, через інші речі, де ми можемо бути ефективні. Т

ому що громадянське суспільство реагує на ті проблеми, які виникають швидко, реагує ефективно, але з іншого боку органи місцевої влади мають повноваження і відповідно тільки у такій співпраці може бути результат і синергія», - аргументував Руслан Марцінків.

Одним з таких успішних проектів, створених у часі Великої війни спільними зусиллями активістів і влади – прихистки-гуртожитки для ВПО. Місто надало 3 закинутих приміщення, де волонтери, запросивши друзів та знайомих, навели там лад, зробили ремонти, облагородили та дали житло для майже півтисячі переселенців.

Архітекторка Анна Пашинська – ініціаторка таких шелтерів «КО-хати».

З перших днів війни, маючи досвід та хорошу європейську освіту, вирішила свої знання та вміння направити на те, щоби допомогти людям, які втекли від війни або ж втратили свої домівки під час обстрілів. 

«Основною проблемою було мати житло в безпеці. І ми зрозуміли, щоб ми не втратили всю країну, нам треба різко закумулюватися десь, де є безпека. Це і про людей, і про дітей, про бізнеси, це про університети.

Тобто будь-що, що переїжджає, воно хоче десь жити, крім того, що працювати. Ми скликали толоку, ми зразу почали самі працювати інструментами. І просто взялися за це, скликали знайомих, почали щось самі майструвати, ремонтувати. Чи ти музикант, чи архітектор, чи будь-хто. Ти був штукатуром – супер, у тебе івент-агенція - клас.

В загальному це було понад 200 людей, які приєдналися як волонтери. Перший наш проект гуртожитку відбувся суто на хвилі волонтерства», - розповідає співзасновниця урбаністичної лабораторії «Metalab» Анна Пашинська.

Перша частина форуму – це дискусійні панелі та презентації. Керівник ГО «Агенція відновлення та розвитку» Олександр Солонтай каже, працювати є над чим.

Адже якщо раніше громадські організації асоціювались як моніторингові або контролюючі ініціативи, то зараз - зовсім нові виклики. Щоби відновити Україну, необхідно над цим працювати. І це лягає на плечі, власне, громадянському суспільству. 

«Коли ми чуємо слово «громадські організації», з чим ми, в першу чергу, їх асоціюємо? З тим, що вони контролюють, моніторять, що вони уникають якихось порушень. А як би мали асоціюватися громадські організації?

Що об’єднання громадян, які мають свої центри в різних сферах, галузях та ділянках, які закривають соціальні потреби: економічні потреби, і взагалі є частиною економічного розвитку.

Коли ми говоримо про «відновлювати Україну» - це не тільки про голос громадянського суспільства, що роблять органи влади, що робить місцеве самоврядування, а ми говоримо про те, а що роблять самі громадські діячі, що робить саме громадянське суспільство, наскільки потужні громадські організації збудовані самими громадянами, і які сфери послуги і компетенції ці організації закрили, які напрямки роботи вони на себе взяли», - розповідає керівник ГО «Агенція відновлення та розвитку» Олександр Солонтай

Міцне громадянське суспільство перемогти неможливо – впевнений відомий громадський діяч Валерій Пекар. Таке суспільство, за його словами, реагує на виклики моментально і неконтрольовано. Що кардинально вирізняє нас від нашого ворога.

Це приклад, коли вертикально російське суспільство, де держава є єдина цінність, а людина - ніщо, зустрілося з українським, мережевим, горизонтальним суспільством вільних людей. 

«Це ознака зрілості українського суспільства, це ознака його переходу до сучасності, до модерну. На таких суспільствах ґрунтується політична нація і сучасна модерна держава. Що з цим не так? – Тільки те, що таке громадянське суспільство все-таки на сьогоднішній день є активною меншістю українського суспільства.

Пасивна більшість поки що не така. Активна меншість визначає напрямок політичного розвитку України, пасивна більшість визначає темп і швидкість цього розвитку. І це означає, що людям активним сьогодні треба бути кожному з нас. І кожен із нас сьогодні має взяти за ручку одну людину з пасивної більшості і перевести її на сторону світла, залучити до різних форм громадянської активності.

Сьогодні для цього війна створила більше можливостей, ніж ми цього бажали би. Тоді створиться критична маса людей, які прагнуть змін, а Україна зміниться протягом кількох років, якщо ми зможемо це зробити» - впевнений викладач Києво-Могилянської та Львівської бізнес-шкіл Валерій Пекар.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Переоцінка цінностей в час війни": в Івано-Франківську пройде благодійний книжковий форум


22.04.2023 Іван Муканик 791
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

3530
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

469
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14602 28
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1707
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

978
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6380

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

755

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1571

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1364

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1250
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

611
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

757
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1666
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

689
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

983
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6036
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14234
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

359
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

661
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

576
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

893 2