Гуцульські єжі підкорюють Україну

 

/data/blog/51114/35de469d9dfdd63b4a77decf9da2f695.jpg

 

"То було ше тогди, коли гуцули гуцулами си не називали, кутюгу фири кегали, а жинки молоко з полонини їжаками возили. А ті єжі були не такі, як согодни, а здорові, таєк три олені", - так колоритно починається серія листівок авторства "То було ше тогди" франківців Петра Буяка та Тараса Лаврука.

 

Після серії презентацій в різних містах України хлопці вирішили врахувати побажання публіки і, збагативши "гуцульське фентезі" новими історіями, видати повноцінну книгу про єжів, пише Галицький Кореспондент.

 

Петра Буяка франківчани добре знають як героя подорожі до Байкалу на старенькому мотоциклі "Дніпро", яку він разом із подругою Юлею Плисюк здійснив минулого року. Після повернення додому Петро несподівано захопився малюванням. Спершу робив кумедні сюжетні малюночки з підписами, які викладав на своїй сторінці у Фейсбуці. Потім вирішив ці малюнки перенести на магнітики. Так у Петра народилося цілком спонтанне хобі. Сьогодні магнітики з його авторськими малюнками можна придбати у сувенірних та деяких книжкових крамницях Івано-Франківська, Тернополя, Львова і Києва.

 

Одного дня Петрові "намалювався" їжак. Каже, намалювався сам собою, адже всі малюнки йдуть звідкись від серця і він практично не знає наперед, як виглядатиме закінчений малюнок. Потім, іншого дня, знову вийшов їжак, але вже з іншою історією. Так народилася ідея зробити кілька сюжетів про їжаків. Ці малюнки побачив друг Петра Тарас Лаврук і вирішив написати до них казку. Оскільки Тарас сам гуцул, то казка вийшла гуцульською говіркою. Тоді ж народилася ідея видати казку листівками. Уляна Кошелюк допомогла з дизайном серії.

 

"Не можу сказати, що ця казка орієнтована на дітей. Але у книгарні "Є", в якій відбувалися презентації листівок, побачили, що цю подію можна провести у форматі зустрічей із дітьми. Так ми зробили у Львові, Тернополі та Києві. Було дуже класно, діти слухали казку, малювали, запитували щось про їжаків. А після презентації батьки до нас почали підходити і питати, де можна купити книжку про єжів. Коли чули, що її немає, питали, коли вона буде. Ось так ми й вирішили, що треба робити книжку", - розповідає Петро Буяк.

 

Казка "То було ше тогди" розповідає про прадавній гуцульський світ, коли все було цілком інакшим. Гуцульські жінки використовували велетенських їжаків у побутових цілях - возили на них молоко з полонини. Їжаки полюбляли пити молоко і танцювати аркан під сяйвом місяця.

 

"Ми робимо все по кайфу. Робимо тільки те, що нас пре. Зараз будемо робити дитячу книгу, але вона не буде тільки про єжів. Буде багато інших персонажів, наприклад, велетенські зубаті форелі. Ці форелі вночі крали ліжники у жінок, які прали їх в ріці, а потім форелі продавали ці ліжники на базарі у Косові. Так і виник Косівський ринок. А самі форелі покрилися візерунками від ліжників, які возили на собі", - відхиляє Петро завісу майбутньої книги.

 

На цьому друзі вирішили не зупинятися. Планують також поставити виставу. "Дуже хочу зробити містерію про єжа. Пошити величезного їжака, у якого люди могли би залазити і так ходити", - каже Петро. Це буде міні-вистава на 15 хвилин. Головні ролі зіграють Петро Буяк, Тарас Лаврук та Уляна Кошелюк. Виставу обіцяють презентувати під час фестивалю карпатської культури "Черемош-Фест", який відбудеться 2-4 травня у селі Криворівня на Прикарпатті.

 


22.04.2014 606 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1169
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2885
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1013
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1072
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1077 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3185 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

938

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

808

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1108
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

179
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2374
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1167
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

472
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15090
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7400
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

835
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

398
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

309
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

392
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

679
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1129