Як житиме Івано-Франківська ОТГ з нового року

Наприкінці минулого року в Івано-Франківську створили об’єднану територіальну громаду. До її складу увійшли 5 сіл та місто. Ще декілька сіл заявили про бажання приєднатися.

Які ж переваги надало об’єднання для мешканців новоствореної громади і що змінилося з 1 січня? Про це у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо розповіли експерти Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.


Зокрема, за словами регіонального консультанта з юридичних питань проєкту ПУЛЬС, який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID Андрія Деркача, в кращу сторону змінилося життя мешканців тих сіл, які увійшли до складу громади.

«Основну управлінську діяльність на цих територіях здійснює голова міста і міська рада. Хоча в кожному населеному пункті, збережена посада старости і він є членом виконкому міської ради.

На сьогодні адміністративні послуги громади отримують вже не в Тисмениці, а в обласному центрі. Також триває процес формування в цих населених пунктах, віддалених робочих місць адміністраторів ЦНАПу. Тобто, найближчим часом будуть працювати офіси, які надаватимуть весь спектр послуг, як в обласному центрі», - пояснює експерт.

Втім, є й певні незручності пов’язані з процесом передачі даних з Тисменицького району до міської громади. Зокрема, мешканці сіл стикаються з тим, що начебто вони вже в міській ОТГ, але за потрібними довідками ще змушені їздити в район.

Як пояснив Андрій Деркач це пов’язано з тим, що є різниця між календарним роком і процесом передачі даних. Тобто надання послуг після приєднання є чисто функціональним питанням.

«Від об’єднаної громади йде запит в Тисменицю з метою передачі справ. Це величезна кількість документації, тож потрібен час. Зараз також дуже актуальною є проблема щодо соціальних послуг. Адже соціальні послуги прив’язані до районного поділу і навіть входження громади до складу міста не дає можливості децентралізувати  їх надання. Втім, це вже питання законодавства, а не того що міська рада не хоче їх на себе брати.

Тож потрібно трішки почекати, щоб ВР внесла зміни до закону. Законопроєкт щодо формування соціальних послуг вже готовий. Тож чекаємо на його ухвалення», - підсумував Деркач. 

Водночас виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук наголошує, що і місто і села  отримали від об’єднання багато фінансових переваг.

Адже, за його словами, процес децентралізації передбачає приєднання навколишніх сіл до міста обласного значення з акумулюванням тих ресурсів, які є на території приєднаних населених пунктів. Зокрема, можна виокремити два великі ресурси: людський і фінансовий.

«Людський ресурс дозволяє сьогодні говорити про перепідготовку кадрів, наповнення тієї чи іншої структури для надання якісних послуг в селах. Другий ресурс – фінансовий. Йдеться про фінансові показники, кошти які сьогодні передбачаються на населені пункти. Вони формуються одним бюджетом міста в складі населених пунктів, які приєдналися», - каже Стефанчук.

Як пояснює експерт, тут можна виокремити дві важливі цифри. Внаслідок приєднання до Івано-Франківська п’яти населених пунктів, громада отримала додатково до бюджету 12 мільйонів гривень з тих територій і населених пунктів, які приєдналися.

Йдеться про податок на доходи фізичних осіб – 3 млн., акцизи - 4,5 млн. та місцеві податки і збори - 4,5 млн. Більша частина цих коштів піде на розвиток приєднаних територій, надання на них якісних послуг.

Серед позитивів варто також виділити, що відтепер Івано-Франківськ не передаватиме державі 6 мільйонів реверсної дотації. Це дозволить громаді акумулювати ці кошти на розвиток інфраструктурних об’єктів або вкласти їх у важливі для жителів міста і сіл напрямки.

«Окрім фінансових можна виділити і природні ресурси, які є на території приєднаних населених пунктів. Згідно концепції децентралізації, земля сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту буде в підпорядкуванні ОТГ.

Громади населених пунктів, які приєдналися, самі вирішують напрямок розвитку своїх сіл у складі міста. Тобто, будь-яке рішення щодо фінансових чи природніх ресурсів не буде виноситись на сесію міської ради без погодження сесій сільрад.

Оскільки сьогодні немає представництва приєднаних населених пунктів у депутатському корпусі міської ради, щоб впливати на процес щодо розвитку територій, була прописана ця норма. Важливим моментом щодо впливу на розподіл фінансових ресурсів є те, що голови сільрад (старости )входять у виконком і мають право голосу», - пояснює експерт.

Всі наступні громади, які приєднаються добровільно до 1 лютого, за словами Юрія Стефанчука, можуть принести в бюджет міської громади додаткові гроші. Адже відповідно до норм бюджетного законодавства такі громади ще можуть потрапити в розподіл коштів державного бюджету на території, які додатково приєдналися.

«В бюджетному законодавстві прописано, що Кабмін до 1 лютого має подати до ВР перелік тих громад де пройшли вибори, або населені пункти, які приєдналися до міст обласного значення з подальшим розподілом коштів. Тобто є можливість отримати додатковий ресурс для тих громад, які приєднаються.

Окрім того, Івано-Франківська ОТГ вже зможе претендувати на кошти інфраструктурної субвенції для розвитку приєднаних сільських територій: будинків культури, дитсадків та іншого», -  роз’яснює виконавчий директор регіонального відділення АМУ.

На завершення Юрій Стефанчук наголошує, що громади, які не приєднаються добровільно, все одно підуть на місцеві вибори у складі об’єднаної територіальної громади з центром в Івано-Франківську. Втім, добровільне об’єднання все ж дає більше переваг.

Нагадаємо, до Івано-Франківська планують приєднати 21 село.


Читайте також:

Івано-Франківська ОТГ розпочала процедуру приєднання ще шести сільських рад

На Івано-Франківщині утворено 39 об’єднаних територіальних громад

Утворено Івано-Франківську міську ОТГ

До Івано-Франківської ОТГ приєднається ще одне село


18.01.2020 1386
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2350
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19305
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1733
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1208 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2257
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3848

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

94

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1984

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

682

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1297
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

371
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

896
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24392
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

620
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

606
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

741
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1635
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8037
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

454
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

767
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2039 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

728