Як правильно казати: вішак, вішалка чи плечики? Розбираємося

Українська мова багата на синоніми і не цурається іноземних запозичень.

Але коли мова йде про такий елемент гардеробу як вішак, то тут люди розгублюються. Дехто називає це “плечики” чи “плечка”, на російський манер, але все частіше звучить “вішак” та “вішалка”.

Ми розібралися, як же найбільше правильно говорити і яка тенденція в Україні. 

Словник української мови подає лише три слова: вішак, плічка і вішалка.

Проте, плічка, це не простий вішак — а вішалка для одягу у вигляді вигнутої палки, виготовленої з різних матеріалів, із гачком посередині. Тобто, це спрощена форма вішака, без можливості повісити штани на поперечну жердину, яка присутня у вішаках.

Щодо слів “вішак” та “вішалка” — яке з них більш правильно? Однозначної відповіді немає. Етимологічний словник О. С. Мельничука вказує на те, що слово “вішак” більш властиве для української мови, тому стоїть першим по черговості. Після нього стоїть слово “вішалка”. Давайте поглянемо на походження слова “вішак”. Отже Саме слово “вішак” спільне із давноруським вѣсити (вісити), польським wieszać, чеським věsiti, старослов’янське вѣшати, які усі походять від праслов’янського: věšiti (вішати). Тому, судячи із словника, мабуть найбільш природно вживати коротке і зрозуміле “вішак”.

Цікаво, що “вішак” споконвіків вживається на Поліссі. Це зміг підтвердити науковець Григорій Аркушин у своїй монографії “Іменний словотвір західнополіського говору”. У книжці автор подає таке значення слова “вішак” на західному Поліссі:  “жердина під стелею для одягу”, “гак щоби вішати одяг”. Тому бачимо, що слово живе уже не одну сотню років і має дуже конкретне значення, а також українське діалектичне підґрунтя.

Щодо класиків української художньої літератури, то “вішак” вельми популярне слово як 100 років тому в Ірини Вільде, так і зараз у Жадан чи Андруховича.

Ось, приклади з літератури:

"Пресвітер розглядав ранкове небо, коли вони з’явились за жовтими стеблами кукурудзи, що торохкотіли, як вішаки в порожній хаті". (Сергій Жадан, Ворошиловград)

"Одяг виявився як на нього шитий, навіть знайдені під вішаком “лакерки” ніде не тиснули". (Юрій Андрухович, Рекреації (Збірник))

"Акуратно укладає його на вішак, прикриває зверх охоронним папером і вішає на призначене місце на стіні". (Ірина Вільде, Сестри Річинські).

Регіональне поширення слова “вішак” неоднорідне. Воно поширене здебільшого на заході та центрі країни. Однак, його поширення у останні роки набирає обертів. 

Наприклад, найбільший виробник вішаків в Україні, що виготовляє вішаки з 2006 року, має однойменну назву Вішак (або Wishak). Зі слів директора компанії Wishak, люди все частіше починають вживати слово “вішак”. Ще 5 років тому, наші клієнти плуталися в термінології, і дещо соромилися властиво українського слова “вішак”. Вони казали “плічика”, “плечики”, “трємпєлі”, “та штука, на яку вішають одяг у шафі”, але зараз, особливо після пробудження патріотизму, українці повертаються до своєї рідної назви “вішак”. Цікаво, що навіть російськомовні клієнти вже вживати це слово: “хотим заказать партию вешаков”. 

Ритейлери теж підхопило це відносно нове слово, і вже такі великі мережі як Jysk, LEROY MERLIN та Prom.ua вживають “вішак”. 

Примітно, що державні заклади теж у тренді — вони купують на тендерах саме “вішаки” через систему Prozorro, а популярний онлайн-коректор української мови чітко рекомендує вживати слово “вішак” на противагу “вішалка” для урізноманітнення української мови.

І наостанок. Аналіз новинок на книжковому ринку також підтвердив тенденцію більш активного вживання слова “вішак”, яке активно використовують найбільші українські видавництва, перекладаючи західну сучасну літературу. Серед них: Видавництво Старого Лева, Клуб сімейного дозвілля, Фоліо та «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

Тому можна сказати, що давнє і призабуте слово вішак витісняє “вішалка” та “плечики” і готове стати основним словом в сучасній українській мові на позначення об’єкта для вішання одягу.

Партнерський матеріал


29.04.2020 33585
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2702
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20835
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1805
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1292 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2307
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3949

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

583

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2063

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

751

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1358
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

423
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

946
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24447
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

666
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

688
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

641
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

785
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8131
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

648
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

825
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2112 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

774