Хай живе наш Суд – найгуманніший суд в світі!

 

Цю фразу в різних варіаціях ми чули з дитинства. В наш час стало модно… судитися. В судах – безкінечна купа справ – більшість так званих цивільних позовів. Судяться практично всі. Хто з родичами за спадок – хтось із сусідами «за межу». Частину справ також складають так звані «комунальні» або «кредитні» борги. Велика кількість справ є також щодо соціальних невиплат.

Проте, переважна частина населення судів боїться – мало хто з звичайних людей, отримавши із судової установи клаптик паперу під назвою «судова повістка» зможе втриматись від тремтіння в ногах чи потемніння в очах.

Так склалося, що судовий розгляд в нашій країні – як спортивний марафон. Є переможці і переможені, є травмовані при його проходженні, а є й такі, які зійшли з дистанції.

Але сьогодні я б хотіла поговорити про роль Європейського суду з прав людини в нашому житті. На сьогодні Україна входить до п’ятірки держав (четверте місце), з яких надходить найбільше звернень та скарг. В даний час в Європейському суді – майже 13 тисяч заяв від українських позивачів.

Тобто, на даний час надзвичайно велика кількість українців страждають від неправомірних суддівських рішень у себе в країні. Про що це свідчить? Громадяни України звертаються до Європейського суду з прав людини як до наднаціонального органу, тому що не можуть знайти правди в себе в державі. Як нам не гірко – але це правда.

Так, одною із численних причин звернень наших громадян до Європейського суду є масові невиплати зарплат працівникам та незабезпечення державою прав людини на гідну працю. Тільки в 2012 році Європейським судом було прийнято 206 рішень на користь громадян України у справах про стягнення заборгованості по виплаті заробітної плати.

Зараз в нашій державі – єдиним неупередженим і справедливим органом, куди можуть звернутися українські громадяни з надією на те, що їхні права будуть поновлені є Страсбурзький суд.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у 2012 році ухвалив рекордну кількість рішень за скаргами українських громадян.

За даними Міністерства юстиції України, загальна сума коштів, що її сплатив уряд України у 2012 році на виконання рішень ЄСПЛ, становить майже 39 мільйонів гривень. Це у 4,5 рази більше, ніж попереднього року, коли, згідно зі звітом комітету міністрів Ради Європи, суд зобов'язав Україну виплатити за своїми рішеннями 0,9 мільйона євро.

Основні проблеми, які бачить Європейський суд Україні - це невиконання рішень судів, затяжні або неефективні розслідування, порушення прав на свободу та особисту недоторканість, жорстоке поводження з ув'язненими та затриманими або неналежні умови їхнього утримання. В цьому році надзвичайно велика кількість позовів українців щодо скасування або зменшення державних виплат.

Беззаперечним є той факт, що громадяни України виграють справи проти держави України за те, що нашою державою не виконують національні судові рішення, які прийняті «Іменем України».

Невиконання судових рішень по стягненню заборгованості з держави перед нашими громадянами. Що це означає? Громадянин впродовж кількох років судячись з державою, наприклад, Пенсійним фондом України, щоб йому виплатили 3 тисячі гривень та отримує нарешті позитивне рішення. Проте державні ограни просто уникають виконання цього судового рішення. Це просто ганебне явище, коли сама держава стає недобросовісним боржником. Це явище констатував Європейський Суд з прав людини у тих справах, які він розглядав. Але замість того, щоб заплатити ті 3 тисячі гривень пенсійних виплат, Україна платить ще відшкодування, в тому числі і моральну шкоду, згідно з рішенням Європейського суду з прав людини десятки тисяч гривень. То чому органи виконавчої влади, а саме Державна виконавча служба, яка входить в структуру органів юстиції України допускають таких системних порушень?

Складається враження, що нашій державі просто вигідне саме боргування своїм громадянам – з тієї причини, що лишень одиниці наважуються на подачу позову до Європейського суду – а через великий наплив справ в суді – його розгляд може тривати 2-3 роки. Тому, більшість звичайних людей – так і залишаться на обочині «нашого правосуддя».

Прикро, що наші громадяни, як платники податків, витрачають мільярди гривень щорічно на те, щоб утримувати всю судову та правоохоронну системи, які фактично замість того, щоб допомогти людині, є її найпершим ворогом.

І тут питання навіть не у тих сумах, які стягуються з бюджету України (це звичайно окреме питання). Проблема полягає в тому, що конкретні винуватці (державні виконавці, міліціонери, прокурори, судді), які фактично спричинили ці витрати бюджетові – не несуть за це жодного покарання – ні морального, ані матеріального. Жодна особа не була позбавлена посади, ніхто не отримав осуду з боку держави.

Однак у них на совісті – питання життя та смерті конкретних людей та їх зламані долі.

З травня цього року вступили в силу зміни до Регламенту Європейського суду, які спрощують процедуру подачі позову, а також вносять зміни до інформування уряду країни щодо позову, що в ідеалі має значно прискорити розгляд справ в Страсбурзі.

Для нас це означає, що на рахунку держави України буде ще набагато більша кількість програних справ – і ми з Вами будемо ще біднішими, ніж сьогодні. Адже за ці програші платять тільки прості люди – а наші можновладці цим не переймаються. Тому що наш Суд найгуманніший в світі саме відносно них…


10.05.2013 Оксана Соболик 1974 7
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

881
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1914 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2809
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1920
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1289

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3765
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

881
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1