Як допомогти людині при тепловому ударі?

 

Луговська Ольга Василівна – сімейний лікар, заступник головного лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал»

Літо, сонце та спека. Хтось рахує дні до початку сезону, а хтось із жахом згадує, як важко для нього переноситься літо. Сонячні опіки, стрибки артеріального тиску, головні болі, тепловий удар – це далеко не повний список загроз, які підстерігають наших пацієнтів влітку. Хочу зосередити вашу увагу на такій проблемі як тепловий удар. Як виявити цей стан та як своєчасно надати допомогу потерпілому? Як вберегтись від цього?

Причини та особливості розвитку теплового удару

Тепловий удар – це стан, викликаний перегрівом тіла, що виникає внаслідок поєднання кількох факторів, в тому числі і фізичних навантажень, і підвищення температури навколишнього середовища, і зневоднення.

Часто пацієнти не вирізняють тепловий удар від сонячного. Мушу зауважити, що сонячний удар – це підвид теплового удару, в основі якого лежить перегрів голови під сонцем. Під час сонячного удару в більшості страждає центральна нервова система.

Тепловий удар виникає внаслідок перегріву усього організму. Тепловий удар не залежить від пори року і може виникати навіть взимку, якщо людина потрапляє у задушливе приміщення без нормального кондиціонування та вентиляції. При тепловому ударі страждає увесь організм, особливо серцево-судинна та нервова системи.

Причинами теплового удару є:

 • порушення адаптації до дії високих температур;
 • перевтома;
 • відсутність свіжого повітря;
 • надмірна фізична активність в задушливих умовах;
 • надто теплий одяг у спекотну пору;
 • перебування у сауні/лазні;
 • надмірне укутування немовлят (що є вкрай небезпечним та неприпустимим)
 • тривале перебування у транспорті з зачиненими вікнами і тд.

Ключовою патогенетичною ланкою теплового удару є посилена теплопродукція в організмі при зниженій тепловіддачі.

Прояви теплового удару

Щоб вчасно запідозрити тепловий удар у себе чи навіть у перехожого, варто знати основні його ознаки:

 • почервоніння шкіри;
 • липкий холодний піт;
 • ниткоподібний пульс (прискорений і водночас слабкого наповнення);
 • скарги на розмите бачення, потемніння в очах, запаморочення;
 • різка слабкість;
 • задишка;
 • носові кровотечі (у тяжких випадках);
 • нудота та блювання;
 • мерзлякуватість;
 • можливі судоми.

Тепловий удар поділяють за формами: 

 • асфіктична – наростає задишка та дихальна недостатність, знижується рівень оксигенації крові;
 • нейро-паралітична – потерпілий марить, він дезорієнтований, скаржиться на запаморочення, не контролює рухи, у нього знижена чутливість, розвивають судоми;
 • диспепсична – нудота, блювання, діарея, затримка сечі;
 • гіпертермічна – температура тіла підвищується до 39-40°С.

Варто зазначити, що у потерпілих відзначається тахікардія, яка переходить у брадикардію, різке зниження артеріального тиску (колапс), підвищення температури тіла до 38°С, інтоксикація та дегідратація. Необхідно негайно надати допомогу потерпілому, доки проблема не перейшла у некомпенсовану форму. При декомпенсації наростають ознаки ниркової недостатності, тому пацієнту необхідне лікування у відділенні інтенсивної терапії (реанімації).

Допомога потерпілому при тепловому ударі

В першу чергу, необхідно викликати швидку і вказати всі виявлені вами ознаки, оцінити стан пацієнта, вказати ваше ім’я та адресу. Зверніть увагу, чи у пацієнта нема запаху ацетона з рота, адже стан подібний до кето ацидозу (при цукровому діабеті), тому запитайте пацієнта, чи не приймає він інсулін.

Проведіть або перенесіть потерпілого у тінь, кондиціоноване приміщення, і не допускайте скупчення людей!

Не обливайте потерпілого водою! Різкий холод призведе до спазму судин, через що тепловіддача в рази зменшиться і пацієнт буквально буде варитися всередині.

Якщо потерпілий у свідомості, дайте йому випити води, солодкого чаю, дайте м’ятну жуйку. 

Якщо людина без свідомості, перевірте наявність пульсу на сонній артерії, наявність дихання, серцебиття. Якщо ці показники збережені, поверніть голову набік, щоб запалий язик не перекрив дихальні шляхи і людина не захлинулась блювотними масами.

Якщо дихання і пульс відсутні, варто розпочати СЛР – зовнішній масаж серця, потрійний прийом Сафара та штучну вентиляцію легень (дихання рот в рот).

Не давайте потерпілому жодних медикаментів! Потребу у цьому визначать медики!

Як запобігти розвитку теплового удару?

Правила, із якими я вас ознайомлю, можливо, зовсім вам не нові. Проте, раджу запам’ятати та дотримуватися їх:

 • не плануйте прогулянок у період найбільшої активності сонця (з 11 до 15 години);
 • пийте якомога більше води, але не літру за один присіст, а малі порції по 100-200мл кожну годину;
 • у спекотну пору не вживайте алкоголь, адже він погіршує ваш стан і в поєднанні із тими ж антипіретиками смертельно небезпечний;
 • одягайтесь по погоді: вільний легкий одяг із натуральних тканин, беріть захист у вигляді легкої панами або літнього капелюха;
 • придбайте віяло,  адже у приміщеннях без вентиляції воно допоможе бодай трохи розігнати повітря;
 • уникайте людних місць і надавайте перевагу пішому маршруту через вулиці з тінню, аніж душному громадському транспорту;
 • при погіршенні вашого стану, одразу зв’яжіться із лікарем і порадьтесь, чи потрібно приймати якісь ліки (якщо у вас хронічні серцево-судинні чи неврологічні захворювання);
 • старайтесь поступово адаптовуватися до умов роботи, якщо ви відчуваєте дискомфорт, попросіть вентилятор або кондиціонер.

Сподіваюся, ці поради будуть для вас корисними і допоможуть вберегтись від перегріву. Будьте здорові!

Партнерський матеріал


15.08.2022 5382
Коментарі ()

02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

1788
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

907
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

6352
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1640
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

6168
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1786

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

451

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1091

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1400

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1395
05.02.2023

Війна та стрес стають однією з причин, які суттєво впливають на зміну харчових звичок.  

203
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

377
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

590
05.02.2023

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, яка повинна бути модель сім’ї з християнської точки зору.  

216
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

349
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

483
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

805
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

178
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

198
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

290
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

455
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

698