Як попередити гіпертонічний криз у період воєнного стану

В умовах воєнного стану кожен із нас переживає тривогу та стрес. Наскільки ми пригадуємо, таке явище як стрес можна знайти серед причин ледь не всіх соматичних захворювань, особливо захворювань серцево-судинної системи. 

Як стрес впливає на людей із гіпертонічною хворобою? Як запобігти розвитку гіпертонічного кризу? Коли необхідна невідкладна допомога лікаря?

Про це ми поспілкуємося із лікарем кардіологом медичного центру Оксфорд Медікал, кандидатом медичних наук – Готюр Оксаною Іванівною!

Гіпертонічний криз – це різке підвищення артеріального тиску від індивідуальної норми на не менш 20-100 одиниць систолічного та 10-50 одиниць діастолічного показника. У такому випадку пацієнт скаржиться на сильне нездужання, нестерпний головний біль, затуманення зору, різке зниження працездатності, закладеність вух.

Поради щодо профілактики гіпертонічного кризу

В першу чергу, мушу наполягти на тому, як НЕ можна лікувати та попереджувати криз. Мова йде про алкоголь та сигарети, адже люди помилково вважають це методом тимчасового усунення стресу та тривоги. Якщо на психологічному рівні це якимсь міфічним чином покращить ситуацію, то у випадку гіпертонії цей метод в рази погіршує стан!

Тепер зверніть увагу, що робити, щоб не допустити розвиток гіпертонічного кризу!

Завжди слідкуйте за своїм станом та контролюйте артеріальний тиск!

Старанне дотримання призначень вашого лікаря. Антигіпертензивні препарати вимагають ПОСТІЙНОГО прийому.

Обмежте вживання солі до 5г/добу (це включно із продуктами, що містять сіль), бажано не підсолювати страви.

Алкоголь, сигарети та гіпертонія – речі несумісні. Повністю виключіть ці шкідливі звички!

Обмежте вживання насичених жирів та переробленого м’яса.

Не забувайте про врегулювання ваги.

Дозовані фізичні навантаження, наскільки це можливо в умовах воєнного стану (зарядка, лікувальна гімнастика).

Обмежте висококалорійні продукти, більше уваги приділяйте свіжим овочам, зелені.

Борімося із стресом, тому обмежуємо тиск інформаційних каналів, стараємося більше читати художньої літератури, спілкуватися з рідними, граємо із близькими у настільні ігри.

Як діяти при появі гіпертонічного кризу?

Неможливо помістити себе у інформаційний вакуум, адже щоденні новини та фото постраждалих щодня з’являються у стрічці новин. Тому підказую алгоритм дій, якщо у вас або у близької людини з’явилися ознаки гіпертонічного кризу.

 • у першу чергу – спокій, зручне положення тіла (найкраще напівсидяче), доступ до свіжого повітря;
 • виміряйте артеріальний тиск на обох руках і зафіксуйте показник, щоб надалі повідомити його вашому лікарю, повторюйте вимірювання кожні 15 хвилин;
 • прийміть гіпотензивний засіб, призначений вашим лікарем (під язик, поки ліки не розчиняться повністю);
 • дихайте ритмічно, глибоко;
 • якщо турбує прискорене серцебиття – можна прийняти заспокійливе;
 • гарячий компрес на гомілки та потилицю;
 • можна знижувати артеріальний тиск зі швидкістю не більше 20 одиниць за 1 годину!!!;
 • якщо через півгодини ефекту не було, можна прийняти засіб ще раз (не більше 2 раз загалом!).

Коли необхідно викликати швидку? Професійна допомога лікаря необхідна у наступних випадках:

 • вищеперераховані заходи не принесли ефекту, стан пацієнта погіршується;
 • рівень систолічного тиску понад 180 мм рт.ст.;
 • пацієнта турбують нестерпні болі в серці;
 • головні болі, що призводять до нудоти та блювання;
 • виникають розлади мови, втрата свідомості.

Любі друзі! Бережіть себе і не соромтесь звернутися за допомогою до лікаря! Хворобі легше запобігти, аніж лікувати!

Партнерський матеріал


21.06.2022 736
Коментарі ()

27.06.2022
Ілона Шевченко

З перших днів повномасштабного вторгнення Каріна заснувала благодійний фонд «Fredoom Ukraine». Разом із двома співзасновниками волонтери передають гуманітарну допомогу на передову та забезпечують на Прикарпатті потреби дітей, які вимушено переїхали з міст, де ведуться активні бойові дії.

652
21.06.2022
Ілона Шевченко

Автор легендарних мультфільмів: "Козаки", Енеїда", "Лис Микита" Едуард Кирич разом із дружиною з початку відкритої агресії рф проживає в Івано-Франківську – саме сюди подружжя переїхало через активні бойові дії у рідному місті.

987
17.06.2022
Наталія Луцик

Тури вихідного дня західною Україною – це чудова ідея для одноденного відпочинку не лише для внутрішньо переміщених осіб, котрі вимушено змінили своє місцепроживання, але й для місцевих мешканців. 

1350
13.06.2022
Тетяна Дармограй

Як в Івано-Франківській територіальній громаді змінився ринок праці за понад сто днів війни, скільки готові платити роботодавці та які вакансії мають найбільший попит — Фіртка розпитала у заступниці директора Івано-Франківського міського центру зайнятості Вікторії Максимів.  

2127
12.06.2022
Ілона Шевченко

Олена Калайтан понад 30 років працювала журналісткою газети «Приазовський Робочий» у рідному Маріуполі та від початку повномасштабної війни працює у виданні «Донбас 24». 

1446
06.06.2022
Уляна Мокринчук

Понад сто днів війни в Україні. Інформаційний фронт тримають ЗМІ та журналісти, які стали основною мішенню переслідування російських військових злочинців на тому ж рівні, що й наша військова тероборона, оскільки нападникам наказано приховати сліди своїх злочинців. 

2029

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

163

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє.

319

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік що можна і чого не можна робити.  

921

Так, я не помилився із заголовком статті і в цьому вбачаю парадокс публічного управління в умовах сучасної України. Моє намагання донести до виконавчої гілки влади та антикорупційної структури те, що через невиконання вимог законодавства суспільним інтересам завдаються збитки, які обраховуються мільярдами, на цей час не принесло жодного результату.

1295
21.06.2022

Сезонні ягоди та фрукти і є для того, аби після зими та весни відновити організм. 

802
05.06.2022

Дефіцит гречки протримається до початку нового врожаю.

1933
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

3606 1
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

1951
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

3937
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

4802 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

5214
10.06.2022

Щоп'ятниці у таборі заплановані тематичні майстер-класи. Заняття проходитимуть у "світлиці талантів", бібліотеці в монастирі та в альтанках на свіжому повітрі. Дітей педагоги об'єднають у групи за віком та уподобаннями.

1634
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

268
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

1191
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

5107
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

7052