Християнська парадоксія свободи

 

 

Поговорити про поняття свободи нас підштовхнули розповсюджені навіть серед наших братів і сестер хибні уявлення про свободу, яка нібито «закінчується там, де починається свобода іншого». Нічого собі свобода! Сім мільярдів обмежень!

 

І навіть не те бентежить, що лібералізм уже не в моді. Просто до чого тут християнство? Чи не підміняємо ми поняття, між іншим, ключові поняття віри, коли привносимо чужі трактовки. Чи обмежує свободу християнина свобода, скажімо, сатаніста? Язичника? Прокурора? Що, власне, ми розуміємо під словом «свобода». Адже інтуїтивно зрозуміло, що наша свобода це не те саме, що їхня.

 

Бог – це свобода (із цим гаслом за поширеністю може змагатися лише «Бог – це любов», але про те, чим відрізняється любов від сексу ми поговоримо іншим разом). І разом із тим людина, що стає вільною, прийнявши Бога, бере на себе купу обмежень. Від гастрономічних, до «не вбий». Тобто, коли ми говоримо про християнську свободу, мова явно йде не про вседозволеність чи «роби, що хочеш, аби інші були не проти». Ми звикли говорити про свободу, як можливість щось робити, але людина, яка зреклася Господа, може собі дозволити набагато більше за християнина. Де тут свобода?

 

Про свободу пишуть не лише в богословській літературі. Той самий Кант запропонував трактовку свободи як можливості бути неадекватним: порушувати або починати причино-наслідкові ланцюги. Тебе вдарили по лівій щоці – ти міг дати у відповідь, або розплакатися, а ти підставив праву щоку – ти проявив себе як вільна людина. Втім, як і вдаривши у щелепу випадкового перехожого, без будь-якого приводу з його боку чи потреби на комусь зірвати злобу зі свого. Не підкорятися обставинам, за Кантом, є проявом свободи. І це близько до християнського розуміння. Втім, якщо ми вже говоримо про віру, то лише філософією не обійдешся.

 

Власне, християнська свобода – це свобода вибору між добром і злом. Тобто, свобода волі. З іншого боку, свобода – це свобода ВІД гріха. Тобто, свобода – це можливість обирати між добром і злом, але обирати добро. Де тут, здавалося б, свобода?

 

Людина була створена (як, до речі, і янголи) зі свободною волею. Частина янголів обрала зло. Люди мали можливість порушити заповідь Божу (тоді вона була лише одна – не їсти забороненого плоду). І вони її порушили. Проте, завдяки матеріальній природі, на відміну від ангелів, людство не вповні долучилося до гріха. Тіло впродовж нашого життя виступає в якості якоря для душі: ми не можемо надто глибоко поринути у гріх, втім навіть і найбільше піднесення врешті-решт згасає. Отже, поки ми живі, жоден вибір не є остаточним і незворотнім.

 

Свобода – це можливість обирати. В цьому випадку нас більше обмежує тривимірність простору, а не дільничний міліціонер, адже жодна заборона суду не позбавляє мене можливості прийти, наприклад, сьогодні під резиденцію гаранта в Межигір‘ї. Ясно, що можуть дати пару діб адмінарешту, але ж вибір є. Свободу не варто розуміти як сукупність громадських прав. Їх часто плутають.

 

З іншого боку, свобода – це свобода від гріха, бо гріховні пристрасті поневолюють. Ти можеш обирати між курінням і некурінням. Але лише доти, поки не закуриш. Тоді вже тебе триматимуть психологічна, а з часом і фізіологічна залежність.

 

Є два різних типи людей, які не п‘ють: ті, що кинули, і ті, кого просто не пре. Щось є героїчне в тому, щоб раз за разом відмовлятися від тостів на кожному дні журналіста (будівельника, агронома, на Новий Рік тощо). Проте, по-справжньому вільний від алкоголю той, хто не починав пити. Він просто не розуміє «навіщо» вливати в себе цю смердючу гидотну. Його природа в цьому аспекті неушкоджена. Вочевидь, подібний імунітет від гріха в цілому мали наші прабатьки Адам і Єва до гріхопадіння.

 

Ти можеш обирати між чистою та продажною любов‘ю. Але така свобода вибору залишається в тебе, поки ти притримуєшся першої. Будь-який романтик здатен піти в бордель. Мало хто з постійних клієнтів борделів може стати романтиком. Чим більше ви «випускаєш пару» на близьких, тим природніше це стає для тебе, і тим важче це перебороти.

 

Втім, якби ж так просто було обирати! Життя весь час ставить нас у ситуацію вибору: спочатку ти маєш обрати, який із запропонованих варіантів є добром, а який злом, а потім вже між ними.

 

Свобода християнина в земному житті – це свобода людини, яка йде по мінному полю. Ти вільний обирати, куди ступити, але чим більше ти помиляєшся, тим менше в тебе залишається кінцівок (манни, хеллса, чи що там у тебе у венах), і тим менше залишається свободи.

 

Андрій Ватолкін,

Братство

 

 


08.06.2012 Андрій Ватолкін 1619 0
Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

607
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1155
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2468
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1334
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1962 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2910

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

656

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

739

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1650

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1634
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

326
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

439
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18357
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7464
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3647
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1033
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10771
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

276
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

272
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

465
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

442
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

674