На Івано-Франківщині продовжуються мобілізаційні заходи. Востаннє строк дії воєнного стану та мобілізації продовжили до 9 травня 2025 року.
Фіртка розповідає, що варто знати прикарпатцям про мобілізацію у лютому.
Так, у лютому можуть призвати до війська наступні категорії:
-
придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;
-
придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;
-
виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.
Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.
- студентів;
- викладачів та науковців,
- деякі категорії за професійною діяльністю;
- за визначеними сімейними обставинами;
- з визначеними хворобами;
- заброньованих працівників.
Електронні направлення на ВЛК
Вже з 31 січня 2025 року громадяни України зможуть створювати направлення на ВЛК у «Резерв+».
"Не потрібно буде відстоювати черги біля ТЦК, щоб отримати відповідний документ.
Направлення на ВЛК можна буде згенерувати за допомогою Єдиного державного реєстру призовників і отримати через застосунок Резерв+", — пояснив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
За його словами, передусім опція буде доступною для тих, хто самостійно бажає пройти військово-лікарську комісію.
Людям, які отримали повістку, також достатньо подати електронний запит на формування направлення, щоб не втрачати час на відвідування ТЦК.
Як виявляють тих, хто не оновив дані
Значна частина прикарпатців оновила свої військово-облікові дані.
Утім, як розповів тимчасовий виконувач обов'язків заступника начальника Івано-Франківського обласного ТЦК Андрій Мороз, є така ж велика кількість тих, хто свої дані не оновив.
"Громадяни, які не оновили дані, перебувають у розшуку поліції. Наші співробітники кожного дня їх виявляють під час заходів з оповіщення та передають Нацполіції", — додав Мороз.
Водночас, продовжує підполковник, ті хто немає військово-облікових документів теж є порушниками військового обліку. Є також категорія громадян, які мають право на відстрочку від служби, але з якихось причин не оновили дані.
"Ті, хто має військово-облікові документи невстановленого зразка також порушники. Таких людей є багато. Всі вони перебувають у розшуку і щоденно їх виявляють працівники ТЦК та СП. Ми передаємо їх представникам поліції, їх притягують до адмінвідповідальності.
Далі ми здійснюємо всі заходи щодо того, аби актуалізувати всі дані особи, і якщо вона підлягає призову та мобілізації, то автоматично проходить військово-лікарську комісію.
Якщо стан здоров’я людини дозволяє їй проходити військову службу, і вона немає права на відстрочку, то для неї відразу визначається навчальний центр і в подальшому підрозділ, де вона нестиме службу".
Як ТЦК проводять перевірки ведення військового обліку на підприємствах Івано-Франківщини
"У разі виявлення порушень правил військового обліку, посадових осіб притягують до адміністративної відповідальності. Є вже ряд підприємств в області, які оштрафували", — каже Мороз.
За словами Андрія Мороза, підприємства, установи та організації перевіряють постійно. Так, зокрема, є планові та позапланові перевірки.
"У разі потреби, ми виносимо на Раду оборони області перелік підприємств, на яких, на нашу думку, потрібно зробити непланову перевірку", — додав підполковник.
Зазначимо, підприємства, які не виконують вимоги ТЦК, зможуть отримати штраф до 59,5 тисячі гривень.
Як свідчить судова практика, наразі керівників підприємств притягують до відповідальності за статтею 210-1 КУпАП. Наприклад, за те, що ті беруть на роботу військовозобов'язаних, які не мають військово-облікового документа.
Звернення щодо порушень прав людини під час мобілізації
На території Івано-Франківської області за минулий рік зафіксували 314 звернень до представників Омбудсмана України щодо можливих незаконних дій працівників ТЦК та СП.
"Від мешканців Івано-Франківської області ми отримали 314 звернень щодо можливих незаконних дій працівників ТЦК та СП за 2024 рік. По кожному зверненню була юридична реакція.
Ми відкривали провадження, наші внутрішні. Ті, які звернення, закінчилися тим, що відкриті кримінальні провадження щодо можливих незаконних дій працівників ТЦК та СП", — розповів Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Як зазначив представник Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталій Вербовий, з 314 звернень у понад 50% випадків поновили права людей.
"Після нашого звернення ТЦК поновили права людей. Були різні порушення — це право на доступ до інформації, були обмеження волі. Найбільше це саме порушення права на інформацію — не повідомляють, коли мобілізують.
Або, згідно з дотриманням законодавства, мобілізують з присутністю Національної поліції і працівників ТЦК.
Людину забирають в приміщення ТЦК і не інформують надалі про її права, починають якісь незрозумілі дії з виписування повістки, ВЛК і так далі. Це найбільші порушення".
Конфіскація мобільних телефонів також є порушенням
"У нас є також запроваджена система усного звернення на гарячу лінію, відбувається моментальне інтерв'ювання. Телефонуємо керівнику ТЦК, я безпосередньо представник управління влади, який має відповідні можливості згідно з законодавством, і керівник з'ясовує.
Часто буває, коли людина думає, що вона має бронь. Наприклад, є троє неповнолітніх дітей, але люди не оформили бронь в ТЦК і їх мобілізують. Кажуть, пройдіть ВЛК, оформляйте відстрочку і ми вас відпускаємо.
Ми розуміємо, де відбувається мобілізація і жодним чином не втручаємося в неї. Але часто бувають звернення з двох сторін, що не до кінця громадяни розуміють свої права та обов'язки", — розповів Віталій Вербовий.
Також в області запустили пілотний проєкт та передали 17 інформаційних дощок, які мають розмістити в усіх представництвах ТЦК та СП задля того, щоб громадяни в разі порушення їхніх прав могли терміново звернутися до Омбудсмана.