Як допомогти людині при тепловому ударі?

 

Луговська Ольга Василівна – сімейний лікар, заступник головного лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал»

Літо, сонце та спека. Хтось рахує дні до початку сезону, а хтось із жахом згадує, як важко для нього переноситься літо. Сонячні опіки, стрибки артеріального тиску, головні болі, тепловий удар – це далеко не повний список загроз, які підстерігають наших пацієнтів влітку. Хочу зосередити вашу увагу на такій проблемі як тепловий удар. Як виявити цей стан та як своєчасно надати допомогу потерпілому? Як вберегтись від цього?

Причини та особливості розвитку теплового удару

Тепловий удар – це стан, викликаний перегрівом тіла, що виникає внаслідок поєднання кількох факторів, в тому числі і фізичних навантажень, і підвищення температури навколишнього середовища, і зневоднення.

Часто пацієнти не вирізняють тепловий удар від сонячного. Мушу зауважити, що сонячний удар – це підвид теплового удару, в основі якого лежить перегрів голови під сонцем. Під час сонячного удару в більшості страждає центральна нервова система.

Тепловий удар виникає внаслідок перегріву усього організму. Тепловий удар не залежить від пори року і може виникати навіть взимку, якщо людина потрапляє у задушливе приміщення без нормального кондиціонування та вентиляції. При тепловому ударі страждає увесь організм, особливо серцево-судинна та нервова системи.

Причинами теплового удару є:

  • порушення адаптації до дії високих температур;
  • перевтома;
  • відсутність свіжого повітря;
  • надмірна фізична активність в задушливих умовах;
  • надто теплий одяг у спекотну пору;
  • перебування у сауні/лазні;
  • надмірне укутування немовлят (що є вкрай небезпечним та неприпустимим)
  • тривале перебування у транспорті з зачиненими вікнами і тд.

Ключовою патогенетичною ланкою теплового удару є посилена теплопродукція в організмі при зниженій тепловіддачі.

Прояви теплового удару

Щоб вчасно запідозрити тепловий удар у себе чи навіть у перехожого, варто знати основні його ознаки:

  • почервоніння шкіри;
  • липкий холодний піт;
  • ниткоподібний пульс (прискорений і водночас слабкого наповнення);
  • скарги на розмите бачення, потемніння в очах, запаморочення;
  • різка слабкість;
  • задишка;
  • носові кровотечі (у тяжких випадках);
  • нудота та блювання;
  • мерзлякуватість;
  • можливі судоми.

Тепловий удар поділяють за формами: 

  • асфіктична – наростає задишка та дихальна недостатність, знижується рівень оксигенації крові;
  • нейро-паралітична – потерпілий марить, він дезорієнтований, скаржиться на запаморочення, не контролює рухи, у нього знижена чутливість, розвивають судоми;
  • диспепсична – нудота, блювання, діарея, затримка сечі;
  • гіпертермічна – температура тіла підвищується до 39-40°С.

Варто зазначити, що у потерпілих відзначається тахікардія, яка переходить у брадикардію, різке зниження артеріального тиску (колапс), підвищення температури тіла до 38°С, інтоксикація та дегідратація. Необхідно негайно надати допомогу потерпілому, доки проблема не перейшла у некомпенсовану форму. При декомпенсації наростають ознаки ниркової недостатності, тому пацієнту необхідне лікування у відділенні інтенсивної терапії (реанімації).

Допомога потерпілому при тепловому ударі

В першу чергу, необхідно викликати швидку і вказати всі виявлені вами ознаки, оцінити стан пацієнта, вказати ваше ім’я та адресу. Зверніть увагу, чи у пацієнта нема запаху ацетона з рота, адже стан подібний до кето ацидозу (при цукровому діабеті), тому запитайте пацієнта, чи не приймає він інсулін.

Проведіть або перенесіть потерпілого у тінь, кондиціоноване приміщення, і не допускайте скупчення людей!

Не обливайте потерпілого водою! Різкий холод призведе до спазму судин, через що тепловіддача в рази зменшиться і пацієнт буквально буде варитися всередині.

Якщо потерпілий у свідомості, дайте йому випити води, солодкого чаю, дайте м’ятну жуйку. 

Якщо людина без свідомості, перевірте наявність пульсу на сонній артерії, наявність дихання, серцебиття. Якщо ці показники збережені, поверніть голову набік, щоб запалий язик не перекрив дихальні шляхи і людина не захлинулась блювотними масами.

Якщо дихання і пульс відсутні, варто розпочати СЛР – зовнішній масаж серця, потрійний прийом Сафара та штучну вентиляцію легень (дихання рот в рот).

Не давайте потерпілому жодних медикаментів! Потребу у цьому визначать медики!

Як запобігти розвитку теплового удару?

Правила, із якими я вас ознайомлю, можливо, зовсім вам не нові. Проте, раджу запам’ятати та дотримуватися їх:

  • не плануйте прогулянок у період найбільшої активності сонця (з 11 до 15 години);
  • пийте якомога більше води, але не літру за один присіст, а малі порції по 100-200мл кожну годину;
  • у спекотну пору не вживайте алкоголь, адже він погіршує ваш стан і в поєднанні із тими ж антипіретиками смертельно небезпечний;
  • одягайтесь по погоді: вільний легкий одяг із натуральних тканин, беріть захист у вигляді легкої панами або літнього капелюха;
  • придбайте віяло,  адже у приміщеннях без вентиляції воно допоможе бодай трохи розігнати повітря;
  • уникайте людних місць і надавайте перевагу пішому маршруту через вулиці з тінню, аніж душному громадському транспорту;
  • при погіршенні вашого стану, одразу зв’яжіться із лікарем і порадьтесь, чи потрібно приймати якісь ліки (якщо у вас хронічні серцево-судинні чи неврологічні захворювання);
  • старайтесь поступово адаптовуватися до умов роботи, якщо ви відчуваєте дискомфорт, попросіть вентилятор або кондиціонер.

Сподіваюся, ці поради будуть для вас корисними і допоможуть вберегтись від перегріву. Будьте здорові!

Партнерський матеріал


15.08.2022 8433
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1394
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2966
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1032
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1090
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1107 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3274 4

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

990

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

836

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

378

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1122
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

207
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2399
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1182
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

490
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15109
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7415
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

848
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

412
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

319
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

409
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

695
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1151