Графіті заполонило Івано-Франківськ (ФОТО)


Скільки разів мешканці Івано-Франківська спостерігали картину: сьогодні перехожі милуються щойно пофарбованим фасадом будівлі, а назавтра завмирають від обурення, адже на свіжій ще фарбі рясніють написи найрізноманітнішого змісту – на зразок «Вася любить Таню».


Взагалі графіті як одна з технік настінного малярства стало невід’ємною часткою нашого буденного життя. Хоча і досі цей вид мистецтва викликає постійні суперечки і непорозуміння.

Мистецтво чи хуліганство? Над цим питанням замислюються усі небайдужі. „Діти малювали, малюють і будуть малювати, хочемо ми того, чи ні”, – каже перший заступник начальника управління житлово-комунального господарства Микола Матіїв. За його словами, завданням комунальників на сьогодні є вчасне відновлення пошкодженого юними художниками фасаду будинку. Хоча з цим є певні проблеми. Адже фарба, якою артхулігани наносять свої малюнки, є більш якісною, ніж та, яку комунальники використовують для ремонту фасадів.


До речі, цікавий факт: ще кілька років тому мешканці Івано-Франківська активно телефонували до комунальників, вимагаючи забілити свіжостворені графіті.


На сьогодні таких дзвінків практично немає. Люди почали звикати до того, що під’їзди, паркани і стіни рясніють різноманітними написами і сприймають це  як деталь звичного інтер’єру.


Яким чином відбувається боротьба з графіті сьогодні?


„Ми звертаємо увагу керівників ЖЕО на потребу ремонту фасаду того чи іншого будинку. На нарадах періодично даємо вказівки перефарбувати ті фасади, які дуже погано виглядають, – каже Микола Матіїв. – Зараз ми працюємо над тим, щоб фасади будинків на центральних вулицях міста були впорядкованими до дня Незалежності України і, відповідно, щоб усі графіті на них були зафарбованими”.


Чи можуть графіті бути корисними і викликати позитивні емоції? Виявляється, можуть. Про це журналістам „Західного кур’єра” розповів художник Ярема Стецик.


За його словами, графіті – справа суб’єктивна.  Якщо підліток захотів похуліганити і зіпсував державне майно, обмалювавши пам’ятку архітектури,  – це одне. І зовсім інша справа, коли створений малюнок є справді красивим і доречним.


Навіть на сьогодні в Івано-Франківську є дуже багато гарних графіті, які тільки прикрашають навколишнє середовище.


Чи можлива в Івано-Франківську легалізація графіті? Ярема Стецик стверджує, що було б дуже доречно створити  комітет, який складався б з людей, здатних визначати, чи варто зберігати те чи інше графіті.


Зрештою, в багатьох містах влада дає дозвіл молодим художникам розмальовувати стіни красивими малюнками.
Інша справа, що спочатку ці художники повинні представити ескізи малюнку, принести взірці. А вже потім отримати дозвіл на втілення своїх арт-ідей на конкретно визначеній площі.


„Молодь потрібно підтримати, адже не кожен дорослий художник захоче малювати десь на парканах чи будівлях. А хуліганство ніде не подінеш, наше місто і так досить толерантне в цьому плані. І якби представники влади спонукали молодь творити, надавали їй місця для малюнків, придумували конкурси та мистецькі акції, то було б значно менше хуліганства”, – каже Ярема Стецик.


Як виявилося, і заступник начальника управління житлово-комунального господарства Микола Матіїв не заперечує проти розумного втілення графіті на міських вулицях. „Ми плануємо подати ідею з розв’язанням проблеми графіті депутатам міської ради. Зараз більшість депутатського корпусу – молоді, енергійні люди. Думаю, вони придумають, як правильніше залучити молодь до мистецтва, а не до хуліганства”, – каже він.

 

Чи реально перетворити Івано-Франківськ на один великий мистецький проект? Думаємо, так. Зрештою, у місті є безліч місць, у яких можна проводити ті чи інші арт-акції.


Яскравий приклад цього – дамба на Набережній. Виявляється, що на сьогодні є величезна кількість заявок на рекламні проекти, створені тут. Слогани компаній чи назви організацій вирішили висаджувати квітковими композиціями. Отже одразу втілюється рекламний проект і покращується благоустрій території.
Якщо подивитися на спальні райони нашого міста, то будинки тут просто вражають своєю однаковістю і типовістю. Акції графіті на тему: „Ми любимо наше місто”, „Молодь за здоровий спосіб життя”, „Спортивний Івано-Франківськ” тощо не лише б спонукали юних франківських художників справді прикрашати своє місто, а й урізноманітнили б сіро-панельні будинкові будні.


Території дитячих садочків і шкіл, яскраво розмальовані казковими героями, паркани навколо будівельних майданчиків, на яких змогли б тренуватися наймолодші прихильники графіті... Місця, як бачимо, багато.
Зрештою, чи вдасться міській владі зацікавити молодь соціальними проектами замість безцільних автографів на стінах – питання невирішене.


Поки що сумніву не викликає одне: щороку з коштів, закладених на поточні ремонти тих чи інших будівель, витрачаються чималі суми на ліквідацію невмілих графіті. Проблемою займаються і комунальники, і працівники інспекції з благоустрою, і міліціонери. Проте вулиці міста  далі нагадують зошити першокласників з невміло виконаними закарлючками, які так не вписуються в образ туристичної перлини Прикарпаття.

P.S.
При в'їзді до Івано-Франківська, на території заводу "Автоливмаш" зроблено розпис стіни площею 400 м2. На бетонному мурі зображено Ісуса (див. стор. 1), що благословляє подорожніх словами «Бо ангелам своїм Він повелить про тебе, щоб берегли тебе на всіх твоїх дорогах».  Стіну розписували місцеві художники у рамках щорічного фестивалю "Вгору серця", ініційованого УГКЦ.


За словами одного із співавторів ікони Яреми Стецика, освячена настінна ікона є місцем молитви для кожного подорожнього велосипедиста чи автомобіліста, який вирушає у довгу мандрівку.
Над зображенням Ісуса працювало майже десять художників. Це були численні й тривалі сеанси малювання за допомогою автотехніки, один з яких — нічний. 
































Любов Загоровська, ЗК

ФОТО:архів ФІРТКИ


29.08.2011 3674 0
Коментарі (0)

10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

1214
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

1349
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

1345
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

5262
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7772 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

10734 1

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

674

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

1366

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2104

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

2167
16.09.2024

Хоча вживання гострої їжі може допомогти зміцнити імунну систему, не варто на неї налягати, якщо маєте проблеми зі шлунком.  

90
10.09.2024

Якщо ви шукаєте ідеальне місце для відпочинку, де можна насолодитися не лише природними красотами, а й автентичною кухнею, то Яремче — саме те, що вам потрібно.  

2238
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3666
14.09.2024

Про значення свята журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2076
10.09.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

3143
06.09.2024

Християн запрошують на міжнародну прощу Вервиці до Базиліки Успіння Пресвятої Богородиці в Погоні.  

912
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

733
16.09.2024

Вперше в Івано-Франківську з сольним концертом виступить DOMIY. 

178
16.09.2024

Більшість опитаних (від майже 40% до 50%) має нейтральну оцінку схвалення діяльності місцевої влади.  

257
11.09.2024

Кандидат у президенти США Камала Гарріс заявила, про підтримку України у війні з Росією, а кандидат у президенти США Дональд Трамп, за її словами, здасться за 24 години після того, як очолить країну.   

759 1
09.09.2024

Посол України в Італії Ярослав Мельник засудив показ фільму "Росіяни на війні" російської режисерки Анастасії Трофімової на Венеційському кінофестивалі та закликав його організаторів не допускати російської пропаганди.  

463
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

1666 6