Як Івано-Франківськ стає лідером з допомоги військовим

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році.

Про це креативно «заявили» на білбордах і сітілайтах по всьому місту, про це в своїх інтерв’ю неодноразово розповідав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Фіртка розбиралась, на що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську.

Ваш захист — наша допомога

Загалом в 2024 році в Івано-Франківській громаді діє понад десяток програм підтримки захисників України.

«Поки воїни захищають нас від ворога на передовій, ми підтримуємо їх з тилу», — повідомили в міській раді.

У громаді діє програма підтримки військових за 12-ма категоріями: на амуніцію, на психологічну або фізичну реабілітацію, виплата після поранення, компенсація за комунальні послуги та інші.

Військовослужбовці Івано-Франківської громади можуть оформити виплати у будь-якому відділенні ЦНАПу, а також в онлайн режимі, зайшовши на сайт Центру надання адміністративних послуг.

Також це можуть зробити рідні захисника, однак кошти надійдуть на банківську картку захисника. А от за програмами підтримки родин військових та Героїв, які загинули, кошти нараховують безпосередньо заявникам.

20 000 гривень на спорядження

Виплати по 20 тисяч гривень тим, хто у 2024 році бере участь в забезпеченні національної безпеки і оборони України, відсічі і служить в підрозділах Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Національної гвардії, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях та правоохоронних органах.

50 000 гривень на амуніцію

Виплати на амуніцію 50 тисяч гривень передбачені для захисників, які беруть безпосередню участь бойових діях і служать в підрозділах Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Національної гвардії, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях та правоохоронних органах.

100 000 гривень для родин загиблих захисників

Один з членів сімей загиблих, зниклих безвісти учасників АТО/ ООС, захисників чи захисниць України, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у звʼязку з військовою агресією російської федерації проти України можуть отримати виплату 100 000 гривень.

30 000 гривень пораненим захисникам

Захисники, які отримали поранення (контузію, каліцтво) під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у звʼязку з військовою агресією російської федерації проти України можуть отримати допомогу на лікування та реабілітацію в розмірі 30 тисяч гривень. 

10 000 гривень на реабілітацію військових

Нова програма, запроваджена у 2024 році, передбачає надання одноразової матеріальної допомоги захисникам і захисницям України для відновлення та реабілітації. Виплата допомоги призначається одноразово (незалежно від видів та кількості реабілітацій, на які видано направлення) протягом 2024 року та здійснюється у розмірі 10 000 грн.

50 000 гривень з нагоди народження дитини

Якщо один з батьків або обоє беруть участь у бойових діях і це підтверджується будь-яким військовим документом — виплата складе 50 тисяч гривень. З обов’язкових умов - породілля обовʼязково має бути зареєстрованою в Івано-Франківській громаді не менше ніж за шість місяців до дня народження дитини та має стати на облік з ведення вагітності не пізніше першого триместру вагітності.

Військові мають надати копію документа про безпосередню участь батька/матері новонародженої дитини у бойових діях. Цей документ видає військова частина. Посвідчення УБД не обовʼязково. Для виплати достатньо довідки про участь у бойових діях.

Компенсація на оплату комунальних послуг

Пільги учасникам бойових дій з числа учасників АТО/ООС, учасникам бойових дій з числа Захисників і Захисниць України, членам їх сімей надаються у розмірі 75% з державного бюджету та 25% з бюджету Івано-Франківської громади. Членам сімей загиблих (померлих) під час участі в АТО та членам сімей загиблих (померлих) захисників та захисниць України у розмірі 50% з державного та 50% з бюджету Івано-Франківської міської громади.

У разі, коли членам сімей загиблих (померлих) захисників/ захисниць не надаються пільги з державного бюджету в розмірі, визначеному законодавчо, пільги надаються у розмірі 100% з бюджету Івано-Франківської міської громади.

5 000 гривень на комунальні послуги для захисників без УБД

3 1 січня 2024 року суму виплати збільшили з 3 до 5 тисяч гривень особам, які на день звернення не мають статусу учасника бойових дій (УБД) та не користуються пільгами з оплати житлово-комунальних послуг. Така допомога виплачується один раз на 12 місяців.

60 000 гривень на встановлення памʼятника загиблим Героям

Родичі загиблих Героїв з Івано-Франківської громади можуть отримати 60 тисяч гривень на встановлення памʼятника.

Щомісячні виплати родинам Героїв

Члени сім’ї загиблих Героїв та тих, хто зник безвісти щомісяця можуть отримувати допомогу у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Виплати до дня народження дитини

З нагоди дня народження дітям до 18 років передбачена виплата по 2000 гривень. Її може отримати один з батьків дітей, батьки яких призвані на військову службу або беруть участь у заходах, необхідних для оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у звʼязку з військовою агресією російської федерації проти України, які належать до однієї з вказаних категорій:

  • в яких виховується троє і більше дітей, віком до 18 років (до 23 років у разі навчання за денною формою здобуття освіти);
  • в яких виховується дитина з інвалідністю віком до 18 років, батько/мати є особою з інвалідністю;
  • батько/мати яких загинули (зникли безвісти, померли), внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання. 

Помічник сім’ї захисника 

«Помічник сім’ї Захисника» — це послуга «Дому воїна» для допомоги сім’ям військових. Самотні матері, дружини, сестри захисників не можуть самостійно відремонтувати кран, дверний замок чи завісу, а у професійних компаніях такі послуги недешево коштують. Тому з дрібним побутовим ремонтом допоможуть фахівці. 

Скільки коштів з місцевого бюджету отримали військові? 

Фіртка поцікавилась у міській раді, скільки коштів з місцевого бюджету виділили на реалізацію всіх програм підтримки військових станом на 1 жовтня 2024 року.

Програми підтримки військових:

  • Одноразова матеріальна допомога на придбання амуніції — 151,5 млн грн;
  • Одноразова грошова допомога пораненим російсько-української війни — 25,4 млн грн;
  • Щомісячні виплати сім’ям загиблих та зниклих безвісти внаслідок російсько-української війни в розмірі прожиткового мінімуму — 16,3 млн. грн;
  • Надання одноразової матеріальної допомоги сім’ям загиблих та зниклих безвісти внаслідок вторгнення росії в Україну — 14,5 млн грн;
  • Пільги на житлово-комунальні послуги для учасників АТО, УБД та членів сімей загиблих — 14,5 млн грн;
  • Одноразова грошова допомога військовим на реабілітацію — 12,6 млн грн;
  • Допомога по рішенню Координаційного комітету допомоги учасникам АТО/ООС і захисникам України — 7,1 млн грн;
  • Одноразова грошова допомога членам сімей загиблих на встановлення пам’ятників — 6,2 млн грн;
  • Одноразова грошова допомога у зв’язку з народження дітей військовослужбовців — 5,4 млн грн;
  • Виплати до Дня Незалежності, до Покрови, до дня захисників і захисниць України — 5,3 млн грн;
  • Надання допомоги учасникам бойових дій, які не набули статусу УБД, беруть участь у захисті країни і не користуються пільгами на ЖКП — 2,2 млн грн;
  • Відшкодування на поховання захисників і захисниць України, які загинули/померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва при захисті Вітчизни в період дії воєнного стану — 1,4 млн грн;
  • Надання одноразової грошової допомоги з нагоди дня народження дітей до 18 років, батьки яких призвані на російсько-українську війну і батьки яких загинули внаслідок війни — 1,4 млн грн;
  • ГО, які підтримують сім’ї і родини загиблих захисників України — 1,3 млн грн.

Загальна сума виплат станом на 1 жовтня за цими програмами підтримки склала 265,6 мільйона гривень.

Також в Івано-Франківській громаді затверджені програми для підтримки ЗСУ та інших військових формувань, де сума за 9 місяців 2024 року становить 606,1 млн грн. 

Загалом на підтримку ЗСУ вже спрямували більш ніж пів мільярда гривень.

При затвердженому на 2024 рік бюджеті Івано-Франківської громади у розмірі 3,6 мільярда гривень, виходить, що уже 17% від бюджету громади було спрямовано на підтримку ЗСУ та військових і їхніх родин.

Попереду ще три місяці, тож найімовірніше, ця цифра зросте і становитиме понад 20% бюджету. 

Івано-Франківськ — лідер по допомозі військовим під час мобілізації 

В міській раді  неодноразово відмічали, що найпопулярнішими виплатами залишається допомога на амуніцію, а це — 50 тисяч гривень, якщо боєць перебуває безпосередньо в зоні бойових дій, і 20 тисяч – якщо служить не на передовій.

За дослідженням порталу «Слово і діло» Івано-Франківськ став лідером по допомозі військовим під час мобілізації.

По Україні ці суми варіюються від 10 до 50 тисяч гривень. 

Івано-Франківськ — 50 тисяч гривень тим, хто воює на передовій, по 20 тисяч гривень – бійцям, які далі від лінії фронту.

Львів — 50 тисяч гривень військовим, які підписали контракти з військовими частинами Десантно-штурмових військ та Військово-морських сил.

Київ — 30 тисяч гривень усім мобілізованим після 1 грудня 2023 року, в т.ч. і контрактникам.

Чернігів — 20 тисяч гривень мобілізованим з 1 січня 2024 року.

Одеса — 20 тисяч гривень мобілізованим з 1 січня 2024 року та контрактникам, яких вперше взяли на службу.

Луцьк — 15 тисяч гривень контрактникам.

Полтава — 10 тисяч гривень усім мобілізованим.

Тернопіль — 10 тисяч гривень на спорядження мобілізованим та контрактникам.

У кількох обласних центрах подали петиції з пропозиціями виплачувати мобілізованим допомогу, це зокрема Вінниця, Рівне та Чернівці. Втім програми так і не були прийняті з тих чи інших причин.

Міські очільники їздять на передову

Громади надають не тільки матеріальну підтримку захисникам. Часто очільники громад відвідують бійців на лінії фронту, щоб безпосередньо передати допомогу та підтримку з тилу.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків — один з небагатьох, хто чи не щомісяця їздить з волонтерськими місіями до захисників на передову. Найчастіше привозить дрони, РЕБи, старлінки, іншу техніку чи амуніцію. На початку жовтня Марцінків з волонтерами побували на Харківщині.

Часто на фронт приїжджає і міський голова столиці Віталій Кличко. Місяць тому він відвідав Першу Президентську бригаду. А загалом протягом року часто навідує захисників України.

Міський голова Львова Андрій Садовий теж їздив до військових на фронт.

Міський голова Луцька Ігор Поліщук теж періодично привозить безпосередньо на передову допомогу військовим.

Міський голова Тернополя Сергій Надал кілька разів приїжджав до захисників з дронами.

Міський голова Чернівців Роман Клічук відвідував військових на Запоріжжі.

Міський голова Чорткова Володимир Шматько теж чи не щомісяця їздить на фронт. Днями він відвідував воїнів у Донецькій, Харківській та Сумській областях.

Міський голова Надвірної Зіновій Андрійович з початку повномасштабного вторгнення активно долучається до волонтерських поїздок на фронт.

Підтримка військових повинна стати пріоритетом для кожної громади і кожного українця. Сьогодні великі громади допомагають самостійно, менші - об’єднують зусилля для підтримки військових, надаючи субвенції на оборонні потреби. Закупівля автомобілів та дронів, виділення грошей та майна — кожна з громад робить свій внесок у захист країни.

Івано-Франківська громада не залишається осторонь і серед великих тилових громад чи не найактивніше долучається до допомоги Силам оборони. Попереду новий фінансовий рік і в бюджеті-2025 теж планують закласти значну суму на підтримку війська.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

667
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

737
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1553
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4158 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3161

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

163

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

390

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

333

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

806
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

575
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

622
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

904
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1004
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

627
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6207
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1695
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31711 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1465
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

709 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

664