З повагою ставлюсь до Соціологічної групи «Рейтинг». Завжди уважно ставлюсь до результатів їх досліджень. Однак днями дещо в моєму сприйнятті трансформувалось.
9 грудня на веб-сайті структури опублікували результати опитування Соціологічної групи «Рейтинг» з ініціативи Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту. Це щорічне соцдослідження надає аналіз ставлення громадян до органів місцевого самоврядування та надання комунальних послуг.
Опитування проводилось у 24 обласних центрах України, що не перебувають під контролем російських чи проросійських сил, включаючи Маріуполь та Сєвєродонецьк на Донбасі.
Проведено на основі вибірки, яка включала 19200 респондентів. В рамках опитування соціологи визначали електоральні настрої з поміж інших мешканців великих міст, зокрема, іванофранківців.
Цікаво, що ініціатори дослідження задекларували похибку для кожного міста, яка не перевищує ±3,5%.
Згідно з даним дослідженням, на запитання : «Якби місцеві вибори відбулися наступної неділі, а виборчий список виглядав так, за яку партію Ви би проголосували», іванофранківці здійснили б волевиявлення наступним чином: Слуга народу - 25% , ВО «Свобода» - 19 %, Європейська Солідарність – 8%, Голос – 7%, Батьківщина – 4%, Самопоміч – 1%, Сила і честь – 1%, Українська стратегія -1%. Ще 30 % не визначилися з вибором.
Все б нічого, якби за шість днів то того, «Рейтинг» не представив результат іншого соціологічного дослідження «Суспільно-політичні настрої жителів Івано-Франківська», підсумки якого різко протилежні.
Тут маємо кілька параметрів вибору, однак попри це, дані у всіх них кардинально інші, ніж в поданому вище.
Наприклад, якщо взяти середній параметр, тобто «серед тих, хто має намір голосувати», ситуація наступна: ВО «Свобода» - 38,3 %, Слуга народу – 16,4 %, Європейська Солідарність – 6,3 %, Голос – 5,3 %, Батьківщина – 4,1 %.
Чому це важливо.
Якщо вірити першому дослідженню, то в Івано-Франківську міську раду зараз проходять Слуга народу, ВО «Свобода», ЄС та Голос. Це варіант, коли більшість в раді може бути сформована без ВО «Свобода», наприклад, в тому випадку, коли після виборів об’єднаються Слуга народу та Голос.
Для того, щоб створити більшість, «свободівцям» (19%) тут потрібні ЄС та Голос вкупі (8% +7%). Але навіть в такому випадку отримуємо дуже потужну опозицію, репрезентовану Слугою народу.
В те, що Свобода об’єднається зі «слугами», утворивши мегакоаліцію, чомусь значно менше віриться, бо тут потрібно всі посади в міськраді та виконкомі ділити фактично навпіл.
Проте згідно з другим дослідженням, ВО «Свобода» почуває себе значно впевненіше з 38% підтримки містян та знову може диктувати власні умови в міській раді. Навіть об’єднавшись втрьох Слузі народу, Європейській Солідарності та Голосу буде важко протидіяти «свободівцям».
Як бачимо, хоч часові рамки між дослідженнями тільки 1,5 місяців і проводила їх одна соціологічна структура, результати дуже різняться. Наприклад, у випадку з ВО «Свобода» різниця складає аж 19%, Слугою народу – 9%. На інших партіях менш помітно, бо відсотки нижчі.
Звичайно, за такий короткий час, мешканці міста не змогли б настільки контрастно змінити власні електоральні вподобання.
Висновок наступний. Ми не можемо знати реальний рейтинг партій у місті, виходячи з проаналізованих даних, поданих впливовим соціологічним центром. Відтак зараз дуже важко прогнозувати розклад партійних сил у майбутній міській раді.
Тож навіщо нам така соціологія? Коли ж нарешті в Івано-Франківську з’являться правдиві соціології, чи з’являться взагалі. Хто робитиме ці заміри?
Хочеться все ж, щоб це були не риторичні запитання, тим паче, враховуючи наближення місцевих виборів.