Християнська парадоксія свободи

 

 

Поговорити про поняття свободи нас підштовхнули розповсюджені навіть серед наших братів і сестер хибні уявлення про свободу, яка нібито «закінчується там, де починається свобода іншого». Нічого собі свобода! Сім мільярдів обмежень!

 

І навіть не те бентежить, що лібералізм уже не в моді. Просто до чого тут християнство? Чи не підміняємо ми поняття, між іншим, ключові поняття віри, коли привносимо чужі трактовки. Чи обмежує свободу християнина свобода, скажімо, сатаніста? Язичника? Прокурора? Що, власне, ми розуміємо під словом «свобода». Адже інтуїтивно зрозуміло, що наша свобода це не те саме, що їхня.

 

Бог – це свобода (із цим гаслом за поширеністю може змагатися лише «Бог – це любов», але про те, чим відрізняється любов від сексу ми поговоримо іншим разом). І разом із тим людина, що стає вільною, прийнявши Бога, бере на себе купу обмежень. Від гастрономічних, до «не вбий». Тобто, коли ми говоримо про християнську свободу, мова явно йде не про вседозволеність чи «роби, що хочеш, аби інші були не проти». Ми звикли говорити про свободу, як можливість щось робити, але людина, яка зреклася Господа, може собі дозволити набагато більше за християнина. Де тут свобода?

 

Про свободу пишуть не лише в богословській літературі. Той самий Кант запропонував трактовку свободи як можливості бути неадекватним: порушувати або починати причино-наслідкові ланцюги. Тебе вдарили по лівій щоці – ти міг дати у відповідь, або розплакатися, а ти підставив праву щоку – ти проявив себе як вільна людина. Втім, як і вдаривши у щелепу випадкового перехожого, без будь-якого приводу з його боку чи потреби на комусь зірвати злобу зі свого. Не підкорятися обставинам, за Кантом, є проявом свободи. І це близько до християнського розуміння. Втім, якщо ми вже говоримо про віру, то лише філософією не обійдешся.

 

Власне, християнська свобода – це свобода вибору між добром і злом. Тобто, свобода волі. З іншого боку, свобода – це свобода ВІД гріха. Тобто, свобода – це можливість обирати між добром і злом, але обирати добро. Де тут, здавалося б, свобода?

 

Людина була створена (як, до речі, і янголи) зі свободною волею. Частина янголів обрала зло. Люди мали можливість порушити заповідь Божу (тоді вона була лише одна – не їсти забороненого плоду). І вони її порушили. Проте, завдяки матеріальній природі, на відміну від ангелів, людство не вповні долучилося до гріха. Тіло впродовж нашого життя виступає в якості якоря для душі: ми не можемо надто глибоко поринути у гріх, втім навіть і найбільше піднесення врешті-решт згасає. Отже, поки ми живі, жоден вибір не є остаточним і незворотнім.

 

Свобода – це можливість обирати. В цьому випадку нас більше обмежує тривимірність простору, а не дільничний міліціонер, адже жодна заборона суду не позбавляє мене можливості прийти, наприклад, сьогодні під резиденцію гаранта в Межигір‘ї. Ясно, що можуть дати пару діб адмінарешту, але ж вибір є. Свободу не варто розуміти як сукупність громадських прав. Їх часто плутають.

 

З іншого боку, свобода – це свобода від гріха, бо гріховні пристрасті поневолюють. Ти можеш обирати між курінням і некурінням. Але лише доти, поки не закуриш. Тоді вже тебе триматимуть психологічна, а з часом і фізіологічна залежність.

 

Є два різних типи людей, які не п‘ють: ті, що кинули, і ті, кого просто не пре. Щось є героїчне в тому, щоб раз за разом відмовлятися від тостів на кожному дні журналіста (будівельника, агронома, на Новий Рік тощо). Проте, по-справжньому вільний від алкоголю той, хто не починав пити. Він просто не розуміє «навіщо» вливати в себе цю смердючу гидотну. Його природа в цьому аспекті неушкоджена. Вочевидь, подібний імунітет від гріха в цілому мали наші прабатьки Адам і Єва до гріхопадіння.

 

Ти можеш обирати між чистою та продажною любов‘ю. Але така свобода вибору залишається в тебе, поки ти притримуєшся першої. Будь-який романтик здатен піти в бордель. Мало хто з постійних клієнтів борделів може стати романтиком. Чим більше ви «випускаєш пару» на близьких, тим природніше це стає для тебе, і тим важче це перебороти.

 

Втім, якби ж так просто було обирати! Життя весь час ставить нас у ситуацію вибору: спочатку ти маєш обрати, який із запропонованих варіантів є добром, а який злом, а потім вже між ними.

 

Свобода християнина в земному житті – це свобода людини, яка йде по мінному полю. Ти вільний обирати, куди ступити, але чим більше ти помиляєшся, тим менше в тебе залишається кінцівок (манни, хеллса, чи що там у тебе у венах), і тим менше залишається свободи.

 

Андрій Ватолкін,

Братство

 

 


08.06.2012 Андрій Ватолкін 1634 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1640
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1046
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1296 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3782 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33891
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2861

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

370

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

777

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1724

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1086
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1067
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

647
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

526
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2003
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12220
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1512
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1307
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

564
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

273
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

346
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

393
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1283