Гуцульські єжі підкорюють Україну

 

/data/blog/51114/35de469d9dfdd63b4a77decf9da2f695.jpg

 

"То було ше тогди, коли гуцули гуцулами си не називали, кутюгу фири кегали, а жинки молоко з полонини їжаками возили. А ті єжі були не такі, як согодни, а здорові, таєк три олені", - так колоритно починається серія листівок авторства "То було ше тогди" франківців Петра Буяка та Тараса Лаврука.

 

Після серії презентацій в різних містах України хлопці вирішили врахувати побажання публіки і, збагативши "гуцульське фентезі" новими історіями, видати повноцінну книгу про єжів, пише Галицький Кореспондент.

 

Петра Буяка франківчани добре знають як героя подорожі до Байкалу на старенькому мотоциклі "Дніпро", яку він разом із подругою Юлею Плисюк здійснив минулого року. Після повернення додому Петро несподівано захопився малюванням. Спершу робив кумедні сюжетні малюночки з підписами, які викладав на своїй сторінці у Фейсбуці. Потім вирішив ці малюнки перенести на магнітики. Так у Петра народилося цілком спонтанне хобі. Сьогодні магнітики з його авторськими малюнками можна придбати у сувенірних та деяких книжкових крамницях Івано-Франківська, Тернополя, Львова і Києва.

 

Одного дня Петрові "намалювався" їжак. Каже, намалювався сам собою, адже всі малюнки йдуть звідкись від серця і він практично не знає наперед, як виглядатиме закінчений малюнок. Потім, іншого дня, знову вийшов їжак, але вже з іншою історією. Так народилася ідея зробити кілька сюжетів про їжаків. Ці малюнки побачив друг Петра Тарас Лаврук і вирішив написати до них казку. Оскільки Тарас сам гуцул, то казка вийшла гуцульською говіркою. Тоді ж народилася ідея видати казку листівками. Уляна Кошелюк допомогла з дизайном серії.

 

"Не можу сказати, що ця казка орієнтована на дітей. Але у книгарні "Є", в якій відбувалися презентації листівок, побачили, що цю подію можна провести у форматі зустрічей із дітьми. Так ми зробили у Львові, Тернополі та Києві. Було дуже класно, діти слухали казку, малювали, запитували щось про їжаків. А після презентації батьки до нас почали підходити і питати, де можна купити книжку про єжів. Коли чули, що її немає, питали, коли вона буде. Ось так ми й вирішили, що треба робити книжку", - розповідає Петро Буяк.

 

Казка "То було ше тогди" розповідає про прадавній гуцульський світ, коли все було цілком інакшим. Гуцульські жінки використовували велетенських їжаків у побутових цілях - возили на них молоко з полонини. Їжаки полюбляли пити молоко і танцювати аркан під сяйвом місяця.

 

"Ми робимо все по кайфу. Робимо тільки те, що нас пре. Зараз будемо робити дитячу книгу, але вона не буде тільки про єжів. Буде багато інших персонажів, наприклад, велетенські зубаті форелі. Ці форелі вночі крали ліжники у жінок, які прали їх в ріці, а потім форелі продавали ці ліжники на базарі у Косові. Так і виник Косівський ринок. А самі форелі покрилися візерунками від ліжників, які возили на собі", - відхиляє Петро завісу майбутньої книги.

 

На цьому друзі вирішили не зупинятися. Планують також поставити виставу. "Дуже хочу зробити містерію про єжа. Пошити величезного їжака, у якого люди могли би залазити і так ходити", - каже Петро. Це буде міні-вистава на 15 хвилин. Головні ролі зіграють Петро Буяк, Тарас Лаврук та Уляна Кошелюк. Виставу обіцяють презентувати під час фестивалю карпатської культури "Черемош-Фест", який відбудеться 2-4 травня у селі Криворівня на Прикарпатті.

 


22.04.2014 587 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

343
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13893 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1588
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6160
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1473

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

666
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5931
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13701
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

557
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2