Як газове питання може стати на заваді інтеграції України до ЄС


З початком війни Україні довелося піти на низку неринкових кроків на ринку природного газу. 

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Економічну Правду.

Чому монополізація ринку розподілу газу державою суперечить політиці ЄС і які наслідки можуть бути для України?

Але схоже, що тимчасові заходи переросли в тенденцію, яка може стати на заваді вступу України в ЄС та повноцінної інтеграції газових ринків. 

Поки що українська влада удає, що нічого не відбувається і вводить в оману європейських партнерів.

3 лютого 2023 року представники ЄС вручили Україні "Аналітичний звіт Комісії щодо узгодження України з acquis ЄС". Це документ доповнює висновок Комісії щодо заявки України на членство в ЄС, прийнятий 17 червня 2022 року. 

По суті, звіт є проміжним процедурним кроком в послідовності дій для початку переговорів про вступ в ЄС. Він відображає погляд Комісії ЄС на стан справ в Україні в червні 2022 року, коли Україна заповнювала опитувальник на вступ до ЄС.

Серед іншого у звіті міститься інформація, надана українськими чиновниками щодо ринку газу та про дотримання на ньому вимог європейського законодавства в червні 2022 року. 

Які реформи потрібні ринку газу

В розділі Energy на сторінці 47 чітко вказано, що оператори систем розподілу електроенергії та газу, а також оператор газосховищ юридично та функціонально відокремлені відповідно до acquis ЄС. 

У висновку за червень 2022 Комісія вказала про відокремленість і сертифікацію українського Оператора ГТС. У Аналітичному звіті було підтверджено про відокремленість TSO та додано тезу, що з відокремленням DSO теж все гаразд.

За дужками звітів залишився амбіційний проєкт ТОВ "Газорозподільні мережі України", яка за словами його директора має стати єдиним державним оператором газорозподільних мереж. 

Інакше кажучи, українська сторона надала неправдиву інформацію. Свідомо чи несвідомо чомусь змовчали про намір переформатувати ринок під одну компанію.

Звісно, зараз можна удати, що нічого важливого не відбувається, посилаючись на те, що компанію ТОВ "Газорозподільні мережі України" засновано тільки в вересні 2022 року. 

Тому її існування не відображено у звіті. Але восени Україна розраховує отримати ще один схожий Аналітичний звіт, який би дозволив розпочати формально переговори про вступ в ЄС.

ТОВ "Газорозподільні мережі України" вже працює на ринку природного газу і амбіції є доволі значними, вочевидь маючи мандат на такі зухвалі дії. 

Так, НКРЕКП вже видала ліцензію на розподіл природного газу для новоствореної філії Газмереж у м. Кропивницький, по суті ліквідувавши "попереднього" оператора газових мереж – АТ "Кіровоградгаз". 

Це нонсенс, коли так просто "ліквідується" оператор критичної інфраструктури і створюється новий. Пояснити це колегам із Європи буде доволі складно, адже такі дії викликають дуже багато питань. 

Щобільше, такі юридичні фокуси створюють безнадійні борги для державного Оператора газотранспортної системи у вигляді боргів "попереднього" підприємства АТ "Кіровоградгаз".

Чому створення ТОВ "Газорозподільні мережі України" створює очевидні перешкоди для розгляду заявки України на вступ до ЄС?

1. Згортання реформи ринку газу, яка вже верифікована з боку ЄС

Поява ТОВ "Газорозподільні мережі України" пояснюється єдиною функцією – консолідацією газорозподільних компаній в єдиній компанії. Тому введення в оману представників ЄС з боку Міненерго або "Нафтогазу України" відверто шкодять руху України в ЄС.

2. Протиріччя Третьому енергопакету 

У звіті чітко вказано, що український енергетичний ринок дотримується вимог Третього енергопакету ЄС через прийняття відповідних законів. 

Концентрація частки постачання газу значно більшої за 50% в роздрібному і промисловому секторі з одночасною концентрацією функції розподілу в одній держкомпанії дає більше підстав для розмови про повернення часів Бакая (Ігор Бакай — голова правління НАК "Нафтогаз України" (1998 — 2000) за президентства Леоніда Кучми, — ред.), аніж про перспективи інтеграції до ЄС.

Вимоги Третього енергетичного пакета та Газової Директиви у забезпеченні ефективного відокремлення діяльності із постачання та виробництва газу від експлуатації мереж. 

Таким чином, підприємство що виконує функції транспортування чи розподілу не може займатись діяльністю із видобутку або постачання природного газу, а також ці напрямки мають бути незалежними у складі холдингу. 

Виникає питання: навіщо службовці ТОВ "Газорозподільні мережі України" і НАК Нафтогаз хочуть ввести в оману Єврокомісію та підривати шлях євроінтеграції та відповідності acquis EU?

3. Повернення перехресного субсидування споживачів і прихованого субсидування самої компанії

Створення єдиного державного оператора розподілу газу передбачає і запровадження єдиного тарифу для всіх споживачів. А значить вирівнювання тарифу на розподіл до рівня середнього "по лікарні". 

Якщо зараз жителі великих міст сплачують невеликі кошти за доставку одного кубометра, то з появою єдиного державного оператора вони сплачуватимуть більше, причому за тих споживачів, які мали б сплачувати більше. 

Наприклад, харків’яни сплачуватимуть додаткові кошти за закарпатців. Це просто ідеальна демотивація для розвитку мереж, коли всі проблеми окремих областей будуть "втоплюватись" в загальному котлі. 

На додачу статус "онуки" Нафтогаз України створює ідеальні умови для субсидування ТОВ "Газорозподільні мережі України" внаслідок коштів материнської компанії. 

Причому зараз відкрито констатується збитковість чинного тарифу на розподіл і планова збитковість компанії. Але вже зараз йдеться, про можливість запровадження RAB-регулювання для нової компанії.

Сподіваюсь, до наступного звіту ЄС влада зробить роботу над помилками і ТОВ "Газорозподільні мережі України" не стане перешкодою на шляху України до Європейського Союзу.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

З січня 2023 року по-новому нараховуватимуть плату за доставлення газу: що варто знати прикарпатцям


21.02.2023 1126
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1143
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2834
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

994
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1055
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1064 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3142 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

920

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

789

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1100
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

165
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2360
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1159
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

460
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15080
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7393
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

826
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

389
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

299
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

385
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

672
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1120