Як розпізнати артроз колінного суглоба, щоб вчасно розпочати лікування

Артроз колінного суглоба – це захворювання, яке характеризується руйнуванням суглобового хряща. Хрящ є гладкою тканиною, яка захищає кінці кісток та допомагає їм ковзати один по одному. При артрозі хрящ зношується та витончується, що призводить до тертя кісток один про одного. Це може викликати біль, скутість та обмеження рухливості у суглобі.

Причини артрозу колінного суглоба

Точні причини, що викликають артроз колінного суглоба, невідомі. Однак, до розвитку захворювання можуть призвести такі фактори:

  • Вік. Дане захворювання є найпоширенішою формою артриту у людей старше 65 років.
  • Перевантаження. Надмірне використання колінного суглоба, наприклад, при заняттях спортом або виконанні важкої фізичної роботи може підвищити ризик розвитку артрозу.
  • Травма коліна, наприклад, розрив меніска або зв'язок може призвести до зносу хряща.
  • Захворювання може бути спадковим та передаватися від батьків.

Симптоми хвороби

Симптоми захворювання можуть відрізнятися залежно від його тяжкості. До найпоширеніших відносяться:

  • Постійний або періодичний біль у коліні, який може посилюватися при ходьбі;
  • Скутість, яка особливо виражена вранці після пробудження;
  • Обмеження рухливості в коліні, набряклість;
  • Відчутний хрускіт у коліні при ходьбі.

Діагностика та лікування

Діагноз ставить лікар на підставі огляду пацієнта та результатів фізикального обстеження. Він також може призначити рентген або УЗД для оцінки стану суглоба.

Лікування залежить від тяжкості захворювання та симптомів. У більшості випадків воно включає консервативне лікування, спрямоване на зменшення болю і запалення, а також на поліпшення рухливості. До консервативних методів лікування відносяться:

  • Знеболювальні нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен або напроксен.
  • Фізіотерапія, що допомагає покращити рухливість у суглобі та зробити м'язи навколо нього міцнішими.
  • Регулярна фізична активність, здатна покращити рухливість у суглобі та зменшити біль.
  • Зниження ваги може знизити навантаження на коліно і зменшити біль.
  • Хірургічне втручання.

Хірургічне лікування показано, якщо консервативне лікування не дає результатів, або якщо захворювання призводить до значного обмеження рухливості. До хірургічних методів лікування відносяться:

  • Усунення кісткових виступів, що утворюються на краях кісток у суглобі та можуть викликати біль та обмеження рухливості.
  • Заміна суглоба є найбільш радикальним методом лікування. При операції ушкоджений суглоб замінюється штучним.

Профілактика хвороби

Для профілактики розвитку захворювання лікарі рекомендують:

  • Підтримувати здорову вагу, щоб уникнути підвищеного навантаження на коліна.
  • Займатися спортом та фізичною активністю, щоб зміцнити м'язи навколо суглобів та знизити навантаження на них.
  • Уникати травм.

При своєчасному та правильному лікуванні хворобу можна контролювати та уповільнити її прогресування. Залишились питання? Звертайтеся за консультацією до лікаря, щоб отримати відповіді на всі запитання.

Рекламний матеріал


23.11.2023 763
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

653
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1914
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1074
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1508 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2735
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2087

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

463

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

543

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1459

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1439
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

302
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18195
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1160
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3500
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

867
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10628
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6390
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1032
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

299
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

526
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3134
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

840