Хелловін по-буковинськи, або Святкування Маланки в Україні

 

 

Карнавал асоціюється у нас, перш за все, з екзотичними і теплими країнами: Італією, Грецією, Індією і, звичайно ж, Бразилією. Але яскраве й не менш колоритне видовище можна побачити і в Україні. Та що там побачити!? Взяти участь самим! Поринути в колосальну карнавальну ходу вуличних гулянь, отримати заряд позитивних емоцій і нових вражень можна на святі Маланки, який прийнято проводити в середині січня на Буковині.

 

Свято Маланки (або як його ще називають «Переберія», що в перекладі з місцевого діалекту означає «переодягання») своїми масштабами проведення крутіше містичного Хелловіна. Не вірите? Їдьте і переконаєтеся в цьому самі.

З історії свята Маланки

Гей, Іване, Іваночку,

Пусти до хати Маланочку...

Свято преподобної Маланії належить до зимового календарно-обрядового циклу. Відзначається воно напередодні проведення Старого Нового року. У давнину Маланка символізувала місяць, тому і її святкування починається з першої зорі. Там, де Маланка, там і Василь. День Василя – 14 січня, він символізував сонце. За переказами, Маланка вийшла заміж за Василя. Припускають, що Маланка замінила собою древню богиню Мокошу – покровительку жінок в язичництві.

На Прикарпатті й Буковині в святкуванні Маланки, або Щедрого вечора, збереглися давні традиції. Класична Маланка не одна. У неї своя свита – «почет». Персонажами дії є: Дід, Баба, Коза, Дідько (Чорт), Циган, Жид, Солдат-москаль.

Інтерпретації сьогоднішніх персонажів можуть бути різними. Ряджена ватага рухається селом з жартами, сміхом, вигуками. Народ найбільше веселять Чорти: вони кидають перехожих в сніг, лякають дітей, жартують з молодицями і дівчатами.

Виряджені розігрують сценки, щедрують під вікнами будинків. Маланка рветься в будинок. Там вона господарює по всіх кутках, «наводить» свої порядки, шукає в печі вареники... В цей вечір Маланці та Василю дозволяється робити всякі «збитки», тобто шахраювати. Газди раді таким гостям: вважається, що якщо в будинку «помаланкували», то цілий рік буде вдалим.

Цікава містерія – «оживляння» кози, де розігруються жартівливі діалоги Діда, Кози, Цигана, Москаля, Лікаря.

Як і де святкують Маланка-фест в Україні

У наш час традиції «маланкування» відродилися з новою силою. Свято відбувається під назвою «Маланка-фест». Яскравий і цікавий фестиваль-карнавал вже кілька років організовується у містечку Вашківці Чернівецької області. Проходить фестиваль Маланок і в Чернівцях.

Містечко Вашківці вже багато років зберігає традиції святкування Маланки. Як і в старовину, приблизний сценарій Маланки такий: найстарший парубок села калфа (від східного «халіф») спрямовує Переберію по головній вулиці. У нього обов'язки: збирати коляду, за зібрані гроші молодь гуляє, організовуючи «забаву», пропиваючи коляду.

Але все частіше в гонитві за модними тенденціями молодь вигадує собі нові костюми відповідно до сучасних віянь. У святі Переберії беруть участь не лише Маланка з Василем, але і герої сучасності: мультяшні персонажі, горе-даїшники, бандити і блазні, вуйки і всякі харизматичні типи. Особливий інтерес у туристів викликають образи сучасних політиків і відомих людей.

У давні часи святкове переодягання виконувало важливі релігійно-магічні функції, а з часом ця дія перетворилася у веселий фестиваль-карнавал з масками, крутіший за Хелловін.

Час і місце проведення фестивалю:

Джерело фотографій у статті: vashkivtsi.com – святкування Маланки у Вашківцях у 2015 році.

IGotoWorld.com


14.01.2017 4194 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

322
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

526
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5399
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2606

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

364

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10645
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5661
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883