Хелловін по-буковинськи, або Святкування Маланки в Україні

 

 

Карнавал асоціюється у нас, перш за все, з екзотичними і теплими країнами: Італією, Грецією, Індією і, звичайно ж, Бразилією. Але яскраве й не менш колоритне видовище можна побачити і в Україні. Та що там побачити!? Взяти участь самим! Поринути в колосальну карнавальну ходу вуличних гулянь, отримати заряд позитивних емоцій і нових вражень можна на святі Маланки, який прийнято проводити в середині січня на Буковині.

 

Свято Маланки (або як його ще називають «Переберія», що в перекладі з місцевого діалекту означає «переодягання») своїми масштабами проведення крутіше містичного Хелловіна. Не вірите? Їдьте і переконаєтеся в цьому самі.

З історії свята Маланки

Гей, Іване, Іваночку,

Пусти до хати Маланочку...

Свято преподобної Маланії належить до зимового календарно-обрядового циклу. Відзначається воно напередодні проведення Старого Нового року. У давнину Маланка символізувала місяць, тому і її святкування починається з першої зорі. Там, де Маланка, там і Василь. День Василя – 14 січня, він символізував сонце. За переказами, Маланка вийшла заміж за Василя. Припускають, що Маланка замінила собою древню богиню Мокошу – покровительку жінок в язичництві.

На Прикарпатті й Буковині в святкуванні Маланки, або Щедрого вечора, збереглися давні традиції. Класична Маланка не одна. У неї своя свита – «почет». Персонажами дії є: Дід, Баба, Коза, Дідько (Чорт), Циган, Жид, Солдат-москаль.

Інтерпретації сьогоднішніх персонажів можуть бути різними. Ряджена ватага рухається селом з жартами, сміхом, вигуками. Народ найбільше веселять Чорти: вони кидають перехожих в сніг, лякають дітей, жартують з молодицями і дівчатами.

Виряджені розігрують сценки, щедрують під вікнами будинків. Маланка рветься в будинок. Там вона господарює по всіх кутках, «наводить» свої порядки, шукає в печі вареники... В цей вечір Маланці та Василю дозволяється робити всякі «збитки», тобто шахраювати. Газди раді таким гостям: вважається, що якщо в будинку «помаланкували», то цілий рік буде вдалим.

Цікава містерія – «оживляння» кози, де розігруються жартівливі діалоги Діда, Кози, Цигана, Москаля, Лікаря.

Як і де святкують Маланка-фест в Україні

У наш час традиції «маланкування» відродилися з новою силою. Свято відбувається під назвою «Маланка-фест». Яскравий і цікавий фестиваль-карнавал вже кілька років організовується у містечку Вашківці Чернівецької області. Проходить фестиваль Маланок і в Чернівцях.

Містечко Вашківці вже багато років зберігає традиції святкування Маланки. Як і в старовину, приблизний сценарій Маланки такий: найстарший парубок села калфа (від східного «халіф») спрямовує Переберію по головній вулиці. У нього обов'язки: збирати коляду, за зібрані гроші молодь гуляє, організовуючи «забаву», пропиваючи коляду.

Але все частіше в гонитві за модними тенденціями молодь вигадує собі нові костюми відповідно до сучасних віянь. У святі Переберії беруть участь не лише Маланка з Василем, але і герої сучасності: мультяшні персонажі, горе-даїшники, бандити і блазні, вуйки і всякі харизматичні типи. Особливий інтерес у туристів викликають образи сучасних політиків і відомих людей.

У давні часи святкове переодягання виконувало важливі релігійно-магічні функції, а з часом ця дія перетворилася у веселий фестиваль-карнавал з масками, крутіший за Хелловін.

Час і місце проведення фестивалю:

Джерело фотографій у статті: vashkivtsi.com – святкування Маланки у Вашківцях у 2015 році.

IGotoWorld.com


14.01.2017 4242 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1118
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2820
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

984
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1043
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1051 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3122 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

911

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

783

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

160
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2351
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1152
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

457
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15076
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7388
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

821
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

386
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

664
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1116