Як правильно казати: вішак, вішалка чи плечики? Розбираємося

Українська мова багата на синоніми і не цурається іноземних запозичень.

Але коли мова йде про такий елемент гардеробу як вішак, то тут люди розгублюються. Дехто називає це “плечики” чи “плечка”, на російський манер, але все частіше звучить “вішак” та “вішалка”.

Ми розібралися, як же найбільше правильно говорити і яка тенденція в Україні. 

Словник української мови подає лише три слова: вішак, плічка і вішалка.

Проте, плічка, це не простий вішак — а вішалка для одягу у вигляді вигнутої палки, виготовленої з різних матеріалів, із гачком посередині. Тобто, це спрощена форма вішака, без можливості повісити штани на поперечну жердину, яка присутня у вішаках.

Щодо слів “вішак” та “вішалка” — яке з них більш правильно? Однозначної відповіді немає. Етимологічний словник О. С. Мельничука вказує на те, що слово “вішак” більш властиве для української мови, тому стоїть першим по черговості. Після нього стоїть слово “вішалка”. Давайте поглянемо на походження слова “вішак”. Отже Саме слово “вішак” спільне із давноруським вѣсити (вісити), польським wieszać, чеським věsiti, старослов’янське вѣшати, які усі походять від праслов’янського: věšiti (вішати). Тому, судячи із словника, мабуть найбільш природно вживати коротке і зрозуміле “вішак”.

Цікаво, що “вішак” споконвіків вживається на Поліссі. Це зміг підтвердити науковець Григорій Аркушин у своїй монографії “Іменний словотвір західнополіського говору”. У книжці автор подає таке значення слова “вішак” на західному Поліссі:  “жердина під стелею для одягу”, “гак щоби вішати одяг”. Тому бачимо, що слово живе уже не одну сотню років і має дуже конкретне значення, а також українське діалектичне підґрунтя.

Щодо класиків української художньої літератури, то “вішак” вельми популярне слово як 100 років тому в Ірини Вільде, так і зараз у Жадан чи Андруховича.

Ось, приклади з літератури:

"Пресвітер розглядав ранкове небо, коли вони з’явились за жовтими стеблами кукурудзи, що торохкотіли, як вішаки в порожній хаті". (Сергій Жадан, Ворошиловград)

"Одяг виявився як на нього шитий, навіть знайдені під вішаком “лакерки” ніде не тиснули". (Юрій Андрухович, Рекреації (Збірник))

"Акуратно укладає його на вішак, прикриває зверх охоронним папером і вішає на призначене місце на стіні". (Ірина Вільде, Сестри Річинські).

Регіональне поширення слова “вішак” неоднорідне. Воно поширене здебільшого на заході та центрі країни. Однак, його поширення у останні роки набирає обертів. 

Наприклад, найбільший виробник вішаків в Україні, що виготовляє вішаки з 2006 року, має однойменну назву Вішак (або Wishak). Зі слів директора компанії Wishak, люди все частіше починають вживати слово “вішак”. Ще 5 років тому, наші клієнти плуталися в термінології, і дещо соромилися властиво українського слова “вішак”. Вони казали “плічика”, “плечики”, “трємпєлі”, “та штука, на яку вішають одяг у шафі”, але зараз, особливо після пробудження патріотизму, українці повертаються до своєї рідної назви “вішак”. Цікаво, що навіть російськомовні клієнти вже вживати це слово: “хотим заказать партию вешаков”. 

Ритейлери теж підхопило це відносно нове слово, і вже такі великі мережі як Jysk, LEROY MERLIN та Prom.ua вживають “вішак”. 

Примітно, що державні заклади теж у тренді — вони купують на тендерах саме “вішаки” через систему Prozorro, а популярний онлайн-коректор української мови чітко рекомендує вживати слово “вішак” на противагу “вішалка” для урізноманітнення української мови.

І наостанок. Аналіз новинок на книжковому ринку також підтвердив тенденцію більш активного вживання слова “вішак”, яке активно використовують найбільші українські видавництва, перекладаючи західну сучасну літературу. Серед них: Видавництво Старого Лева, Клуб сімейного дозвілля, Фоліо та «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

Тому можна сказати, що давнє і призабуте слово вішак витісняє “вішалка” та “плечики” і готове стати основним словом в сучасній українській мові на позначення об’єкта для вішання одягу.

Партнерський матеріал


29.04.2020 29857
Коментарі ()

12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

602
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1458
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2043
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4051 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3067
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3944 1

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

310

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

244

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

728

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

1167
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

477
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

537
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

836
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

531
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6130
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1614
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

853
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31630 1
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

621 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

587
10.02.2025

Президент США Дональд Трамп заявив, що мав телефонну розмову з путіним та спробував домовитися про припинення російсько-української війни.  

717