Який реальний партійний рейтинг в Івано-Франківську

З повагою ставлюсь до Соціологічної групи «Рейтинг». Завжди уважно ставлюсь до результатів їх досліджень. Однак днями дещо в моєму сприйнятті трансформувалось.

9 грудня на веб-сайті структури опублікували результати опитування Соціологічної групи «Рейтинг» з ініціативи Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту. Це щорічне соцдослідження надає аналіз ставлення громадян до органів місцевого самоврядування та надання комунальних послуг.

Опитування проводилось у 24 обласних центрах України, що не перебувають під контролем російських чи проросійських сил, включаючи Маріуполь та Сєвєродонецьк на Донбасі.

Проведено на основі вибірки, яка включала 19200 респондентів. В рамках опитування соціологи визначали електоральні настрої з поміж інших мешканців великих міст, зокрема, іванофранківців.

Цікаво, що ініціатори дослідження задекларували похибку для кожного міста, яка не перевищує ±3,5%.

Згідно з даним дослідженням, на запитання : «Якби місцеві вибори відбулися наступної неділі, а виборчий список виглядав так, за яку партію Ви би проголосували», іванофранківці здійснили б волевиявлення наступним чином: Слуга народу - 25% , ВО «Свобода» - 19 %, Європейська Солідарність – 8%, Голос – 7%, Батьківщина – 4%, Самопоміч – 1%, Сила і честь – 1%, Українська стратегія -1%. Ще 30 % не визначилися з вибором.

Все б нічого, якби за шість днів то того, «Рейтинг» не представив результат іншого соціологічного дослідження «Суспільно-політичні настрої жителів Івано-Франківська», підсумки якого різко протилежні.

Тут маємо кілька параметрів вибору, однак попри це, дані у всіх них кардинально інші, ніж в поданому вище.

Наприклад, якщо взяти середній параметр, тобто «серед тих, хто має намір голосувати»,  ситуація наступна: ВО «Свобода» - 38,3 %, Слуга народу – 16,4 %, Європейська Солідарність – 6,3 %, Голос – 5,3 %, Батьківщина – 4,1 %.

Чому це важливо.

Якщо вірити першому дослідженню, то в Івано-Франківську  міську раду зараз проходять Слуга народу, ВО «Свобода», ЄС та Голос. Це варіант, коли більшість в раді може бути сформована без ВО «Свобода», наприклад,  в тому випадку, коли після виборів обєднаються Слуга народу та Голос.

Для того, щоб створити більшість, «свободівцям» (19%) тут потрібні ЄС та Голос вкупі (8% +7%). Але навіть в такому випадку отримуємо дуже потужну опозицію, репрезентовану Слугою народу.  

В те, що Свобода об’єднається зі «слугами», утворивши мегакоаліцію,  чомусь значно менше віриться, бо тут потрібно всі посади в міськраді та виконкомі ділити фактично навпіл.

Проте згідно з другим дослідженням,  ВО «Свобода» почуває себе значно впевненіше з 38% підтримки містян та знову може диктувати власні умови в міській раді. Навіть об’єднавшись втрьох Слузі народу, Європейській Солідарності та Голосу буде важко протидіяти «свободівцям».

Як бачимо, хоч часові рамки між дослідженнями тільки 1,5 місяців і проводила їх одна соціологічна структура, результати дуже різняться. Наприклад, у випадку з ВО «Свобода»  різниця складає аж 19%, Слугою народу – 9%. На інших партіях менш помітно, бо відсотки нижчі.

Звичайно, за такий короткий час, мешканці міста не змогли б настільки контрастно змінити власні електоральні вподобання.

Висновок наступний. Ми не можемо знати реальний рейтинг партій у місті, виходячи з проаналізованих даних, поданих впливовим соціологічним центром. Відтак зараз дуже важко прогнозувати розклад партійних сил у майбутній міській раді.

Тож навіщо нам така соціологія? Коли ж нарешті в Івано-Франківську з’являться правдиві соціології, чи з’являться взагалі. Хто робитиме ці заміри?

Хочеться все ж, щоб це були не риторичні запитання, тим паче, враховуючи наближення місцевих виборів.


17.12.2019 Кедик Василь 29049
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

776
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699