Гроші «на стовпах»: важке похмілля «легкого» кредиту

 

Оголошеннями «Кредити фізособам: без довідок, без застави, без поручителя», «Кредити на все», «Кредити за 2 години» заліплені ліхтарні стовпи, зупинки транспорту, щити в під'їздах будинків.

 

Досить дивно виглядає така «спокуслива» реклама у період, коли на фінансовому ринку України поки що нема мови про відновлення великомасштабного кредитування. Навпаки, банки останнім часом посилили політику надання позик населенню. Нерідко зараз відмовляють у кредиті за найменшого сумніву в надійності доходу та застави. Банки згодні видавати кредити фізичним особам, але тільки за умови їх високої платоспроможності. Занадто свіжі в пам'яті фінустанов кредиторські проблеми минулих років, а накопичені «неповернення» так і залишаються під великим питанням в плані погашення. На поточний момент банки більше націлені на роботу з юридичними особами. Звідси висновок - до оголошень «на стовпах» банки навряд чи мають відношення.

 

Хто ж тоді ці сміливці, готові давати в борг, не побоюючись залишитися «на бобах»? Як правило - ТОВ або ПП, які формально займаються виробничою діяльністю, а аж ніяк не кредитуванням. Але оскільки кредити мають право надавати тільки банки або фінансові компанії, такого роду ТОВ або ПП видають позики. Відповідно до Цивільного кодексу, допускається укладання подібних договорів між різними особами. У свою чергу, фізособи мають право брати гроші в борг у будь-якого, хто дає, в тому числі й у небанківських структур. Саме в рамках такого юридичного поля і працює механізм кредитування «на стовпах».

 

 

Не складно здогадатися, що ставки за «стовповими» кредитами не бувають низькими. Це 30-36% за умови, що позичальник віддасть у заставу ліквідний актив. Якщо ж застави немає, то потрібно бути готовим до 5%, але за місяць, або до 60% за рік! Бувають кредити зі ставкою 120% річних і вище. В принципі, високі ставки - основа цього бізнесу.

 

Читайте також "Низька ставка за кредитом - інше приплюсують"...

 

Дуже часто, аби не злякати потенційного клієнта, в кредитах «на стовпах» спеціально не вказують ставку, а тільки суму повернення з відсотків. Використовується хитрий метод: відсоток нараховується на всю суму кредиту плюс «бонус» за ризик. Є й більш хитромудрі варіанти, коли відсотки нараховуються на кредит за правилом «процент на процент». Всі ці ТОВ та ПП працюють за власними методиками, тому що не підкоряються ні НБУ, ні Держфінпослуг.

 

Може здатися, що ТОВ та ПП занадто ризикують і термін їхнього життя недовгий. Але не варто за них переживати. Цей бізнес має солідний захист і підтримку. «Кредитори», як правило, є дочірніми структурами колекторських компаній. Вони спочатку роблять ставку на те, що позичальник не буде погашати кредит. Тому в тексті боргового договору закладаються «принципи» для роботи колекторів. По-перше, обмовка, що позичальник згоден на передачу даних третім особам у разі неповернення боргу. По-друге, штрафні санкції за непогашення боргу становлять 1-3% на день, тобто, 365-1095% річних. Таким чином, зростаючі борги за кредитами «на стовпах» дозволяють колекторам отримати хороший дохід. Дуже часто після такого «активного співробітництва» позичальник вирішує розлучитися з частиною свого майна або взяти нову позику, щоб погасити стару.

 

Що ж, не забувайте народну мудрість - безкоштовний сир буває тільки в мишоловці.

 

Олександр ОХРІМЕНКО,
президент Українського аналітичного центру
http://economics.puls.kiev.ua/finances/81188.html

 

Галицький кореспондент


13.02.2012 2179 0
Коментарі (0)

02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2005
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1445
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1768
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5365 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3883
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

8097 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

653

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

868

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1373

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

909
14.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

638
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

535
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14286
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5666
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

406
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

4835 6
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1485
12.11.2024

  У категорії "Кіномистецтво" за режисерську роботу та співавторство сценарію повнометражного ігрового фільму "Снайпер. Білий ворон" нагороду отримав член Національної спілки кінематографістів України Мар'ян Бушан.    

623
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

248
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

436
08.11.2024

З моменту липневого саміту Європейської політичної спільноти (ЄПС) відбулася значна ескалація війни з боку Росії – залучення північнокорейських військ.  

535 1
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

645