Як попередити гіпертонічний криз у період воєнного стану

В умовах воєнного стану кожен із нас переживає тривогу та стрес. Наскільки ми пригадуємо, таке явище як стрес можна знайти серед причин ледь не всіх соматичних захворювань, особливо захворювань серцево-судинної системи. 

Як стрес впливає на людей із гіпертонічною хворобою? Як запобігти розвитку гіпертонічного кризу? Коли необхідна невідкладна допомога лікаря?

Про це ми поспілкуємося із лікарем кардіологом медичного центру Оксфорд Медікал, кандидатом медичних наук – Готюр Оксаною Іванівною!

Гіпертонічний криз – це різке підвищення артеріального тиску від індивідуальної норми на не менш 20-100 одиниць систолічного та 10-50 одиниць діастолічного показника. У такому випадку пацієнт скаржиться на сильне нездужання, нестерпний головний біль, затуманення зору, різке зниження працездатності, закладеність вух.

Поради щодо профілактики гіпертонічного кризу

В першу чергу, мушу наполягти на тому, як НЕ можна лікувати та попереджувати криз. Мова йде про алкоголь та сигарети, адже люди помилково вважають це методом тимчасового усунення стресу та тривоги. Якщо на психологічному рівні це якимсь міфічним чином покращить ситуацію, то у випадку гіпертонії цей метод в рази погіршує стан!

Тепер зверніть увагу, що робити, щоб не допустити розвиток гіпертонічного кризу!

Завжди слідкуйте за своїм станом та контролюйте артеріальний тиск!

Старанне дотримання призначень вашого лікаря. Антигіпертензивні препарати вимагають ПОСТІЙНОГО прийому.

Обмежте вживання солі до 5г/добу (це включно із продуктами, що містять сіль), бажано не підсолювати страви.

Алкоголь, сигарети та гіпертонія – речі несумісні. Повністю виключіть ці шкідливі звички!

Обмежте вживання насичених жирів та переробленого м’яса.

Не забувайте про врегулювання ваги.

Дозовані фізичні навантаження, наскільки це можливо в умовах воєнного стану (зарядка, лікувальна гімнастика).

Обмежте висококалорійні продукти, більше уваги приділяйте свіжим овочам, зелені.

Борімося із стресом, тому обмежуємо тиск інформаційних каналів, стараємося більше читати художньої літератури, спілкуватися з рідними, граємо із близькими у настільні ігри.

Як діяти при появі гіпертонічного кризу?

Неможливо помістити себе у інформаційний вакуум, адже щоденні новини та фото постраждалих щодня з’являються у стрічці новин. Тому підказую алгоритм дій, якщо у вас або у близької людини з’явилися ознаки гіпертонічного кризу.

  • у першу чергу – спокій, зручне положення тіла (найкраще напівсидяче), доступ до свіжого повітря;
  • виміряйте артеріальний тиск на обох руках і зафіксуйте показник, щоб надалі повідомити його вашому лікарю, повторюйте вимірювання кожні 15 хвилин;
  • прийміть гіпотензивний засіб, призначений вашим лікарем (під язик, поки ліки не розчиняться повністю);
  • дихайте ритмічно, глибоко;
  • якщо турбує прискорене серцебиття – можна прийняти заспокійливе;
  • гарячий компрес на гомілки та потилицю;
  • можна знижувати артеріальний тиск зі швидкістю не більше 20 одиниць за 1 годину!!!;
  • якщо через півгодини ефекту не було, можна прийняти засіб ще раз (не більше 2 раз загалом!).

Коли необхідно викликати швидку? Професійна допомога лікаря необхідна у наступних випадках:

  • вищеперераховані заходи не принесли ефекту, стан пацієнта погіршується;
  • рівень систолічного тиску понад 180 мм рт.ст.;
  • пацієнта турбують нестерпні болі в серці;
  • головні болі, що призводять до нудоти та блювання;
  • виникають розлади мови, втрата свідомості.

Любі друзі! Бережіть себе і не соромтесь звернутися за допомогою до лікаря! Хворобі легше запобігти, аніж лікувати!

Партнерський матеріал


21.06.2022 9926
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

776
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699