Як на Прикарпатті працює єдиний в Україні центр соціальної допомоги (ФОТО/ВІДЕО)

Івано-Франківський обласний центр соціально-психологічної допомоги у Верховині – єдиний в Україні, де не лише надають тимчасовий прихисток, а й допомагають вирішити проблеми.

Центр існує 16 років. Перебування в установі анонімне – без згоди мешканців не можна фотографувати, знімати відео та оприлюднювати їхні особисті дані, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

За рік тут отримують допомогу близько двохсот людей, які опинилися в складних життєвих обставинах. В центрі надають соціально-психологічну, юридичну, інформаційну та медичну допомогу. Установа розрахована на проживання 30-ти людей. Зараз тут перебуває 13 дорослих та 23 дітей з п’яти районів Прикарпаття, а також Івано-Франківська та Калуша.

34-річна Марія не називає прізвище і просить приховати обличчя. Жінка живе у центрі два місяці. Вона сама звернулася до працівників служби у справах дітей через сильні конфлікти з бабусею, з якою вона жила. До Верховини приїхала з Франківська разом зі своєю донькою Роксоланою, якій рік і два місяці. Марія – мати-одиначка, батько дитину не визнав. Зараз жінці допомагають оформити документи на соціальні виплати. За місяць жінка має залишити центр.

"Я думаю, що я помирюся з бабусею. Просто ще не знаю як. Думаю, ми це вирішимо до кінця місяця. Але тут такі люди працюють, які допомагають гарно. Вони шукають вихід. Не так я шукаю, як вони допомагають", — каже Марія.

Перша, з ким зустрічаються мешканці центру, – медсестра Леся Косоруких. Під її наглядом люди перед заселенням проходять медогляд. Жінка працює 5 років. Каже, при скаргах мешканців на погане самопочуття спочатку їх оглядає, після цього скеровує до поліклініки або лікарні. В аптечці центру є ліки проти головного болю та температури.

Леся Косоруких розповідає, що деяких людей доводиться вчити таких елементарних речей, як чистити зуби або прати речі. Часто проводить групові бесіди про особисту гігієну та різні хвороби. Найбільше уваги потребують молоді мами.

"Є такі мами, що одразу з пологового до нас. Треба надати їй повністю консультацію, догляд за новонародженою дитиною, санітарно-гігієнічні норми, які повинні бути. Є сім’ї, які звертаються до нас за допомогою у виготовленні групи по інвалідності. Бувало таке", — каже медпрацівниця.

Вікторія Вережук 8 років працює тут соціальним педагогом. Зауважує, що найчастіше стикається з проблемами відсутності житла, конфліктними стосунками та насиллям в сім’ї.

Вікторія розповідає, що проводить індивідуальну та групову роботу. Також організовує заходи до свят і працює з дітьми. Їх влаштовують у місцеву школу на час перебування. Каже, найскладніше розговорити підлітків, адже вони розуміють, які проблеми є в їхній сім’ї, й те, що батьків можуть покарати. Напругу знімають творчістю.

"Переважно, це арттерапії, психокорекційні діагностики, розвивальні ігри – переважно, на зняття напруги. Якісь пальчикові малюнки, малюнки на піску – щось таке дуже для діточок, приземлене. В нас перебувають особи, які не вміють читати і писати – дорослі неписемні. Тому ми говоримо про роботу на базовому рівні, такому більш простому", — каже Вікторія Вережак.

Мешканцям закладу допомагають також з юридичними питаннями та працевлаштуванням. Юрисконкульт центру Галина Кефорук каже, що безробітних реєструють у центрі зайнятості за місцем проживання. Також мають домовленості з підприємцями та місцевими підприємствами.

"Найбільше працюємо з людьми, які малозабезпечені. Їм, наприклад, треба виготовити документацію на соціальні виплати. Також, буває, на аліменти подають. Насилля в сім’ї, розірвання шлюбу".

І додає, що "допомогти можна тому, хто хоче цієї допомоги".

Потрапити в центр можна лише за скеруванням органів місцевого самоврядування або служби у справах дітей. Мешканці протягом 90 днів мають вирішити свої проблеми й повернутися до життя поза центром.


Читайте також:

Прикарпатців закликають долучитися до благодійної акції «Серце до серця»

На Верховинщині відкрили центр безпеки громадян (ВІДЕО)


13.04.2021 1192
Коментарі ()

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

865
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1788
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2015 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7396
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15144 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1990

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

177

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

936

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1007

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1795
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

193
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

575
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

814
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3063
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

820
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1877
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

912
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35055 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

398
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

547
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

875
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

779