Як розпочати вирощувати свиней

Тваринництво – це один з найдавніших промислів людини, який і наразі є актуальним. Хоча в нашій країні в останні кілька десятиліть ця галузь знаходиться в не надто гарному стані. Проте свинарство – це одна з найперспективніших напрямків тваринництва, особливо, якщо до справи підійти відповідно.

Обладнання приміщення

Якщо в господарстві вже є якесь господарське приміщення (наприклад, сарай), то будувати новий свинарник немає сенсу. Значно дешевше буде провести ремонт, придбати годівниці для свиней та інше обладнання вже в готовій споруді. Втім, важливо щоб приміщення відповідало певним критеріям.

Підлогу в свинарнику краще обладнати бетону, аби тварини не змогли зробити в ній підкопи. Стіни та перегородки краще облицювати деревом чи фанерою. Площу приміщення слід підбирати з розрахунку, що на одну свиню має припадати як мінімум два квадратні метри. В одному станку небажано утримувати худобу різних полів. Свиноматка з поросятами має перебувати відокремлено від решти тварин.

Щоб поросята швидко росли та правильно розвивалися, їм потрібно створити комфортні умови. Також треба заздалегідь подбати аби в свинарнику було зручно прибирати. Для цього можна обладнати підлогу з щілинами, куди б стікала волога. Як альтернатива – ванни з бетону, де б був передбачений отвір для зливу. За допомогою них продукти життєдіяльності тварин будуть самостійно прибиратися.

Крім цього важливо спроектувати вентиляцію, утеплити приміщення та зробити якісне освітлення. Встановлювати обігрівачі для свиней не треба, адже вони самі створюють велику кількість тепла. Поли встеляють соломою чи тирсою. Годівниці та напувалки мають бути герметичними, аби залишки їжі та води не протікали на підлоги і не спричиняли зайве забруднення, не провокували сирість. Таке обладнання пропонує Укрферма.

Заготівля кормів

Після того, як приміщення готове, слід зайнятися підготовкою кормової бази. При відгодовуванні свиней в їх раціоні обов’язково мають бути:

  • Овочі та коренеплоди;
  • Подроблений комбікорм (цільне зерно тваринам важко засвоювати, воно викликає розлади травлення та проблеми за кишково-шлунковим трактом);
  • Зелень (клівер, люцерна та ін.);
  • М'ясо-кісткове, рибне та бобове борошно;
  • Відходи м’ясного та молочного виробництва.

Після того як поросят відлучили від свиноматки, їх потрібно годувати по чотири рази на добу невеликими порціями. Коли вони досягнуть двомісячного віку, то можна вводити триразове харчування, а ще через два місяці – дворазове.

Коренеплодів бажано робити кашу, при цьому їх не варять, а запарюють. Незайвим буде додати молочну сироватку чи висівки.

Вибір молодняку

Перш ніж формувати поголів'я потрібно зрозуміти, для чого ви вирощуєте свиней. Є кілька варіантів:

  • На м’ясо та сало;
  • Для продажу племінних свиноматок.

Відгодовувати свиней на забій легше. Це стосується як організації господарства, так і реалізації кінцевого продукту. Для розведення свиней з подальшим продажем на ферми потрібен певний досвід, до того ж при недостатній кількості контактів важко реалізовувати молодняк. Тому новачкам краще зосередитись на виробництві м’яса.

В Україні користуються популярністю наступні м’ясні породи свиней:

  • Дюрок;
  • Ландрос;
  • Полтавська;
  • Хемпшир;
  • Червоно білопоясна;
  • Мангал та ін..

Наприклад свині ландрас у пів року можуть важити до 100 кг, що вже вистачає для забою. Тварина дасть багато якісного м’яса і зовсім невеликий шар підшкірного жиру.

Не менш важливе місце де купуються молодняк. Ферма має бути з гарними відгуками і працювати вже не перший рік. Поросята мають бути здорові, в міру вгодовані, чисті та сухі.

Партнерський матеріал


04.05.2023 2156
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2140
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19069
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1699
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1183
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2236
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3819

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1945

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

658

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1279

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1435
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

346
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

862
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24370
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

594
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

590
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

726
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1620
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7994
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

400
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

749
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2014 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

713