Як житиме Івано-Франківська ОТГ з нового року

Наприкінці минулого року в Івано-Франківську створили об’єднану територіальну громаду. До її складу увійшли 5 сіл та місто. Ще декілька сіл заявили про бажання приєднатися.

Які ж переваги надало об’єднання для мешканців новоствореної громади і що змінилося з 1 січня? Про це у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо розповіли експерти Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.


Зокрема, за словами регіонального консультанта з юридичних питань проєкту ПУЛЬС, який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID Андрія Деркача, в кращу сторону змінилося життя мешканців тих сіл, які увійшли до складу громади.

«Основну управлінську діяльність на цих територіях здійснює голова міста і міська рада. Хоча в кожному населеному пункті, збережена посада старости і він є членом виконкому міської ради.

На сьогодні адміністративні послуги громади отримують вже не в Тисмениці, а в обласному центрі. Також триває процес формування в цих населених пунктах, віддалених робочих місць адміністраторів ЦНАПу. Тобто, найближчим часом будуть працювати офіси, які надаватимуть весь спектр послуг, як в обласному центрі», - пояснює експерт.

Втім, є й певні незручності пов’язані з процесом передачі даних з Тисменицького району до міської громади. Зокрема, мешканці сіл стикаються з тим, що начебто вони вже в міській ОТГ, але за потрібними довідками ще змушені їздити в район.

Як пояснив Андрій Деркач це пов’язано з тим, що є різниця між календарним роком і процесом передачі даних. Тобто надання послуг після приєднання є чисто функціональним питанням.

«Від об’єднаної громади йде запит в Тисменицю з метою передачі справ. Це величезна кількість документації, тож потрібен час. Зараз також дуже актуальною є проблема щодо соціальних послуг. Адже соціальні послуги прив’язані до районного поділу і навіть входження громади до складу міста не дає можливості децентралізувати  їх надання. Втім, це вже питання законодавства, а не того що міська рада не хоче їх на себе брати.

Тож потрібно трішки почекати, щоб ВР внесла зміни до закону. Законопроєкт щодо формування соціальних послуг вже готовий. Тож чекаємо на його ухвалення», - підсумував Деркач. 

Водночас виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук наголошує, що і місто і села  отримали від об’єднання багато фінансових переваг.

Адже, за його словами, процес децентралізації передбачає приєднання навколишніх сіл до міста обласного значення з акумулюванням тих ресурсів, які є на території приєднаних населених пунктів. Зокрема, можна виокремити два великі ресурси: людський і фінансовий.

«Людський ресурс дозволяє сьогодні говорити про перепідготовку кадрів, наповнення тієї чи іншої структури для надання якісних послуг в селах. Другий ресурс – фінансовий. Йдеться про фінансові показники, кошти які сьогодні передбачаються на населені пункти. Вони формуються одним бюджетом міста в складі населених пунктів, які приєдналися», - каже Стефанчук.

Як пояснює експерт, тут можна виокремити дві важливі цифри. Внаслідок приєднання до Івано-Франківська п’яти населених пунктів, громада отримала додатково до бюджету 12 мільйонів гривень з тих територій і населених пунктів, які приєдналися.

Йдеться про податок на доходи фізичних осіб – 3 млн., акцизи - 4,5 млн. та місцеві податки і збори - 4,5 млн. Більша частина цих коштів піде на розвиток приєднаних територій, надання на них якісних послуг.

Серед позитивів варто також виділити, що відтепер Івано-Франківськ не передаватиме державі 6 мільйонів реверсної дотації. Це дозволить громаді акумулювати ці кошти на розвиток інфраструктурних об’єктів або вкласти їх у важливі для жителів міста і сіл напрямки.

«Окрім фінансових можна виділити і природні ресурси, які є на території приєднаних населених пунктів. Згідно концепції децентралізації, земля сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту буде в підпорядкуванні ОТГ.

Громади населених пунктів, які приєдналися, самі вирішують напрямок розвитку своїх сіл у складі міста. Тобто, будь-яке рішення щодо фінансових чи природніх ресурсів не буде виноситись на сесію міської ради без погодження сесій сільрад.

Оскільки сьогодні немає представництва приєднаних населених пунктів у депутатському корпусі міської ради, щоб впливати на процес щодо розвитку територій, була прописана ця норма. Важливим моментом щодо впливу на розподіл фінансових ресурсів є те, що голови сільрад (старости )входять у виконком і мають право голосу», - пояснює експерт.

Всі наступні громади, які приєднаються добровільно до 1 лютого, за словами Юрія Стефанчука, можуть принести в бюджет міської громади додаткові гроші. Адже відповідно до норм бюджетного законодавства такі громади ще можуть потрапити в розподіл коштів державного бюджету на території, які додатково приєдналися.

«В бюджетному законодавстві прописано, що Кабмін до 1 лютого має подати до ВР перелік тих громад де пройшли вибори, або населені пункти, які приєдналися до міст обласного значення з подальшим розподілом коштів. Тобто є можливість отримати додатковий ресурс для тих громад, які приєднаються.

Окрім того, Івано-Франківська ОТГ вже зможе претендувати на кошти інфраструктурної субвенції для розвитку приєднаних сільських територій: будинків культури, дитсадків та іншого», -  роз’яснює виконавчий директор регіонального відділення АМУ.

На завершення Юрій Стефанчук наголошує, що громади, які не приєднаються добровільно, все одно підуть на місцеві вибори у складі об’єднаної територіальної громади з центром в Івано-Франківську. Втім, добровільне об’єднання все ж дає більше переваг.

Нагадаємо, до Івано-Франківська планують приєднати 21 село.


Читайте також:

Івано-Франківська ОТГ розпочала процедуру приєднання ще шести сільських рад

На Івано-Франківщині утворено 39 об’єднаних територіальних громад

Утворено Івано-Франківську міську ОТГ

До Івано-Франківської ОТГ приєднається ще одне село


18.01.2020 1353
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

268
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13506 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1526
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

839
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6057
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1693

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

612

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1437

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1248

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1145
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

496
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

631
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1543
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

576
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

854
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5897
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13481
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

206
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

512
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

456
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

765 2