Якими проблемами живе Городенківщина, її "столиця" та села

Жителі Городенківщини люблять називати свій район мальовничим куточком Прикарпаття. Дністер, житні поля та старовинні замки, звичайно, цей епітет підтверджують.

Однак варто зазначити, що в районі дійсно є низка системних проблем, без вирішення яких рухатися вперед буде дуже важко.

Одна з найбільших проблем – це низька демографічна ситуація. Населення району невпинно зменшується через природні та міграційні причини. За 2018 рік воно скоротилося на 626 осіб, з них 352 особи померло і ще 274 виїхало. Крім цього впродовж 2018 року в районі зареєстровано 362 новонароджених та 714 померлих.

Також не надто втішна ситуація із зайнятістю населення. Згідно з даними статистики, до районної служби зайнятості протягом року звернулося майже 3000 мешканців району. Це при тому, що вакансій було тільки 35, тобто станом на початок поточного року на кожне вільне робоче місце в середньому претендувало 15 осіб.

Городенківський район – сільськогосподарський. Однак представники цієї бюджетоформуючої галузі тут стикнулись із великими проблемами. Справа в тому, що торік вони зібрали рекордний урожай зернових, однак гостро постала проблема його реалізації.

Продати свою продукцію можна, маючи доступ до морських портів. Доставити пшеницю чи ріпак у Чорноморськ чи Порт Південний можна тільки залізницею, адже автомобільні перевезення – дуже дорогі. Тут і криється проблема: «Укрзалізниця» виділяє для станції «Городенка» дуже мало вагонів, яких недостатньо для транспортування всієї наявної продукції. Відповідно, городенківські аграрії, маючи продукцію на складі, несуть величезні матеріальні збитки.

Це загальні проблеми, які стоять перед районом. Однак місто Городенка та й кожне село краю мають свої проблеми і свої болі, які також потрібно негайно вирішувати. Ми поспілкувалися з деякими головами громад, які розповіли, що найбільше їх болить.

Любомир Музичка, в. о. Городенки, каже, що місто маленьке, і бюджет дуже "куций". Є проблеми з мережами водопостачання – їм по 40 – 50 років, тому дуже часто виникають аварії. Окрім того, бувають проблеми з очисними спорудами. Серед інших труднощів – комунікації, комунальний сектор, а також вивіз твердих побутових відходів. Спільними зусиллями ми намагаємось долати ці проблеми, але дається важко, бо коштів бракує, каже пан Музичка.

"Добре, що нам допомагають меценати, – продовжує виконувач обов’язків міського голови, – цього року благодійний фонд "Покуття" комп’ютеризував навчальні заклади нашого міста. Комп’ютеризація надзвичайно потрібна, бо прогрес іде вперед. Без комп’ютера важко уявити сучасне життя".

Для більшості сіл району найгострішою проблемою є дороги. Це підтверджують усі голови сільських рад, з якими вдалося поспілкуватися. Василь Кабан, голова Серафинців, каже, що через село є дорога на Заліщики. Це дорога державного значення, тому з місцевого бюджету кошти на її ремонт виділяти не можна, каже пан Кабан. Потрібне втручання держави і кошти з державного бюджету.

"Я знаю, що багатьом населеним пунктам у таких ситуаціях допомагає Андрій Іванчук. Якщо б він долучився і до розв’язання нашої проблеми, мешканці нашої сільської ради були б дуже вдячні", – каже пан голова.

Чернятин – одне з найбільших сіл району. Сільський голова Роман Барик каже, що проблеми вони звикли вирішувати своїми силами. "Кожного року ми стараємось щось зробити у селі, – каже пан Роман, – звичайно, мова не йде про якісь глобальні речі, адже для цього потрібні великі кошти. Якщо брати найголовніші проблеми нашої сільської ради, то на першому місці, звичайно, дороги".

"Цього тижня, – продовжує Роман Барик, – мав змогу бути на зустрічі з Андрієм Іванчуком. Цікаво було б з ним зустрітися особисто й обговорити конкретно проблеми нашого села. В нас, наприклад, є сильна футбольна команда, яка планує брати участь в обласній першості. Для цього потрібен стадіон, допомога в його реконструкції була б дуже доречною".

Ще однією проблемою Чернятина, за словами його голови, є необхідність заміни системи опалення дитячого садочка. Це дороговартісний проект, в межах 750 тис. грн, своїми силами реалізувати ми його не зможемо, сказав пан Барик.

Проблеми із закладами освіти є й у Поточищі. Сільський голова Володимир Бойчук каже, що і в школі, і в дитячому садочку нагально потрібно перекрити дах. "В садочку, до того ж, потрібно замінити вікна. З цими проханнями будемо звертатися до Андрія Іванчука. На Коломийщині він показав, як можна працювати – комп’ютеризація, дороги, медицина. Переконаний, що така людина заслуговує на підтримку", – вважає голова Поточищенської сільської ради.

Цілий спектр проблем існує і в Далешівській сільській раді. «До нашої сільської ради належать 4 села, – розповідає Петро Малик, сільський голова. – У Репужинцях, наприклад, потрібно зробити капітальний ремонт ФАПу, він зараз в аварійному стані. Схожа ситуація і з клубом – дах вже перекритий, каже голова, однак залишились внутрішні роботи. Перекрити дах також потрібно і в дитячому садочку.

Клуб – проблема також і у Далешевому. Тут, як і у Репужинцях, потрібно замінити дах і вікна. "Ми неодноразово, – каже Петро Малик, – зверталися і до Верховної Ради, і до обласної, тепер також звернулись і до благодійного фонду "Покуття". В Коломиї цей фонд працює давно, тепер допомагає і на Городенківщині, тож у нас є надія на допомогу".

З великими проблемами стикається і Городницька сільська рада. Окрім суто комунальних проблем, місцевих мешканців турбує загроза побудови гідроелектростанції на Дністрі. "Ми давно з цим воюємо, – розповідає сільський голова Дмитро Коломийчук, – адже побудова ГЕС стане для нас катастрофою. Це буде стояча вода, що унеможливить розвиток туризму у Дністровському каньйоні, з якого ми живемо".

Ще однією проблемою, пов’язаною з Дністром, за словами пана Коломийчука, є те, що цього року вода розмила дорогу. Негайного ремонту потребують як мінімум 800 метрів місцевої дороги.

"Проблем багато, – каже Дмитро Коломийчук, – частково вирішуємо їх своїми силами, частково шукаємо зовнішньої допомоги. Найближчим часом разом з активом села готуємо зустріч з Андрієм Іванчуком, хочемо з такою людиною співпрацювати".

Дорога, а точніше її відсутність є головною проблемою і для Копачинецької сільської ради. Голова Марія Кость каже, що у селі є цікава туристична принада – равликова ферма. Подивитися на неї приїжджають доволі багато туристів. Коли діляться враженнями, то кажуть позитивні від ферми і негативні від дороги. Саме тому, це і є нагальною проблемою, – каже пані Марія. Крім цього, продовжує жінка, коли зробимо дорогу, збільшиться і кількість туристів, а це збільшення доходів для села.

Крім дороги, необхідно провести і ремонт на могилі воїнів УПА. Коштів для цього не вистачає, а зробити це вкрай необхідно – каже Марія Кость.

Бідкається через незадовільний стан дороги і Теодор Оробець, сільський голова Чортівця. Протяжність дороги, яку потрібно відремонтувати, не надто велика, але самотужки село зробити це не може. Мусимо шукати допомоги для цього, каже пан голова.

Ще одним проблемним місцем села є школа. Точніше дах, який у незадовільному стані і протікає. Загальна площа, яку необхідно перекрити, – 300 квадратних метрів, – каже пан Оробець.

Загалом в кожного міста і села – свої проблеми і турботи. Всі голови кажуть: своїми силами роблять, що можуть. Однак в нас у державі така ситуація, що без зовнішньої допомоги, без фінансування із державного чи обласного бюджету ефективно господарювати вкрай важко, якщо не неможливо. Тому усі зацікавлені у тому, щоб Городенківщину у парламенті представляв депутат, якому було б під силу у Києві відстоювати інтереси міст та сіл району.


Роман Барик, сільський голова Чернятина:

– Я мав змогу бути на зустрічі з Андрієм Іванчуком. Цікаво було б з ним зустрітися особисто й обговорити конкретно проблеми нашого села. В нас, наприклад, є сильна футбольна команда, яка планує брати участь в обласній першості. Для цього потрібен стадіон, допомога в його реконструкції була б дуже доречною.

 Володимир Бойчук, сільський голова Поточища:

– І в школі, і в дитячому садочку нагально потрібно перекрити дах. В садочку, до того ж, потрібно замінити вікна. З цими проханнями будемо звертатися до Андрія Іванчука. На Коломийщині він показав, як можна працювати – комп’ютеризація, дороги, медицина. Переконаний, що така людина заслуговує на підтримку. 

Любомир Музичка, виконуючий обов’язки міського голови Городенки: 

– Добре, що нам допомагають меценати,  цього року благодійний фонд "Покуття" комп’ютеризував навчальні заклади нашого міста. Комп’ютеризація надзвичайно потрібна, бо прогрес іде вперед. Без комп’ютера важко уявити сучасне життя.

 Петро Малик, сільський голова Далешівської сільської ради:

– Потрібно замінити дах і вікна. Ми неодноразово зверталися і до Верховної Ради, і до обласної, тепер також звернулись і до благодійного фонду "Покуття". В Коломиї цей фонд працює давно, тепер допомагає і на Городенківщині, тож у нас є надія на допомогу.

 Дмитро КОЛОМИЙЧУК, сільський голова Городниці:

Місцевих мешканців турбує загроза побудови гідроелектростанції на Дністрі. Ми давно з цим воюємо, адже побудова ГЕС стане для нас катастрофою. Це буде стояча вода, що унеможливить розвиток туризму у Дністровському каньйоні, з якого ми живемо. Ще однією проблемою, пов’язаною з Дністром, є те, що цього року вода розмила дорогу. Проблем багато, частково вирішуємо їх своїми силами, частково шукаємо зовнішньої допомоги. Найближчим часом разом з активом села готуємо зустріч з Андрієм Іванчуком, хочемо з такою людиною співпрацювати. 

Василь Кабан, голова Серафинців:

– Я знаю, що багатьом населеним пунктам у таких ситуаціях допомагає Андрій Іванчук. Якщо б він долучився і до розв’язання нашої проблеми, мешканці нашої сільської ради були б дуже вдячні.

 Марія КОСТЬ, сільська голова Копачинців:

– У селі є цікава туристична принада – равликова ферма. Подивитися на неї приїжджають доволі багато туристів. Коли діляться враженнями, то вони – позитивні від ферми і негативні – від дороги. Саме тому, це і є нагальною проблемою. Крім цього, коли зробимо дорогу, збільшиться і кількість туристів, а це збільшення доходів для села.

 Теодор Оробець, сільський голова Чортівця.

– Протяжність дороги, яку потрібно відремонтувати, не надто велика, але самотужки село зробити це не може. Мусимо шукати допомоги для цього. Ще одним проблемним місцем села є школа. Точніше дах, який у незадовільному стані і протікає. Загальна площа, яку необхідно перекрити, – 300 квадратних метрів.


10.07.2019 1207
Коментарі ()

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

254
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3571
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1326
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1227
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2457
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3868

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

252

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1087

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

937

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

883
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

184
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10560
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

193
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

505
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5567
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1286
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

681
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

500 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

932
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

817
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

869