"Я все покинув і почав робити динозаврів": історія майстра з Коломиї

Їх власноруч виготовляє місцевий майстер Валерій Дідорак. Ці доісторичні тварини так захопили прикарпатців, що їх "воскрешають" в інших регіонах Івано-Франківщини.

Перший динозавр побачив світ у 2014 році. Оселився у скверику і дивував людей. Тоді ніхто не знав, як реагувати: любити, боятися, не звертати уваги. В більшості так і було — спочатку зупинялись, щоб сфотографувати, а потім просто проходили повз, пише Фіртка з посиланням на BBC Україна.

Багато хто говорив мені, що не варто цього робити: люди не оцінять. Родина так само не підтримала, син сказав, що це фігня. Але повертатися до свого попереднього бізнесу, яким займався 24 роки, я не хотів.

Я шив одяг та меблі зі шкіри. Для мене це була каторга. Співчуваю тим людям, які працюють в ательє. До них немає ні поваги, ні розуміння. А ще за невеликі гроші з тобою поводяться так, як з непотребом. Не хочу більше це повторювати. Це була пекельна мука.

10 років тому я вирішив все покинути і зайнятися мистецтвом - робив картини зі шкіри, мозаїку, вироби з дерева та… динозавра. Не можу пояснити, чому саме динозавра. Ідея просто впала з неба. Майстрував його чотири місяці, шукав інформацію в інтернеті, дивився безліч фільмів. Пропрацьовував характер, звички, інстинкти…

Попри критику близьких та відсутність коштів, я все одно робив. Та коли зробив, не знав, де розмістити свого королівського тиранозавра. Спочатку динозавр був у скверику біля майстерні, потім - на автомийці, на заправці.

Висота - 3 метри, довжина - 7 метрів. Важить він понад пів тонни. Попри те, що з тірекса знущалися, нищили, він мужньо все переносив.

Тиранозавр переїхав до Німеччини

Одного разу до Коломиї приїхав німець на ім'я Райнер. Він приїхав в гості до своєї гувернантки Валі. Побачив динозавра і захотів його купити.

Але я його не продав.

Натомість пообіцяв зробити такого самого, тільки більш сучасного і стійкішого до вандалів. Коли він у мене замовив динозавра, я подумав: нічого собі, всі кажуть "фігня", а тут приїхав німець і купив у мене. І замовив ще сім.

Коли Райнер зайшов до мене в майстерню (а в мене носороги, леви та безліч інших скульптур), він був шокований. Я дізнався, що він жив в Африці десь 20 років, в нього там своя ферма і йому близька африканська тематика.

Райнер не говорив, для чого йому ці динозаври: чи для бізнесу, чи для туризму. Я просто робив. По 10-12-14 годин на добу.

Але тут також була непроста історія. Я робив цих істот без будь-якого авансу.

А в результаті Райнер сказав, що так багато грошей не заплатить. Один динозавр коштував 5 тисяч євро. Дешевше я продати їх не міг, тому вирішив відмовитися взагалі.

Та через деякий час Райнер знову написав мені, і ми дійшли компромісу.

Наразі я створив йому 5 тірексів. Останній переїхав до Манхайма, міста на південному заході Німеччини, наприкінці грудня.

Райнер запросив мене та мою родину до себе в гості. Коли я приїхав до нього, то побачив своїх динозаврів, які просто стоять у цеху. Досі не розумію, що він з ними робитиме.

Можливо, він хоче, щоб я туди переїхав і працював на нього. Але це його думки і плани. А в мене - свої. Я хочу створити тут у Коломиї цілий динопарк. А для цього мені потрібні фінанси. І якраз з його допомогою я заробив певну суму коштів.

Зрозуміло, що цього мало, але я не хочу ні від кого бути залежним. Тим паче, досвіду від роботи цих тірексів я отримав багато.

Динозавр - трудомісткий процес

Перший динозавр мав всередині металевий каркас. Наступні - пустотілі. Найважче у роботі - це набирати масу з пінопласту. Це надзвичайно важко і довго.

Першого динозавра я робив чотири місяці. Досвіду малувато. Спочатку створив невелику модель, а далі виливав форму з силікону і збирав по частинах. Все вручну. Ті динозаври, яких я робив для німця були вже розбірними - окремо можна було перевозити тіло, хвіст, голову. Збирав їх, як пазл. Це зручно.

Зараз процес створення динозавра можна значно пришвидшити. У Коломиї є такі технології, що набрати масу для гігантської тварини можна і без моєї присутності, це все зробить станок.

Таким чином, робота пришвидшиться у 5 разів. Мені ж залишиться більш творча робота - пропрацьовувати характер, рухи, колір, емоції. Тепер я міг би його повністю створити за місяць-півтора.

Мамонти і носороги

Чудовиська з минулого мене приваблювали. Люди пригадали, що у 1907 році біля прикарпатського села Старуня знайшли рештки мамонта. Його кістки, шкіра і, навіть, туша, прекрасно збереглись.

Рік тому до мене звернулися з проханням відтворити цього мамонта. Але я сказав, що не зможу цього зробити. Хтось інший це таки зробив. Створив цілу сім'ю з маленьким мамонтеням.

Це добре, бо тепер це місце стало ледь не паломницьким для туристів.

У 2016 році у селі Верхній Вербіж, копаючи криницю, мій друг знайшов бивень мамонта. Це також сколихнуло людей, і мені знову запропонували створити мамонта чи носорога.

Історично доведено, що на Прикарпатті, окрім мамонтів, жили ще й волохаті носороги. Тому не виключено, що скоро я зроблю носорога. Тим паче, що голову носорога я уже маю.

Парк Юрського періоду в Івано-Франківську

В Івано-Франківську хтось подав ідею для мерії, що я можу зробити й тут динозавра. Зі мною зв'язалися і я почав робити.

Вірніше, робив мій син, а я йому тільки допомагав. Я пообіцяв Костянтину, що наступний динозавр буде його, у тому числі й кошти, адже він допомагав мені робити всіх попередніх.


Королівський тиранозавр вийшов, його прилаштували в Івано-Франківському міському парку. До нього часто приходять діти і дорослі.

Проблем є багато. З перших днів існування тірекса почали нищити, ламати лапи, підпалювати зуби. Але я не розчаровувався в людях. Я наполегливо рекомендував сину відремонтувати його за власний кошт. Так і було.

Я не вважаю цих людей вандалами. Для мене вандали - це ті, які, до прикладу, свідомо нищать меморіальні дошки Героїв Небесної сотні чи щось подібне. А це просто п'яні особи несвідомо його пошкоджували, залазили верхи, падали, ненавмисне ламали пальці. Нічого, ми це колись переборемо.

А поки що будемо ремонтувати динозавра й надалі. Ми домовилися з представниками міста, що тут буде парк Юрського періоду.

"Найзаповітніша мрія"

Я дуже хочу зробити динопарк у своєму рідному місті Коломия. Я про це вже багато говорю, але поки що немає такої можливості. Все впирається в кошти. Я розглядав багато варіантів.

Найбільше підходить написати проєкт і виграти грант. Тоді зможу зробити ту кількість динозаврів, яку хочу. Я бачу мінімум 10 об'єктів. Але це не повинні бути тільки скульптури. Повинен бути цілий комплекс - з дитячим кафе, театралізованим дійством, костюмами.

Коли я був за кордоном, то у мене зовсім змінився світогляд. Там люди, яким за 50, лише починають жити. А в нас в Україні, коли тобі 50, ти вже старий дід.

Я переконаний, що і у свої 56 років мені вдасться реалізувати найзаповітнішу мрію.

Усі кажуть: для туристів. А чому не для наших з вами дітей? Чому ми в першу чергу думаємо про когось, а не про себе? Невже ми не хочемо жити і розвивати своє місто?

За останні 10 років моє життя і світосприйняття кардинально змінилося. Я не хочу шукати спонсорів, адже тоді мушу померти, але зробити, причому, у найкоротші терміни. Нехай я це зроблю поволі, але я це зроблю.


24.01.2020 1657
Коментарі ()

28.05.2025
Вікторія Матіїв

Фіртка порозмовляла з Сергієм Галкіним — колишнім морським піхотинуем Феодосійського батальйону. Після окупації Криму Росією у 2014 році, медики виявили в нього пухлину. Чоловіка визнали непридатним до служби. Відтоді він активно займається волонтерством: допомагає українським військовим та надає юридичні консультації.  

452
25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

2331
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

2279 4
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

2158 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2907
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2684 2

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

540

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1217

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1285

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

2093
26.05.2025

На Івано-Франківщині триває посівна кампанія.  

707
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

443
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

809
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43610
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3204
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

1121
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2117
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35340 1
27.05.2025

Німеччина, а також Франція, Велика Британія та США більше не мають обмежень щодо далекобійної зброї для України.  

299
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

428
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

648
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

785